eduart frangaj

 • Atentat në shtëpinë e Sabit Brokaj (31 tetor 1998)

  Rreth orës 04:30 të mëngjesit, persona të paidentifikuar akoma, pranë derës së banesës së Sabit Brokaj, kanë ndezur një leckë të lagur me benzinë si dhe kanë hedhur një sasi të konsiderueshme benzine pranë derës së tij. Flaka ka përpirë banesën e Zotit Brokaj duke djegur të gjitha orenditë...
 • Sport ,ekipi “Skenderbeu” bojkot (31 tetor 1998)

  Ekipi i “Skënderbeu” nuk është paraqitur sot në stadiumin “Selman Stërmasi” ku do të luante përballë ekipit të “Tirana” duke bojkotuar kështu ndeshjen. Drejtuesit e ekipit korçar kishin deklaruar dhe më parë se nëse Komiteti i Apelit nuk do të ndryshonte masën e Federatës së Futbollit që ekipi korçar...
 • Ministri Edi Rama konferencë shtypi (31 tetor 1998)

  Minisitri i Kulturës Edi Rama ka bërë të ditur se do të ketë me shumë aktivitete kulturore. Në mbledhjen e sotme sëbashku me ministrin Rama ndodhej Daniel Darshys, sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Europës, një institucion ky që ka marrë në patronazh ” Festivalin e Vjeshtës”. Aktivitet që do...
 • ATSH, Frrok Cupi takim me sekretarin grek Nikos Athanasakis (31 tetor 1998)

  Drejtori i Agjensisë Telegrafike Shqiptare , Frrok Çupi gjatë një mbledhje me sekretarin grek Nikos Athanasakis, u shpreh se do të bashkëpunojnë më shumë. Ata shprehën besimin se bashkëpunimi i hershëm i Agjensisë Shqiptare të Lajmeve dhe asaj greke do të rritet me tepër. Sot u përurua dhe lidhja e...
 • Tropojë, grabiten 600 milionë lekë (30 tetor 1998)

  Grabitet banka në Tropojë ku vidhen 600 milionë lekë. Sipas drejtorit të Policisë Kriminale në Ministrinë e Rendit, Fatmir Hakani fajtor për grabitjen është drejtori i Bankës së Kursimeve Artan Santo, ndoshta edhe në mënyrë indirekte. Grabitja ka ndodhur brenda komisariatit ku janë marrë peng edhe tre policë. Sipas...
 • Zgjidhja e procesit të privatizimit (29 tetor 1998)

  Në takimin e sotëm me specialistë që merren me procesin e privatizimit, Vaso Pano si dhe këshilltari Hanes Diks, theksuan mënyrat se si mund të kryhet procesi i vështirë i privatizimit. Një nga këta mënyra ishte rikthimi fizik i pronave të mëparshme, gjithashtu dhe kompensimi i pronave do të...
 • Mjeket seminar mbi jodizimin në trupin e njeriut (29 tetor 1998)

  Mjekët specialistë kanë organizuar një seminar ku ne thelb të tij kishte diskutimet mbi jodin. Ata thanë se pamjaftueshmëria e jodit sjell dëmtime mjaft të mëdhaja në trupin e njeriut sidomos tek truri dhe provokon sëmundjet nervore. Në botë numërohen rreth 1,6 milionë njerëz ku sëmundjet e tyre vijnë...
 • Seminari “Shkolla-Bordi-Komuniteti” (27 tetor 1998)

  Nga seminari kombëtar me temë “Shkolla- Bordi-Komuniteti” e organizuar nga mësues e pedagogë u përçua mesazhi i të punuarit të gjithë sëbashku. Në këtë seminar u propozuan përpjekje të reja për zhvillimin e shkollave pilotë për të nisur një bashkëbisedim të ri mes prindërve, shkollave dhe mësuesve. Formimi i...
 • Leonard Solis flet rreth pagesave në spitale (27 tetor 1998)

  Ministri i Shëndetësisë,  Leonard Solis urdhëron që të gjithë pacientët që tejkalojnë shërbimin ambulator do të paguajë një tarifë në spital dhe maternitete për shërbimin e tyre, pasi sipas tij quhen pacientë të jashtëm. Ministri përcakton që gratë shtatëzëna duhet të vizotohen në qëndrat shendetësore e më pas të...
 • Ministria e Shëndetësisë ndihma për refugjatët kosovarë (27 tetor 1998)

  Ministria e Shëndetësisë ofron ndihma për refugjatët kosovarë shumë e cila arrin në 18 milionë lekë. Ky fond do të përdoret për pjesën veriore dhe verilindore të vendit ku po strehohen kosovarët e ardhur. Sipas Thanas Koçit, drejtorit ekonomik në Ministrinë e Shëndetësisë do të bëhet sepse në zonat...
 • Parlamenti vendos taksa për të ndihmuar policinë (27 tetor 1998)

