Dritan Dajti

 • Ankimohet vendimi për Dajtin

  Dënimi me 25 vjet i Dritan Dajtit nga Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda është ankimuar nga Prokuroria. Rekursi është dorëzuar këtë të mërkurë në Gjykatën e Lartë, pa u mbushur 48 orë nga zbardhja e vendimit që zhbëri dënimin e përjetshëm për vrasësin e katër policëve. Organi...
 • Zbardhet vendimi për Dajtin, gjyqtarët shpjegojnë uljen e dënimit

  Një muaj pas vendimit të Apelit të Krimeve të Rënda për të dënuar me 25 vite Dritan Dajtin është zbardhur vendimi që shpëtoi vrasësin e katër policëve nga burgimi i përjetshëm. Në materialin e gjatë rreth 270 faqe shpjegohen arsyet pse 3 nga 5 gjyqtarët vendosën të pranojnë gjykimin...
 • Kontroll banesave të 3 gjyqtarëve të Dritan Dajtit

  Me urdhër të Gjykatës për Krimet e Rënda, policia ushtroi kontrolle në 5 banesa të 3 gjyqtarëve, të cilët pranuan gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke i hequr dënimin me burgim të përjetshëm. Kërkesa për kontrollin e banesave është bërë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila...
 • Rama: Shteti sot ka hyrë në një fazë të re

  Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama falenderon autoritetet policore, për kontrollet e ndërmarra në shtëpitë e 3 gjyqtarëve të cilët zbutën dënimin për Dritan Dajtin. Për Kryeministrin, kjo lëvizje thyen mitin 30-vjeçar të paprekshmërisë së togave të zeza dhe sipas tij tregon se shteti...
 • Kontrollet në shtëpitë e gjyqtarëve të Dajtit, policia gjen municione e mijëra euro

  Policia e Shtetit thotë se gjatë kontrollit të ushtruar në banesat e 3 gjyqtarëve, të cilët ulën dënimin për Dritan Dajtin janë gjetur municione, mijëra euro, si dhe prova të tjera. Duke iu përgjigjur interesit të medias, në një deklaratë sqarohet se kontrollet vijojnë dhe në përfundim të tyre...
 • Berisha disa pyetje Ramës për Dritan Dajtin: A ke marrë mesazhe nga qelia?

  Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon Kryeministrin Edi Rama për lidhje me Dritan Dajtin, ky i dënuar për vrasjen e 4 policëve. I ftuar në studion e “Byro Politike” në ABC News, Berisha i ka drejtuar disa pyetje Kryeministrit Edi Rama nëse ka marrë mesazhe nga Dritan Dajti. “Pyete pak Edi...
 • Rama paralajmëron gjykatësit e Dajtit

  Gjykimi i shkurtuar për Dritan Dajtin, Kryeministri Rama thotë se është vepër e një drejtësie të kapur në panik nga frika e Vettingut. Të parin koment mbi vendimin e Apelit të Krimeve të Rënda që uli në 25 vjet dënimin për vrasësin e 4 policëve, Kryeministri e bëri në...
 • Gjonaj kërkesë KLGJ-së: Të shkarkohen 3 gjyqtarët

  Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj i kërkon zyrtarisht Këshillit të Lartë të Gjyqësorit shkarkimin e 3 gjyqtarëve të cilët pranuan gjykimin e shkurtuar ndaj Dritan Dajtit, i cili për rrjedhojë i shpëtoi dënimit me burgim të përjetshëm për vrasjen e 4 policëve. Sipas ministres, duhet të nisë hetimi disiplinor...
 • Sindikata e Policisë: Vendimi për Dajtin, pasiguri në uniformat blu

  Dënimi i Dritan Dajtit me 25 vite burg nga Gjykata e Apelit, për vrasjen e katër efektivëve në 2009-n, nuk është pritur mirë nga Sindikata e Policisë. Për kreun e kësaj Sindikate, ky vendim ka sjellë pasiguri për të gjithë trupën e policisë. “Ky vendim zhvlerësoi punën e 12...
 • Si votuan gjyqtarët për Dritan Dajtin

  Nuk ka qenë unanim vendimi për të dënuar me 25 vjet heqje lirie Dritan Dajtin. Trupa gjykuese e përbërë nga 5 gjyqtarë të ardhur nga Gjykatat e Apelit në rrethe kanë dhënë vendimin për llogari të Gjykatës së Krimeve të Rënda. Mes 5 anëtarëve, dy kanë qenë pjesërisht kundër...
 • Prokuroria, rekurs për Dajtin

  Prokuroria e Apelit për Krimet e Rënda pritet t’i bëjë rekurs dënimit me 25 vite burgim të Dritan Dajtit nga Gjykata e Apelit. Organi i akuzës është në pritje të zbardhjes së vendimit, i cili rrëzoi  atë të Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, e cila...
 • “Qeveria, drejtësia dhe krimi janë ortakë”

  Vendimi i Apelit për Krimet e Rënda, për të pranuar gjykimin e shkurtuar, duke i hequr kështu dënimin me burgim të përjetshëm Dritan Dajtit, ka sjellë reagimin e Partisë Demokratike. Në një deklaratë për mediat, PD thotë se sot, praktikisht është lënë i lirë një nga kriminelët më të...
 • Dritan Dajti tërhiqet nga kërkesa per të votuar, Mark Frrokut i pranohet kërkesa

  Nën masa të larta sigurie është zhvilluar seanca gjyqsore në Gjykatë e Tiranës ku i dënuari me burgim të përjetshëm Dritan Dajti kërkonte leje për të votuar në zgjedhjet e 25 qershorit. Por në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura i akuzuari për vrasjen e katër oficerëve te...
 • 5 gjyqtarë nga Shkodra për Dritan Dajtin

  Pesë gjyqtarë të Gjykatës së Apelit në Shkodër do të gjykojnë pranë Apelit të Krimeve të Rënda dosjen e Dritan Dajtit, të dënuarit me burg per jetë për vrasjen e 4 efektiveve të policisë. Dosja është kthyer për rishqyrtim në Apel me vendim të Gjykatës së Lartë. Por asnjë...
 • Kthehet për rigjykim dosja e Dritan Dajtit

  Me vendim të Gjykatës së Lartë dosja e Dritan Dajtit i akuzuar për vrasjen e 4 policëve gushtin e 2009 në Durrës, do të rigjykohet në Gjykatën e Apelit për Krimet e Rënda. Vendimi është marrë paraditen e kësaj të mërkure ku është shqyrtuar ankimimi i Prokurorisë për vendimin...
Emisione