Donald Lu

 • Basha, takim lamtumire me Donald Lu

  Kryetari i Partisë Demokratike ka pritur të Premten në një takim lamtumire ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu. “Takim lamtumire me ambasadorin Donald Lu dhe mirëseardhje me zv. Ambasadoren Leyla Moses-Ones. PD krenare për miqësinë dhe bashkëpunimin me SHBA, partnerin strategjik të Shqipërisë dhe kombit shqiptar”, shrkoi Basha në...
 • Donald Lu takon Veliajn, por nuk i reziston dot biçikletës Mobike

  Një nga tifozët më të zjarrtë të biçikletave Mobike në kryeqytet është edhe Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu. Gjatë një takimi me kryebashkiakun Veliaj në zyrën e këtij të fundit, diplomati amerikan ka hipur në biçikletën Mobike, e cila është një prej mijëra biçikletave që qarkullojnë tashmë...
 • Lu dhe Vlahutin festë lamtumire në rezidencën private

  Sot në mbrëmje, ambasadori amerikan, Donald Lu dhe shefja e delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin organizuan një festë lamtumire në rezidencën e tyre, ku ishin të ftuar bashkëpunëtorë të dy ambasadorëve në vitet e fundit. Në festë kanë qenë të ftuar edhe politikanë nga radhët e...
 • “The government, prosecution and police failed to arrest Kelmend Balili”

  US Ambassador in Tirana, Donald Lu, is closing his mandate pleading to the politics to arrest Kelmend Balili. “I want to emphasize a failure of the government, the prosecution and the police, the failure to arrest Kelmend Balili. Balili is a powerful boss of organized crime with political ties....
 • Lu: I’m following closely charges against Xhafaj

  US Ambassador to Tirana Donald Lu says he is attentively following charges against Minister Fatmir Xhafaj and his brother, Agron Xhafaj. Asked by the media, Lu says that “facts and evidence, including the truthfulness and circumstances surrounding the audio recording reported, deserve to be investigated independently.” But, according to...
 • Pas Lu, ikën edhe Vlahutin

  Pas konfirmimit zyrtar për largimin e ambasadorit Lu edhe ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri do të zëvendësohet nga italiani Luigi Sorcea, i specializuar në çështjet e anti-korrupsionit dhe anti-droges. Ambasadorja do të lërë Shqipërinë e akuzuar nga demokratët se ka dërguar informacione të shtrembëruara për realitetin ne Bruksel...
 • Lu: Mbështetje prokurorisë për hetime pa vonesë

  Shkarkimi i Besim Hajdarmatajt është komentuar edhe nga ambasadori amerikan, Donald Lu. Në një reagim për Televizionin Klan, ambasadori Lu është shprehur se ky është një moment me rëndësi që Shqipëria të demonstrojë se hetimet me profil të lartë publik mund të ecin përpara pa ndërhyrje politike. Ai thotë...
 • Lu: Mirëpresim përballjen e Tahirit me drejtësinë pa imunitet

  Ambasadori amerikan, Donald Lu, e ka mirëpritur lënien e mandatit të deputetit nga ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri për t’u hetuar pa mburojë e imunitetit. “Hetimet po vazhdojnë ndaj Saimir Tahirit dhe (ish-kryeprokuroririt) Adriatik Llallës. Askush nuk është mbi ligjin! Mirëpresim faktin që Tahiri do të përballet me drejtësinë...
 • Flet avokati i Adriatik Llallës: Nëse ka hetim ndaj tij, është antiligjor

  Ambasadori amerikan, Donald Lu, thotë se ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla ka një hetim penal. Por nëse është kështu, avokati i ish-kreut të Prokurorisë thotë se ai është antiligjor. Që hetimi të ketë vlerë ligjore, Sokol Hazizaj thotë se ai duhet të ishte vënë në dijeni. “Sa kohë...
 • Llalla: Akuzat e Donald Lu, tinëzare dhe të papranueshme

  Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla i është kundërpërgjigjur akuzave të Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Në një reagim publik, ai hedh poshtë akuzat në drejtim të tij për korrupsion, të cilat i quan tinëzare dhe të papranueshme. “Unë hedh poshtë në mënyrë kategorike akuzat tinzare për korrupsion të lëshuara kundër...
 • Lu në Presidencë tek Meta