  Shqiptarët do të paguajnë një taksë prej 500 lekësh në muaj në shenjë solidariteti për të ndihmuar policinë. Parlamenti ka përjashtuar nga ky detyrim pensionistët dhe buxhetorët që paguhen me një pagë deri në 10 mijë lekë të reja. Në seancën e sotme plenare deputetët kanë miratuar dhe miliona...
 • Sfilata e modës në Tiranë (24 tetor 1998)

  Në Tiranë organizohet sfilata e modës. Vajzat rreth moshës 20 vjeç sfilojnë me veshjet e Versaces dhe Armani. Në sfilatë u paraqiten edhe veshjet e stilisteve shqiptare, si Rezarta Skifteri. Pamje vajza duke sfiluar në pasarelë./tvklan.al Gazetar : Eduart Frangaj...
 • Riparimet në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë (23 tetor 1998)

  Nisin riparimet e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë. Për shkak të punimeve studentët janë detyruar të zhvillojnë mësim në Fakultetin Ekonomik. Sipas anëtarëve të stafit pedagogjik, këto riparime kanë qënë të domosdoshme por ama koha kur u vendos të fillonte puna nuk është e përshtatshme. Pamje Fakulteti i Filologjisë,...
 • Alarm bombe në Gjykatën e Kasacionit (23 tetor 1998)

  Një telefonatë anonime në  Drejtorinë e Policisë  ka vënë në alarm Gjykatën e Kasacionit. Flitej për një shpërthim bombe e cila ishte vendosur në ambientet e jashtme të Gjykatës dhe mund të shpërthente nga momenti në moment. Disa dhjetëra forca të policisë dhe inspektorë të kriminales kanë shkuar në vendngjarje...
 • Volejboll, ekipi i “Partizani” në Rumani (21 tetor 1998)

  Sot ekipi i “Partizanit” kishte takimin e rradhës në ndeshjen me ekipin rumun “Rifrit Fribeks”. Ashtu si dhe në ndeshjen e Tiranës, ekipi humbi me rezultatin 3-0. Ekipi në drejtimin e trajnerëve Saho e Shpata u munduan të tregojnë vlerat e tyre në Volejboll por përballë ekipit rumun, çdo...
 • Shoqata Atlantiku , çarmatimi popullsisë (21 tetor 1998)

  Shoqata Shqiptare “Atlantiku” dhe specialistë të Ministrisë së Mbrojtjes zhvilluan një konferencë për çarmatimin e popullsisë civile. Në konferencë merrnin pjesë presidenti Mejdani dhe kryeministri Majko. Ata thanë se për të ndërtuar një të ardhme të sigurtë duhet që armët të mos ekzsitojnë më. Pamje armësh, pamje nga konferenca...
 • Sëmundja e midhjeve dhe eksportet (19 tetor 1998)

  Ministria e Bujqësisë dhe Ushqimit pas një marrëveshje me Komunitetin Europian u ka siguruar tregtarëve të prodhimeve të detit dhe sidomos atyre të midhjeve mundësinë e rifillimit të aktivitetit dhe të eksportojnë produktet e tyre. Komuniteti Europian para tre viteve ku epidemia e kolerës mbërtheu Shqipërinë, bllokoi të gjitha...
 • Bashkia e Tiranës për strehimin (19 tetor 1998)

  Strehimi vazhdon të mbetet një problem mjaft shqetësues për banorët e Tiranës dhe që akoma nuk ka gjetur një zgjidhje. Ndonëse në Tiranë po ndërtohen pallate të larta e shumëkatëshe, zyrtarët e Bashkisë japin shifra alarmante për të pastrehët e cila synon të rritet dita-ditës.  Në ndërtesat e reja...
 • Fundjava në Liqenin Artificial të Tiranës (18 tetor 1998)

  Liqeni i  Tiranës ofron ambiente mjaft çlodhëse për qytetarët. Larg smokut dhe zhurmave të përditshmërisë, kodrat e liqenit ofrojnë gjelbërim dhe ajër të pastër për këdo që zgjedh të kalojë një pasdite aty. Lokalet  duket sikur janë rindërtuar  për të pritur njerëzit që siç duket ishin harruar nga to....
 • Nusja me vello në aeroportin Rinas (17 tetor 1998)

  Në aeroportin e Rinasit ka me mijëra udhëtarë të cilët udhëtojnë për turizëm apo për të ikur pas pushimeve të bëra në Shqipëri për në qytetet ku vazhdojnë jetët e tyre. Si rrallë herë, në aeroport udhëton një vajzë e veshur me fustan nusërie e shoqëruar nga bashkëshorti i...
Emisione