dhune

 • Dhunë në selinë e LDK-së

  Sigurimi i Partisë Demokratike të Kosovës është përplasur fizikisht me anëtarët e shoqërisë civile të cilët në mënyrë simbolike po kundërshtonin projektligjin për financimin e partive politike. Marshi i shoqërisë civile kundër projektligjit për financimit e partive politike nuk përfundoi siç e kishin planifikuar. Aktivistët e shoqërisë civile janë...
 • Në rritje keqtrajtimi ndaj fëmijëve

  Keqtrajtimi i të miturve ka një tendencë në rritje. Është ky konstatimi i raportit të fundit të Prokurorisë së Përgjithshme për vitin 2018. Entela Binjaku, sociologe: Më e mira e kësaj çështje është që po denoncohet dhe duhet të shqetësohemi për këto shifra që vijnë në rritje. Sipas këtij...
 • Lleshaj: Plan sulmi kundër policisë dhe institucioneve

  Për dhunë të paramenduar dhe mirëorganizuar nga dy parti që kanë lënë parlamentin dhe kanë dalë në rrugë foli ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj një ditë pas protestës ku mbetën të plagosur 5 efektivë policie. Lleshaj, tha se forcat e rendit treguan profesionalizëm përballë grupeve që ndonëse më të...
 • Dhuna ndërpret takimin Besa – Bylis

  Dhuna po kthehet gjithmonë e më shumë problem në futboll. Ndeshja e Kategorisë së Parë mes Besës dhe Bylisit është ndërperë në minutën e 75’, pasi tifozët lëshuan sende të forta në drejtim të gjyqtarëve. Fillimisht u godit anësori dhe më pas nuk u kursyen as gjyqtarët e tjerë....
 • Grabitja, Arta Marku refuzon të përgjigjet për hetimet

  Arta Marku refuzoi t’u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve mbi ecurinë e hetimeve për grabitjen në Rinas. Por veç faktit që ajo i injoroi pyetjet e gazetarëve, truprojat e saj ndërhynë duke ushtruar forcë ndaj tyre për t’i larguar e për të mos e shqetësuar kryeprokuroren e përkohshme që po...
 • Tirana reagon për dhunën ndaj Ngoo

  Tirana reagoi një ditë pas ndeshjes me Laçin ku në fund në korridoret e stadiumit “Selman Stërmasi” dhunën ndaj sulmuesit Michael Ngoo. Klubi bardheblu njoftoi se pamjet filmike janë në dispozicion të policisë dhe kërkon masa për këtë ngjarje. Në reagimin e Tiranës ka edhe ankesa për gjykimin në...
 • Lezhë, e dhunojnë me qytë të pistoletës dhe i djegin makinën

  Punonjësi i Bordit të Kullimit në Lezhë, Nikolin Kola, të cilin e goditën me qytë të pistoletës në kokë dhe i shkrumbuan makinën ndodhet në spital dhe është jashtë rrezikut për jetën. Ai i ka thënë policisë se ishin dy persona që e kërcënuan dhe i morën makinën, por...
 • Humbi këmbët, pasi u tortura nga prindërit

  Një vogëlush, i cili ishte rrahur mizorisht nga prindërit kur ishte pak më shumë se një muaj, tani ka hedhur hapat e tij të parë falë “këmbëve të reja” të protezave. Toni Hudgell, 4 vjeç, nga Kent, duhej të priste këmbët e tij, pasi u torturua nga prindërit e...
 • Rriten masat e sigurisë për parlamentin

  “Policia e Shtetit e ka cilësuar protestën e opozitës si të paligjshme, por mbrëmjen e së hënës ka marrë masa për mbrojtjen e parlamentit. Pranë Sheshit të Kuvendit, ku është lajmëruar edhe protesta e së martës janë vendosur barriera metalike, që do të pengojnë hyrjen e protestuesve në parlament.”...
 • I lidhi me tela me gjemba, heshtën sepse ishte i ati (Video)

  Zakonisht në sytë e një fëmije prindi është një hero, në të gjitha kuptimet e mundshme. Në rastin e Safijes vetëm nëna e meritoi atë etiketim. Babai ishte aq i dhunshëm sa kishte tentuar të mbysë të gjithë fëmijët e tij. E ndërsa për të gjithë kjo është një...
 • Dhunë në familje, pranga inspektorit të Zjarrfikëses

