etilda gjonaj

 • OPINION – C’DO TE NDODHE ME 30 QERSHOR!

  Të ftuar: Etilda Gjonaj Mark Marku Lorenc Vangjeli Prec Zogaj Iris Luarasi Andi Bejtja Fjala e fundit për shkarkimin e Presidentit të Republikës i takon Gjykatës Kushtetuese, një procedurë kjo e cila u pohua edhe nga Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. E ftuar mbrëmjen e kësaj të enjteje në...
 • Gjonaj: Shkarkimi i Presidentit, fjalën e fundit e thotë Gjykata Kushtetuese

  Fjala e fundit për shkarkimin e Presidentit të Republikës i takon Gjykatës Kushtetuese, një procedurë kjo e cila u pohua edhe nga Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. E ftuar mbrëmjen e kësaj të enjteje në “Opinion”, Ministrja u pyet nga Blendi Fevziu se kur do të ngrihet kjo gjykatë....
 • Qeveria i dorëzon rekomandimet Prokurorisë

  Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj i ka kërkuar Prokurorisë së Përgjithshme ashpërsimin e dënimeve për ata që cënojnë rendin kushtetues dhe zgjedhjet elektorale. Gjonaj i dorëzoi rekomadimet e qeverisë për luftën kundër kriminalitetit, drejtueses së Prokurorisë së Përgjithshme, Arta Marku, duke theksuar se numri i procedimeve për këto vepra...
 • Moser: Opozita dhe mazhoranca të ulen në dialog

  Një tjetër apel drejtuar opozitës dhe maxhorancës shqiptare që të ulen dhe të negociojnë, vjen nga Ministri austriak i Drejtësisë, Josef Moser. I ndodhur në një vizitë zyrtare në Tiranë, ai thotë se pikëpamjet e ndryshme të politikanëve nuk duhet të përkeqësojnë situatën në vend. “Është element thelbësor i...
 • STOP – EMISIONI 163 (SEZONI 4)

  Pamjet e rralla, kur Lulzim Basha vinte në Tiranë me hetuesit e Hagës. Nënkryetari demokrat Edmond Spaho ka bërë një status, ku shprehet se holandezët do ia hanë kokën Ramës dhe përmendi mes holandezëve skuadrën e Ajaxsit, parlamentin holandez, që votoi kthimin e vizave për Shqipërinë dhe Lulzim Bashën....
 • Hetim gjyqtarit që liroi Gert Gjinararin

  Vendimi për lirimin e Gert Gjinararit akuzuar për vrasjen e Naim Zyberit në një spital në Milano në vitin 1997 është dhënë në kundërshtim me ligjin. Këtë e konfirmoi ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj e cila bëri të ditur se i është drejtuar Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Inspektoratit...
 • Shkarkohet drejtori i Hipotekës së Durrësit

  Kryeministri Edi Rama ka vendosur shkarkimin e drejtuesit të Hipotekës së Durresit pas ankesës së një qytetari që zvarritej prej vitesh në sportelet e këtij institucioni. Vendet e punës që hapen nga largimet e abuzuesve përveç vendeve bosh në administratë, Kryeministri në takimin e përjavshëm me koordinatoret e platformës...
 • Gjonaj takon raportuesin e PE, Knut Fleckenstein: Së shpejti ngrihet KLP dhe KLGJ

  Një takim i frytshëm dhe i fokusuar tek reformat si ngritja e institucioneve të reja në drejtësi, KLP dhe KLGJ, lufta kundër korrupsionit, reforma në sistemin penitenciar, reforma e pronës dhe masat e reja për forcimin e sigurisë së brendshme e konsideroi ministrja e Dretjsisë, Etilda Gjonajn takimin me...
 • Ministrja e Drejtësisë: Ne i çuam në Prokurori provat kundër Arben Çukos

  Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka reaguar me një deklaratë për shtyp pas arrestimit nën akuzën e korrupsionit pasiv të ish-Drejtorit të Burgjeve, Arben Çuko, i cili ka shërbyer më herët edhe si deputet i PS. “Pak minuta më parë, Policia e shtetit ka njoftuar se ka kryer arrestimin...
 • Kallëzim penal për 5 specialistë në ALUIZNI-n e Durrësit

  Kishin legalizuar objekte që nuk ekzistonin në terren ose i dokumentonin në sipërfaqe më të mëdha seç ishin në gjendje faktike, drejtori i ALUIZNI-t të Durrësit në bashkëpunim me 5 specialistë të kësaj drejtorie kallëzohen penalisht nga Taska Forca Antikorrupsion. Vetëm javët e fundit kjo strukturë e drejtuar nga...
 • Në pranga kreu i Hipotekës, Gjonaj: Goditje pa asnjë tolerim korrupsionit