  Donald Lu nuk është mjaftuar me deklaratën publike si përgjigje ndaj letrëes së ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla se i kishte kërkuar arrestimin e Ilir Metës. Pa kaluar 24 orë nga ky lajm, në mesditë ambasadori amerikan është parë të hyjë në zyrën e Presidenti Meta.   Ish-kreu i Akuzës në...
 • Biseda Meta-Lu/ Presidenca: Ishte takim miqësor

  Zyra e shtypit të Presidencës ka zbardhur takimin e sotëm mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kreut të shtetit Ilir Meta. Në njoftim thuhet se Lu dhe Meta diskutuan për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së. Sikurse thote zyra e shtypit të Presidencës, në takimin Lu – Meta mbizotëroi fryma...
 • Llalla letër Kongresit: Lu më kërkoi të arrestoja Metën. Lu: Gënjeshtër absurde, Llalla zyrtar i korruptuar

  Ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla ka bërë akuza të forta ndaj Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu në një letër që i ka nisur Kongresit Amerikan në Maj të vitit 2017. Përveçse e akuzon për lidhje me fondacionin Soros në Shqipëri dhe për ndërhyrje në hartimin e Reformës në...
 • OPINION – DONALD LU; TAKSA E RRUGES DHE EDI RAMA!

  Të ftuar: Donald Lu – Ambasador i SHBA INTERVISTA E PLOTË E AMBASADORIT AMERIKAN DONALD LU: Blendi Fevziu: Mirëmbrëma të nderuar teleshikues. I ftuari i sotëm është Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Donald Lu, i cili jep intervistën e tij të parë televizive në këtë vend, tre...
 • Video/ Lidhje me George Soros? Flet Donald Lu: Pretendim i disa politikanëve

  Ambasadori amerikan Donald Lu ka mohuar që të ketë lidhje me filantropin George Soros. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ambasadori i SHBA u shpreh se Fondacioni Soros nuk është pjesë e qeverisë amerikane, por fondacion privat, dhe për këtë arsye nuk mund të mbështesë aktivitetet e...
 • Video/ PD lidhje me Rusinë? Lu: Ne dimë shumë për këtë çështje, po e ndjekim nga afër

  Qeveria amerikane ka informacion të plotë për lidhjen e dyshuar të Partisë Demokratike me Rusinë për lobim në SHBA. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ambasadori Donald Lu deklaroi se Shtetet e Bashkuara kanë shumë informacion për këtë çështje. Nga ana tjetër, Amerika është e shqetësuar për...
 • Video/ Lu: Kemi prova për korrupsion nga Adriatik Llalla

  Adriatik Llalla është zyrtari i parë në botë që SHBA i ndalon hyrjen në territorin e saj. Kështu është shprehur ambasadori amerikan Donald Lu gjatë intervistës në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Lu deklaroi se qeveria dhe ambasada amerikane ka prova të besueshme që ish-kryeprokurori Adriatik Llalla është i...
 • Video/ Hetimi për Saimir Tahirin, ambasadori Lu: Jemi pranë ndjekjes penale

  Ambasadori Donald Lu thotë se hetimet për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri së shpejti mund të konkludojnë me ndjekje penale. Gjatë intervistës në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Lu u shpreh se qeveria amerikane beson se hetimi ndaj Tahirit duhet të bëhet nga një gjykatës me integritet që të...
 • Foto/ Ironia e ambasadorit Donald Lu për “peshqit e mëdhenj”

  Ambasadori amerikan Donald Lu pret ende arrestimin e “peshqve të mëdhenj”. Pas deklaratave publike që priten arrestime në Shkurt e Mars, radha i erdhi muajit Prill. Por ende në horizont nuk duket asnjë “peshk i madh”. E pikërisht sot, më 1 Prill, në ditën e gënjeshtrave, ambasadori Lu ironizon me...
 • Former PM Berisha meeting with US Ambassador Lu

  Former Prime Minister Sali Berisha and US Ambassador in Tirana, Donald Lu, held a meeting this Wednesday. Official sources say the meeting took place in the office of former Prime Minister Berisha during the morning. It is learned that both personalities discussed over the most important issues as vetting...
1 2 3 5
Emisione