diell

 • Planeti me 3 diej që nuk duhet të ekzistonte

  Astronomët kanë arritur të zbulojnë një planet të ri në orbitën e së cilit ndodhen 3 diej. HD 131399Ab është planeti i parë i zbuluar deri më sot, që ndodhet në një orbitë të qëndrueshme në një sistem të trefishtë yjor. Në të shkuar mendohej se graviteti i paqëndrueshëm,...
 • Moti, ulje e lehtë e temperaturave gjatë pasdites

  Kushtet e qëndrueshme të motit do të bëjnë që kthjellimet të jenë dominante në pjesën më të madhe të vendit me përjashtim të zonave malore veriore të cilat do të kenë kalime vranësirash të lehta. Po ashtu edhe pasditja do të vijojë me mot të kthjellët dhe temperatura të...
 • Moti për sot, temperaturat e larta nuk largohen

  Paraditja nesër do të jetë në ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta, por herë pas here do të shfaqen kalime vranësirash të lehta, më të dukshme në zonat malore. Moti i qëndrueshëm do të vijojë edhe gjatë pjesës së dytë të ditës duke bërë që kthjellimet...
 • Moti për sot, vijon rritja e temperaturave

  Deri në mesditë, kthjellimet dhe vranësirat e lehta do të dominojnë kushtet e motit në të gjithë territorin e vendit, përjashtuar zonat malore përgjatë kufirit Lindor ku do të ketë herë pas here vranësira dhe shira të dobët. Mesdita do të sjellë zhvillim të vranësirave duke rrezikuar rrebeshe shiu...
 • Moti për sot, i qëndrueshëm dhe i kthjellët

  Deri në mesditë, i gjithë territori i vendit do të mbetet nën ndikimin e motit me kthjellime. Në zonat malore verilindore dhe juglindore të pranishme do të jenë edhe vranësirat, më të dukshme në pjesën verilindore duke gjeneruar rrebeshe shiu afat-shkurtër. Pjesa e dytë e ditës do të vijojë...
 • Moti për sot, i kthjellët e me diell

  Vija bregdetare dhe zonat e ulëta do të jenë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësira të herë pas herëshme, ndërsa me vranësira më të dendura, të cilat do të rrezikojnë rrebeshe shiu afat shkurtër, paraqitet moti për zonat verilindore – juglindore. Parashikohet që edhe gjatë pasdites vranësirat dhe shirat...
 • Moti për sot, temperaturat do të vijojnë të ngrihen

  Qarkullimi i masave ajrore nga veriu i Afrikës do të bëjë që vendi ynë të ndikohet nga moti i qëndrueshëm. Për pasojë kthjellimet dhe temperaturat e larta do të jenë dominante në të gjithë vendin. Pjesa e dytë e ditës do të sjellë kalime vranësirash të lehta në zonat...
 • Moti, rikthehen temperturat e larta

  Pjesa e parë e ditës do të jetë në ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta në të gjithë territorin e vendit. Më të larta temperaturat do të jenë në zonat e ulëta. Parashikohet që gjatë pasdites të ketë kalime vranësirash të lehta nëpër të gjithë vendin,...
 • Në kërkim të alienëve, nis misioni për zbulimin e tyre

  Astronomët kanë nisur një fushatë për mbledhjen e fondeve për të zbuluar nëse ekziston një cilivizim jashtëtokësor i ndërtuar rreth një ylli të largët. Një deklaratë kjo kaq e pabesueshme, aq sa duket e pamundur për t’u marrë seriozisht. Por shkencëtarët duket se nuk po bënin shaka, kur thanë se një...
 • Moti për sot, dielli do t’ju shoqërojë gjatë gjithë ditës

  Zonat e ulëta dhe bregdetare do të jenë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të lehta, por me vranësira më të dendura do të paraqitet situata e motit për zonat veriore dhe veriperëndimore duke rrezikuar shira të karakterit lokal. Parashikohet që pasditja do të vijojë me të njëjtat kushte...
 • Parashikimi i motit, dielli do të mbizotërojë

  Deri në mesditë, i gjithë territori i vendit do të mbetet në ndikimin e kthjellime dhe vranësirave të lehta e kalimtare. Më të dukshme vranësirat do të paraqiten në zonat verilindore dhe juglindore duke gjeneruar rrebeshe shiu afat-shkurtër. Pjesa e dytë e ditës do të vijojë me kushte të...
Emisione