diell

 • Temperatura deri në 30 gradë

  Pjesa më e madhe e vendit është zgjuar mëngjesin e kësaj të hëne nën pushtetin e reshjeve të shiut. Kjo situatë pritet që të mbetet e njëjtë edhe në orët vijuese, me shira të intensitetit deri mesatar në gjithë vendin. Gjatë orëve të pasdites, reshjet e shiut pritet që...
 • Diell i dobët deri në 2023

  Minimumi i aktivitetit diellor që po verifikohet prej muajsh mund të zgjasë për disa vite. Nëse parashikimet do të jenë të sakta, numri i njollave diellore do të arrijnë në pikën më të ulët në Korrik, gjë që mund të vazhdojë deri në 2023. Pas këtij viti, situata do...
 • Shi deri të mërkurën

  Ditët e fundit i gjithë vendi është përfshirë nga një moti me shi që ka rikthyer ndjesinë e dimrit. Madje në kryeqytet ra një breshër i pazakontë për stinën e pranverës.  Në disa qytete pati edhe përmbytje si këto pamje të pak ditëve më parë në Vlorë. Ky mot...
 • Asteroid pranë Diellit

  Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që i është afruar më shumë yllit tonë i zbuluar ndonjëherë. Madje trajektorja e tij është shumë më afër në krahasim me atë të Afërditës, që...
 • Një planet i ri pranë nesh

  Zbulohet një planet i ri pranë nesh. Ai ngjason me një kometë, pasi ka një bisht të gjatë, ndodhet 124 vjet dritë larg nesh dhe ka një atmosferë shumë të pasur me helium. Ky trup qiellor ngjan me një top të fryrë, që duke orbituar rreth yllit mëmë gradualisht...
 • Dielli zhduket për 65 ditë

  Nis nata polare në Utqiagvik. Ky është qyteti më verior i SHBA, ndodhet në Alaskë dhe për 65 ditë nuk do të shohë më diellin. 4 mijë banorët e qytetit që më parë quhej Barrow, deri në 23 Janarin e vitit të ardhshëm do të qëndrojnë në errësirë, si...
 • Zbulohet “super Toka e ngrirë”

  Një super Tokë e ngrirë vrojtohet pranë planetit tonë. Ka një masë tre herë më të madhe se shtëpia jonë dhe orbiton rreth yllit Barnard. Ajo është e dyta për nga afërsia me diellin pas Alpha Centauri, ndodhet 6 vjet dritë larg nesh dhe është e pabanueshme. Është arritur...
 • Korriku vjen me “buzëqeshje”

  “Lamtumirë” ditëve me shi dhe rrebeshe. Sipas Meteoalb muaji Korriku do të nisë më diell dhe temperatura të larta. Java e parë e tij dominohet nga kthjellimet si edhe temperatura të larta. Sigurisht që pasditet do të kenë zhvillim të vranësirave lokale kryesisht në zonat malore ku priten rrebeshe...
 • Më në fund… diell

  Ndryshe nga vitet e tjera, Qershori nuk ka qenë aspak një muaj premtues dhe i përshtatshëm për të bërë plazh. Shirat kanë qenë të pranishëm pothuajse çdo ditë ku nuk kanë munguar dhe rrebeshët e fortë. Por mesa duket këtë javë i vjen fundit motit më freskët dhe reshjeve...
 • Sa duhet të qëndroni në diell nëse keni mungesë të vitaminës D?

  Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë shëndetin e një personi. Dhimbjet në muskujt dhe lodhja e vazhdueshme janë vetëm disa nga simptomat. Ndërsa mënyra më e mirë për të evituar simptomat e mungesë së kësaj vitamine është të qëndroni sa më shumë në rreze të diellit. Vitamina D...
 • Dehidratimi i lëkurës, këshillat që duhet të ndiqni

  Me sezonin e verës vjen edhe irritimi i lëkurës, dehidratimi, gjë që na bën të mos e ekspozojmë trupin lirshëm. Prodhimi i këtyre faktorëve përcakton balancën e lëkurës dhe duke qenë se përbërësi kyç për këtë faktor hidratues është uji, çdo humbje në vëllimin e ujit në trup sjell...
 • Muaji më i zi i vitit…

  Dhjetori shënoi rekordin si muaji me më pak diell që ka parë ndonjëherë më parë Moska. Kështu shprehet ekspertët rusë të motit, sipas të cilëve, “dielli nuk doli qoftë edhe një herë të vetme përgjatë gjithë muajit”. Sipas qendrës kryesore të motit në Rusi, gjatë gjithë Dhjetorit që lamë...
 • Dita kur Dielli do të zhduket po afron

  CNN – Më 21 Gusht, dielli do të zhduket në të gjithë Amerikën dhe në një pjesë të Evropës. Në disa shtete amerikane si Karolina e Jugut, Portland, Oregon dhe Charleston do të duket sikur dielli është shuar në mes të ditës. Katërmbëdhjetë shtete në të gjithë SHBA-në do të përjetojnë...
 • Udhëtimi i parë i njerëzimit drejt Diellit

  Një anije kozmike e NASA-s do të fluturojë drejtë Diellit vitin tjetër. Ky mision është udhëtimi i parë i njerëzimit drejt një ylli dhe vlerësohet të jetë një prej arritjeve më të mëdha në historinë e eksplorimit hapësinor. Nisja e anijes kozmike “the Solar Probe Plus” do të bëhet...
 • Plane për fundjavën? Ja si do të jetë moti

  Lajme të mira për këdo që ka plane për fundjavën, pasi moti do të jetë kryesisht i kthjellët. Ditën e shtunë, bregdeti dhe zonat e ulëta do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të lehta. Më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat malore. Edhe dita e diel...
 • Parashikimi i motit, dita me diell

  Vendi ynë do të ndikohet nga moti i kthjellët dhe vranësira të lehta e kalimtare në pjesën më të madhe të tij. Përjashtim bëjnë zonat malore veriore të cilat do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta duke rrezikuar shira të izoluar. Parashikohet që dhe pasditja të vijojë...
 • Misteri i vëllezërve që paralizohen kur perëndon dielli…

  Gjatë ditës, 13 – vjeçari Shoaib Ahmed dhe vëllai i tij 9 – vjeçar Abdul Rasheed janë si çdo fëmijë tjetër. Ata dalin jashtë, ecin dhe luajnë me fëmijet e tjerë. Por kur dielli perëndon, dy vëllezërit nga Pakistani paralizohen dhe e kanë të pamundur për të lëvizur apo...
 • Dielli po zhduket dhe keni vetëm 10 muaj kohë për t’u përgatitur

  Eklipsi diellor/Mos thoni që nuk ju paralajmëruam: Më 21 Gusht 2017, për herë të parë në 99 vjet, një eklips i plotë diellor do të jetë i dukshëm nëpër gjithë Amerikën. Miliona njerëz do të mund shijojnë një spektakël që konsiderohet si i papërshkrueshëm, i paharrueshëm etj. Dielli do të...
 • E rrallë! Një eklips i dyfishtë në hapësirë

  Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në hapësirë. Toka dhe Hëna kanë kaluar sëbashku në rrugën e Diellit, duke krijuar kështu një eklips të dyfishtë. Këtë fenomen e ka kapur një satelit i NASA – s. NASA ‘s Solar Dynamics Observatory (SDO) ka kapur momentin e kalimit të dy...
 • Sinoptikanët: Të mërkurën rikthehen temperaturat e larta

  Rreshjet e shiut dhe stuhitë kanë përfshirë thuajse gjithë territorin e vendit. Duke qenë se jemi në mesin e verës, rrebeshet e shiut kanë zënë të papërgatitur shumë qytetarë në kryeqytet. E hëna ka sjellë jo vetëm rrebeshe shiu, por edhe stuhi tropikale në kryeqytet, duke gjeneruar 4mm shi dhe...
Emisione