Elbasan

 • Bllokohet një furgon i dyshimtë

  Rreth 200 kilogramë kanabis ka sekuestruar policia në një aksion antidrogë të zhvilluar në rrugën nacionale në afërsi të Qafë Thanës. Lënda narkotike ishte e fshehur në shasinë e këtij furgoni mallrash, i cili do të kalonte në Maqedoni, por destinacioni përfundimtar ende nuk është përcaktuar. Blutë kanë shoqëruar...
 • Përmirësohet situata nga moti në juglindje

  Mëngjesi i sotëm ka sjellë një përmirësim të situatës së motit, që për shkak të reshjeve të shumta të dëborës shkaktoi probleme në qarkun e Elbasanit dhe atë të Korçës. Gjatë mbrëmjes së të dielës në pikën doganore të Kapshticës, pala greke ndaloi kalimin e kamionëve dhe autobusëve, ndërsa...
 • Detaje të reja nga operacioni që po zhvillohet në Elbasan

  Zbulohen detaje të reja nga operacioni i policisë në Elbasan që vuri në pranga Enver Çapjan dhe Naim Gjurin. Në banesën e 38-vjeçarit Gjuri u gjet 1.5 kg lëndë eksploziv bashkë me një mekanizim shpërthyes. Për këtë ekspertët xhenierë po kryejnë verifikime, pasi mina ishte pajisur me aparat celular...
 • Makina përplaset me autobusin

  Një 25-vjeçar ka humbur tragjikisht jetën mbrëmjen e kësaj të shtune në një aksident rrugor. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 20:30, në fshatin Mirakë në aksin rrugor Elbasan-Librazhd. Në aksident u përfshi një autobus pasagjerësh që drejtohej nga 48-vjeçar me inicale Gj.S. dhe një automjet “Honda” , që...
 • Zbulohen emrat e të arrestuarve në Elbasan

  Dy të arrestuar dhe tetë të shoqëruar është rezultati i aksionit të zhvilluar këtë të shtunë në Elbasan nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe forcat e policisë së Drejtorisë Vendore. Kështu konfirmohet zyrtarisht se dy të arrestuarit janë Enver Çapja, 57-vjeç dhe Naim Gjarri, 38-vjeç. Arrestimi i Çapjas u...
 • Berisha publikon SMS e qytetarit: Blindohet qyteti me policë, nga kush ruhet Lleshaj?

  Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në rrjetin social Facebook mesazhin e qytetarit dixhital, ku thotë se vizita e djeshme e zv.ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj në Elbasan ka bërë që qyteti të blindohet me policë. Qytetari pyet, ish- kryeministrin: Nga kush ruhet zv/ministri i rendit? Po qytetarët shqiptarë...
 • Sulmohet me granatë lokali, plagoset rëndë pronari

  Një lokal në lagjen “Partizani” në Elbasan është sulmuar me granatë. Për pasojë është plagosur rëndë pronari i lokalit një 32 vjeçar me inicialet A.A i cili ndodhej në ato momente brenda ambienteve të tij. Granata është hedhur nga persona të paidentifikuar nga jashtë dhe ka shpërthyer pikërisht në...
 • Humb jetën në llixha gruaja, burri në gjendje të rëndë

  Një grua nga Kosova, e cila kishte shkuar në Elbasan për llixha ka humbur jetën. Kurse bashkëshorti i saj është në gjendje të rëndë. Burrë e grua ishin akomoduar në një hotel pranë Llixhave. Në orët e para të mëngjesit 60-vjeçarja dhe 70-vjeçari kanë patur shqetësime dhe kanë kërkuar...
 • Treni godet makinën, plagoset 32-vjeçari

  Treni i pasagjerëve i linjës Elbasan-Kashar, ka përplasur një automjet tip “Opel” që po kalonte mbi shina. Ngjarja ka ndodhur pranë metalurgjikut të Elbasanit dhe për pasojë e këtij aksidenti ka mbetur i lënduar drejtuesi i automjetit, një 32-vjeçar. Makinisti i trenit dhe ndihmësi i tij janë shoqëruar në...
 • Zjarr në piken e shitjes të automjeteve

  Një zjarri fuqishëm përfshiu një pikë servisi dhe shitjeje të automjeteve në Elbasan gjatë natës së kaluar. Ngjarja ndodhi në lagjen “Skënderbej” në biznesin e 37-vjeçarit Elton Kila. Nuk ka persona të lënduar, por dëmet materiale janë të konsiderueshme pasi janë djegur disa automjete luksoze. Ende nuk dihen shkaqet...
 • 50 të arrestuar e të ndaluar në të gjithë vendin

