Ekstradim

 • Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pranga 42- vjeçarit

  Policia e Lezhës ka vënë në pranga një 42- vjeçar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i dyshuar për përfshirje në organizatë kriminale për shfrytëzim prostitucioni. Policia bën me dije se pas informacioneve të marra në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane, arrestuan përkohësisht...
 • “Evazion fiskal në 199 raste”, arrestohet në Kapshticë

  Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Kapshticës, shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me Interpol Tirana, bënë arrestimin me qëllim ekstradimi drejt Gjermanisë, A.H, 39 vjeç, lindur në Irak dhe banues në Angli. 39- vjeçari është prangosur, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale të...
 • Arrestohet 44-vjeçari me qëllim ekstradimi në Itali

  Shërbimet policore të Komisariatit Kurbin, pas informacioneve të marra në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane ,arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar: H.I.,44 vjeç, banues në Kurbin 44-vjeçari ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga...
 • I dënuar me 15 vite burg në Itali, arrestohet

  Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane, pas informacioneve të marra arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar K.P., 51 vjeç, banues në lagjen Nr.1,...
 • Kërkohej nga Italia për trafik kokaine, kapet i riu

  Policia e Durrësit, në bashkëpunim me Interpol Tirana, pas informacioneve të marra, arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:K.A., 29 vjeç, banues në lagjen Nr.3, Durrës. Sipas njoftimit të policisë “K. A., ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, bazuar...
 • Interpol Tirana ekstradon në SHBA dy të kërkuar ndërkombëtarë

  Dy persona janë ekstraduar në SHBA nga Interpol Tirana, të cilët kanë persona të shpallur në kërkim ndërkombëtarë nga autoritetet amerikane. 30-vjeçari amerikan Vincent DeCaro dhe Arbër Isaku 30 vjeç me origjinë shqiptare por i lindur në SHBA, akuzohen për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. Gjykata amerikane e...
 • Ekstradohen nga Greqia dy të kërkuar ndërkombëtarë

  Interpol Tirana ka ekstraduar dy persona nga Greqia, të cilët janë dënuar në Shqipëri nga gjykata. E.Sh. 31 vjeç është dënuar nga Gjykata e Pogradecit në vitin 2015 me 5.4 vite burgim për shitje droge. Më 4 Shkurt 2014, 31- vjeçari në bashkëpunim me persona të tjerë kanë transportuar...
 • Rama: Italia nuk e ka kërkuar kurrë ekstradimin e Agron Xhafajt

  Pyetjes së gazetës austriake “Profil” nëse ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka mbrojtur vëllain e tij Agron Xhafaj, i dënuar për trafik drogë, kryeministrin Edi Rama i përgjigjet shkurt. “ Italia nuk e ka kërkuar kurrë ekstradimin e tij. Çfarë duhet të kishim bërë ne?” Sa i përket provës...
 • Izet Haxhia kërkon rihapjen e dosjes “Hajdari”

  Izet Haxhia i ekstarduar një ditë më parë nga Turqia, do të kërkojë rihapjen e dosjes së vrasjes së Azem Hajdarit, për të cilën ai është dënuar me 25 vite burg. Këtë deklaraon avokatit i Haxhisë pas takimit që ai pati me klientin e tij në burgun 302 në...
 • Video/ Arrestohet 43-vjeçari i kërkuar ndërkombëtar

  Policia e Tiranës ka arrestuar një 43-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia. Petrit Lekndreaj nga Tirana, është dënuar me 20 vite burgim nga gjykata italiane për trafik droge, armëmbajtje pa leje dhe plagosje. Ai u arrestua gjatë një aksioni të uniformave blu të kryeqytetit pas...
 • Bosnja nuk i ekstradon Turqisë një “gylenist”

  Një gjykatë në Bosnjë dhe Hercegovinë ka refuzuar kërkesën e Turqisë për ta ekstraduar një shtetas të saj. Dhoma e Apelit të Bosnjës kundërshtoi ekstradimin e Humeyra Gokcen. Ai kishte kërkuar azil në Bosnjë para se Turqia të kërkonte ekstradimin e tij. Gokcen është një prej të kërkuarve për...
 • Ekstradohet nga Greqia 56-vjeçari i dënuar me 18 vite burg