  Tetë muaj pas emërimit në krye të Hipotekës së Shkodrës, Zamir Leka është arrestuar me dyshimin se është i përfshirë në afera korruptive. Zyrtarisht nuk janë dhënë detaje, por burime nga organi i akuzës thanë se Lekës i janë vënë prangat teksa ndodhej në zyrë. Bashkë me të mësohet...
 • Kallëzohen penalisht 8 drejtues të administratës shtetërore

  Kontrollet e deritanishme të Task-Forcës Antikorrupsion ne institucionet shtetërore, kanë çuar në kallëzimin penal për 8 drejtues, ish-drejtues dhe punonjës të niveleve të ndryshme të administratës shtetërore për abuzime me detyrën. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, njoftoi pas mbledhjes se qeverise janë rekomanduar 60 masa disiplinore, prej tyre 9...
 • MD: Vettingu nuk ka kthim pas

  Akuzat e opozitës se procesi i Vettingut është farsë e i ndikuar politikisht, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj i cilësoi përpjekje dëshpëruese të Partisë Demokratike për të bllokuar Reformën në Drejtësi, për të cilën tha se nuk ka kthim pas. “Vettingu nuk kapet dot nga askush, nuk përdoret dot...
 • Jo më ndjekje penale për të miturit

  5 qendrat sociale të Tiranës do të shërbejnë edhe si vende për rehabilitimin dhe riintegrimin e të miturve që do të kenë probleme me ligjin.  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit për zbatimin e masave alternative të shmangies...
 • 6 drejtues të ALUIZNI-t dhe Hipotekës ndiqen penalisht

  6 drejtues të lartë të Zyrave të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, ALUIZNI-t dhe Tatimeve do të përballen me drejtësinë për korrupsion dhe shpërdorim me detyrën. Kallëzimi është bërë nga Task Forca Antikorrupsion  pas kontrolleve që ushtroi për periudhën Maj-Qershor në 35 institucione. Etilda Gjonaj, ministre e Drejtësisë:“Kallëzim penal për...
 • Shqipëria dhe Britania, marrëveshje për shkëmbim informacioni në fushën e drejtësisë penale

  Qeveria shqiptare dhe ajo e Britanisë së Madhe kanë nënshkruar sot një Memorandum Mirëkuptimi, që synon përmirësimin e drejtësisë penale, duke hetuar dhe parandaluar veprimtaritë antiligjore në territoret përkatëse, përmes shkëmbimit të informacionit mbi të dhënat kriminale. Memorandumi u firmos nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj dhe  inistri i...
 • Vlahutin: “Pronat”, urgjente që të ndalohet legalizimi i objekteve të paligjshme

  Ambasadorja e BE-së në vendin tonë Vlahutin deklaroi sot se është urgjente të ndalohet legalizimi i objekteve të paligjshme si dhe kërkoi vendosje penalitetesh të rënda për përfituesit e paligjshëm të pronave. Ndërsa ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj paralajmëroi ngritjen e një agjensie unike për integrimin e proceseve që...
 • Opozita bllokon “ligjet”

  Mes akuzash e batutash opozita e bllokoi sërish komisionin e ligjeve, teksa ishte thirrur për të raportuar për luftën kundër kriminalitetit Ministria e Drejtësisë, Etilda Gjonaj. Batutat për pasarelat e Milanos e Parisit u pasuan nga ato të evenimentit më të rëndësishëm të futbollit. Replikave nuk i shpëtoi as...
 • 25 punonjës të ALUZINI-t dhe ZRPPP-së ndiqen penalisht

  25 punonjës të Zyrave të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe ALUZINI-t do të duhet të përballen me drejtësinë. Ata janë kallëzuar brenda një muaji  për korrupsion dhe abuzim me detyrën. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj thotë se i njëjti fat pret çdo punonjës tjetër nga task forca kundër...
 • Lobimi për negociatat, ministrja e Drejtësisë vizitë në Gjermani

  Gjatë vizitës së saj në Berlin, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj u prit në një takim në Ministrinë e Brendshme Federale nga Stephan Meyer, Sekretar Shteti Parlamentar në Ministrinë e Brendshme Federale, si dhe në dy takime në Bundestagun Gjerman nga Patrick Sensburg, Kryetar i Komisionit për Imunitetet, Zgjedhjet...
Emisione