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat arrestoi në flagrancë Inspektorin e PMNZSH në Tiranë, L.H., për veprat penale të “Torturës” dhe “Dhunës në familje”. Arrestimi u krye, pasi në mënyrë sistematike, ai dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes dhe fëmijëve.  Familjarët lajmëruan në numrin...
 • Mos i rrihni fëmijët! Pasojat janë të mëdha

  Akademia Amerikane e Pediatërve ka shtrënguar masat kundër goditjes së fëmijëve me shuplakë, si një mënyrë për t’i disiplinuar. Në një rregullore të re, të publikuar në revistën Pediatrics të hënën, grupi i pediatërve rekomandon që të rriturit që kujdesen për fëmijët të përdorin “forma të shëndetshme të disiplinimit”,...
 • Policia gjermane në qendër të kritikave

  Kanë bërë xhiron e botës pamjet kur policia gjermane dhunon fizikisht një burrë me ngjyrë të pa armatosur. Përballë rezistencës së të riut me origjinë afrikane, oficerët gjermanë e godasin me forcë derisa ai të dorëzohet. Dhuna e policëve ngjalli reagimin e qytetarëve të pranishëm në vendngjarje, por oficerët...
 • PD: Xhisiela e marrë peng nga banda e Rrahman Rrajës

  Rrëfimet e Xhisiela Malokut dhënë për mediat sipas Partisë Demokratike janë pjesë e skenarit të kryeministrit Edi Rama për të shfajësuar përdhunuesit dhe torturuesit në pushtet. Për opozitën 25-vjeçarja e dhunuar nga djali i deputetit socialist Rrahman Rraja është marrë peng nga bandat e qeverisë. “Të gjithë pamë mbrëmë...
 • Video: Të rinjtë rrahin brutalisht 17-vjeçarin

  Tre të rinj, përfshirë edhe një nxënës 14-vjeçar, u përballën me akuza për vrasje në tentativë në Francë pas një sulmi të egër ndaj një tjetër adoleshenti. Në një video horror shihet një turmë që mendohet se po përpiqet të vrasë një 17-vjeçar në mes të ditës në periferi...
 • Policia sqaron mosarrestimin e Rrajës

  Hetimi administrativ i Policisë së Shtetit mbi çështjen e Xhisela Malokut dhe djalit të deputetit Rrahman Rraja ka zbardhur më shumë detaje mbi përgjegjësinë e dy punonjësve të policisë që morën në pyetje 25-vjeçaren, Genti Çitozi dhe Emiljano Nuhu. Teksa renditi në mënyrë kronologjike procedurën e ndjekur në çështjen...
 • Zgjedhjet afatmesme në SHBA, Trump paralajmëron për dhunë

  Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar se politikat e tij do të “përmbysen” me dhunë nëse demokratët fitojnë zgjedhjet afatmesme të Nëntorit. Ai u tha krerëve ungjillorë se votimi ishte një “referendum” mbi lirinë e fjalës dhe fesë dhe se këto ishin të kërcënuara nga “njerëz të dhunshëm”. Trump...
 • Protesta kundër emigrantëve në Gjermani

  Vrasja e një gjermani të dielën, me gjasë nga dy emigrantë, nxiti protesta të dhunshme në qytetin Kemnitz, në lindje të Gjermanisë. Prej dy ditësh mbështetës të ekstremit të djathtë u mblodhën në qendër të qytetit, duke protestuar kundër strehimit të emigrantëve. Në të njëjtën kohë aktivistë anti-nazistë zhvilluan...
 • E vodhi dhe theri me thikë punëtorin e dyqanit të celularëve, pranga të riut

  Kuçovë- Kjo nuk është hera e parë që i riu Klaudio Naska bie në prangat e policisë. 25-vjeçari banues në lagjen “1 Maji”, Kuçovë, i dënuar më parë për veprat penale “Armë mbajtje pa leje” dhe “Kanosje” është arrestuar, pasi në lagjen “Llukan Prifti”, në bashkëpunim me një person...
 • Kërcënoi me armë dhe vodhi bizhuteri, prangoset 35-vjeçari

  Bledar Sulejmani, 35 vjeç, banues në Vlorë ra në pranga e policisë së qytetit bregdetar. Sulejmani më datë 16.08.2018, në një rrugë të lagjes “29 Nëntori” i ka vjedhur me dhunë portofolin dhe bizhuteri shtetases M.P. Nga veprimet hetimore të kryera në lidhje me rastin, policia ka bërë sekuestrimin...
1 2 3 8
Emisione