  Një 56-vjeçar shqiptar është ekstraduar nga Greqia drejt vendit tonë pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Ai është Hashim Isufi 56 vjeç, i dënuar me 18 vite burg nga Gjykata e Tiranës për vrasje me paramendim e mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Në Mars të vitit 1998,...
 • Emrat/ Ekstradohen dy shqiptarë nga Gjermania dhe Greqia

  Interpol Tirana ka ekstraduar në vendin tonë dy shqiptarë nga Gjermania dhe nga Greqia, të dënuar për veprat penale mashtrim dhe trafik droge. Nga Frankfurti është ekstraduar Shefki Lusha 49 vjeç nga Dibra. Në vitin 2015, ai u dënua nga Gjykata e Tiranës me 5 vjet burg për veprën...
 • Greqia kundërshton kërkesën e Turqisë për ekstradimin e 8 ushtarëve turq

  Gjykata e Apelit në Greqi ka refuzuar kërkesën e Turqisë për transferimin e tetë ushtarëve turq në Ankara, për të cilët konsideron se kanë luajtur rol kyç në tentimet e dështuara për puç kundër presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan më 2016. Kjo është hera e tretë që gjykatat greke...
 • Kosova refuzon ekstradimin e shtetasit turk

  Për shkak të mungesës së provave materiale, një prokuror i Kosovës tërhoqi kërkesën për ekstradimin e Ugur Toksoy, shtetas turk, i cili kërkohet në Turqi me dyshimin se është anëtar i organizatës Hizmet të udhëheqësit fetar turk Fetullah Gulen. Këtë organizatë Ankaraja e quan FETO dhe e konsideron si...
 • Emri/ Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pranga 47- vjeçarit

  Një person ka rënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Ilir Balla, 47 vjeç, banues në Tiranë është arrestuar përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Arrestim i i tij është kryer ditën e enjte nga specilistët për hetimin e trafikut të paligjshëm pranë D.V.P. Tiranë. Balla ishte shpallur...
 • Klan Plus siguron kërkesën e PE: Të mos ekstradohet profesori turk

  Parlamenti Europian është kundër ekstradimit të shtetasit turk Muhamed Ajdoumush në Ankara. Në letrën e siguruar nga Klan Plus që mban datën e sotme, Kryesuesja e Delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizimit dhe Asocimit BE- Shqipëri, Monica Makovei deklaron ndër të tjera se është e ndaluar...
 • Turqia i vendos kusht Amerikës: Ekstradoni Gylenin dhe do të lirojmë pastorin

  Autoritetet në Turqi thonë se do të lirojnë pastorin amerikan Andrew Brunson, që mbahet në arrest prej gati një viti, nëse Shtetet e Bashkuara do të ekstradojnë klerikun musliman Fethullah Gylen, të cilin Ankaraja e fajëson për grushtin e dështuar të vitit të kaluar. “Ata thonë na jepni pastorin!...
 • Dokumenti/ Vendimi i Gjykatës Kroate për ekstradimin e Ballistit në Serbi

  Gjykata Supreme e Kroacisë ka lejuar ekstradimin e Ismail Morinës (Ballistit), në Serbi. Ai kërkohej nga Serbia për shkak se lëshoi një dron, që sipas drejtësisë serbe ka shkaktuar trazira në ndeshjen e futbollit ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë më Tetor 2014. Por vendimin përfundimtar do ta marrë ministri i...
 • Ekstradohet nga Gjermania shqiptari i dënuar me burgim të përjetshëm

  Një 29-vjeçar shqiptar është ekstraduar nga Gjermania drejt vendit tonë, i cili është i dënuar me burgim të përjetshëm. Ai është Bledar Bushaj, i dënuar për vrasjen e një personi dhe plagosjen e dy të tjerëve. Bledar Bushaj ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës...
Emisione