  Gjatë operacionit në shkallë të gjerë të zhvilluar ditën e djeshme janë arrestuar dhe ndaluar 50 persona. Sipas burimeve të “ABC News”, personat e arrestuar dyshohen për trafik ndërkombëtar droge dhe si pjesë e grupeve kriminale. Mes personave të arrestuar dhe të ndaluar ka zyrtarë, ish-zyrtarë, si edhe ish-punonjës...
 • Emri/ Trafikim i minave me telekomandë, arrestohet i riu

  Policia e Shtetit ka goditur një tjetër rast së trafikimit të minave me telekomandë. Në pranga ka rënë 28- vjeçari Petraq Kote  të cilit i janë sekuestruar 4 mina. Nga kontrolli i ushtruar nga shërbimet policore, Kote në ambientet e një lokali në fshatin Mengel, Njësia Administrative Labinot-Fushë, iu gjetën 4...
 • Ngjarja e rëndë në fabrikën e çimentos në Elbasan, pranga 2 personave

  Pas aksidentit të një dite më parë në fabrikën e Çimentos në Elbasan, ku humbi jetën një punëtor dhe mbeti i lënduar një tjetër, policia arrestoi në flagrancë teknikun Gëzim Jaçellari dhe menaxherin në departamentin e shpërndarjes Gëzim Spaho. Sipas policisë këtë dy persona nuk kanë zbatuar rregullat e...
 • Elbasan/Nxënësit nuk kanë transport, bllokojnë furgonin e mësuesve

  Nxënësit e shkollës së Funarit bllokojnë furgonin e mësuesve në mes të rrugës. Janë nxënësit e shkollës 9-vjeçare të cilët nuk kanë lejuar mësuesit që të shkojnë në shkollë. Shkak për këtë është mungesa e transportit të tyre. Në shkollën e Funarit zhvillojnë mësim disa fshatra mes tyre edhe...
 • Lekë për notën, pranga 3 sekserëve që ndërhynin tek pedagogët e Universitetit

  Tre persona janë arrestuar në Elbasan gjatë një operacioni të policisë të koduar “Sezoni”. Tre të dyshuarit ndërhynin tek pedagogët e Universitetit “Aleksandër Xhuvani” për të vendosur nota kaluese kundrejt pagesës. Nga hetimi i bluve të Elbasanit që zgjati 2 muaj, u vunë në pranga Skënder Stafa 46 vjeç,...
 • Makina bie nga ura, humb jetën shoferi

  Një burrë ka gjetur vdekjen mbrëmjen e kësaj të hëne në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Pajov. Viktima është 62-vjeçari Sefedin Alla. Ai udhëtonte me makinë kur humbi kontrollin e mjetit, në rrethana ende të paqarta dhe doli nga rruga, duke rënë nga një urë. 62-vjeçari ndërroi jetë rrugës...
 • Nis rikonstruksioni i shkollës së Mengelit

  Nga kjo e mërkurë ka nisur puna për rikonstruksionin e shkollës së fshatit Mengël në Elbasan. Bashkia akordoi rreth 7 milionë lekë të vjetra për ndërhyrje të rëndësishme dhe punimet do të përfundojnë brenda dy javëve. Nxënësit e kësaj shkolle kanë vijuar sot procesin mësimor në shkollat e qytetit të...
 • Prindër e nxënës shqyejnë dyert e shkollës

  Këtë mënyrë zgjodhën prindër dhe nxënës të fshatit Mengël në Elbasan për të kundërshtuar transferimin e fëmijëve në shkolla të tjera. Të mbështetur dhe nga prindërit dhe deputeti demokrat i zonës, Luçiano Boçi nxënësit shqyen derën e jashtme dhe u futën në klasa duke kërkuar që mësimin të vazhdojnë...
 • Nis ndërtimi i tunelit të dytë në Tiranë-Elbasan

  Për afro 1 vit, aksi i rrugës së re që lidh Elbasanin me Tiranën, në afërsi të fshatit Mamel ishte i kalueshëm vetëm nga njëri kah. Punimet për stabilizimin e rrëshqitjes së malit dhe ndërtimin e një tuneli të jashtëm filluan dhe planifikohet që të përfundojnë në fund të...
 • Sherr me armë në Elbasan

  Një 34-vjeçar në Elbasan ka qëlluar me armë pas një konflikti për motive banale. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 19.45 në periferi te qytetit. Nga policia nuk raportohet për të plagosur apo të vrarë. Sipas dëshmitarëve okularë, autori ka qëlluar nga një makinë në lëvizje. Policia ka identifikuar autorin...
Emisione