Fatmir Mediu

 • Haradinaj: Nuk lejoj ndarje mes shqiptarëve

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar bashkërendim të aktiviteteve Kosovë Shqipëri në mënyrë që të forcohen më shumë raportet ndërmjet dy vendeve. Gjatë takimit që ka pasur me një delegacion të partive opozitare nga Shqipëria të kryesuar nga Fatmir Mediu, Haradinaj i ka njoftuar ata për progresin që...
 • Aleatët e Bashës zbardhin skenarin e zgjedhjeve

  Një ditë pasi Lulzim Basha deklaroi se opozita do të pamundësojë zgjedhjet e 30 Qershorit nëse ato nuk do jenë të lira e të ndershme, aleatët e opozitës nuk ngurojnë të zbardhin disa prej skenarëve. Republikani Fatmir Mediu dhe Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi thonë se futjen e opozitës...
 • Mediu firmos lënien e mandatit

  Largimin nga Kuvendi e ka firmosur sot edhe kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i cili nuk e kishte nënshkruar ende deklaratën e dorëzimit të mandatit. Mediu ishte sot në selinë e Partisë Demokratike, pas kthimit nga Viena ku mori pjesë në punimet e OSBE-së. Nga deputetët që nuk...
 • Mediu: Protesta pa u tërhequr nga Parlamenti

  Teksa Partia Demokratike i ka bërë thirrje shqiptarëve të bashkohen në protestën e 16 Shkurtit, aleatët i kërkojnë Lulzim Bashës krijimin e një shtabi në funksion të veprimit opozitar. Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu i thotë se paralelisht me betejën në sheshe, aksioni opozitar duhet të vijojë edhe...
 • Parlamenti miraton ndryshimet në qeveri

  Ndryshimet në qeveri të dekretuara nga Presidenti Meta morën votën e Parlamentit në një seancë të tensionuar për shkak se opozita e quajti shkelje të rregullores mungesën e një debati për ministrat e rinj. Edmond Spaho: Nuk kemi bërë kërkesë për mënyrën e votimit, kemi bërë kërkesë që shqyrtimi...
 • Mediu: Opozita duhet të rimendojë bojkotin e parlamentit

  Kur po mbushen 6 muajt e bojkotit të parlamentit dhe po shkohet drejt afatit të djegies së mandateve, kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu thotë se ka ardhur koha për të bërë një analizë për të ardhmen. “Unë e kuptoj dhe e pranoj që shumë opozitarë të arrijnë në...
 • Mediu: Mungesa e gjykatave po cënon demokracinë në Shqipëri

  Mungesën e Gjykatës Kushtetuese dhe mosfunksionimin e Gjykatës së Lartë, opozita shqiptare e çon deri në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së. Në punimet e mbajtura në parlamentin gjerman, kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu tha se mbrojtja e të drejtave të njeriut, lufta kundër korrupsionit dhe ruajtja e sistemit ‘check...
 • Mediu: Opozitës i duhet një front i gjerë

  Aleati tradicional i demokratëve, republikani Fatmir Mediu thotë se vetëm duke shkuar drejt një fronti sa më të gjerë opozitar e djathta mund të kthehet në alternativë qeverisëse. “PD s’mund të jetë parti pa inventar, është një armatë e jashtezakonshme elektorale dhe Basha e të gjithe duhet t’i bëjnë...
 • 3 deputetë shqiptarë vëzhgues për zgjedhjet në Rusi

  Rusia voton sot për të zgjedhur Presidentin e ri të Federatës. Për të ndjekur mbarëvatjtjen e procesit zgjedhor janë angazhuar 555 mijë vëzhgues, lokalë dhe ndërkombëtarë. Mësohet se në përbërje të misionit vëzhgues të OSBE/ODHIR bëjnë pjesë edhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, Fatmir Mediu, Bledi Çuçi dhe Ervin...
 • Ndikimi rus, rrezik për Ballkanin

  Ndikimi rus mbetet ende një rrezik për stabilitetin e Europës Juglindore. I pranishëm në forumin  mbi sfidat gjeopolitike ne Europën Juglindore që u mbajt në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,  ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri theksoi rëndësinë që ka për vendet e Ballkanit anëtarësimi në BE. Kryetari...
 • “Shqipëria është vend i bekuar nga Zoti, por është e mallkuar nga kjo qeveri”

  Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane i pranishëm në protestën e opozitës gjatë fjalës së tij tha se qytetarët duhet të marrin në dorë fatin e tyre dhe kjo është dita e tyre. Sipas Mediut Shqipëria njihet në të gjithë botën si vendi i drogës dhe i krimit. “Shqipëria...
 • Mediu: Kthim të themeluesve të PD e PR

  Thirrjes për të protestuar kundër qeverisë në 27 Janar, aleati historik i demokratëve, Fatmir Mediu i bashkëngjiti nga asambleja e Partisë Republikane edhe një mesazh për Lulzim Bashën. Në krah të njërit prej themeluesve të Partisë Demokratike, ish-ministrit, e ish- deputetit Besnik Mustafaj, Mediu shtroi nevojën e rikthimit të të...
 • Mediu: 10 arsye që Basha të tërheqë ministrat teknikë

  Nga Partia Demokratike, ishte vetëm nënkryetari Edmond Spaho ai që reagoi për kërkesën e Fatmir Mediut që Basha të tërheqë ministrat teknikë për të mos e bërë opozitën më shumë qesharake. Numri dy i demokratëve e quajti të pakuptimtë kërkesën, por kryerepublikani i ka renditur 10 arsye përse Basha...
 • Mediu: Maxhoranca po kërkon manipulimin e zgjedhjeve

  Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu akuzoi krerët e maxhorancës se po tentojnë të manipulojnë zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, përmes bllokimit të reformës zgjedhore.  Sipas Mediut edhe ligji i Vettingut është shembull i kapjes që kryeministri po kërkon t’i bëjë drejtësisë. Këto deklarata mediu i bëri gjatë Konventës së...
 • Rama: Deputetët e opozitës, si pula të therura … Mediu: Ti je gomari më i madh

  Kryeministri Edi Rama dhe deputetët e opozitës janë “përplasur” me fyerje në Kuvend. Në përfundim të fjalës së tij, e ndërsa në sall po hynte ish-kryeministri Sali Berisha, Rama deklaroi: Hajde Sali, hajde… Shyqyr që erdhe Sali se e di si ishin këta apo jo? Si pula të therura...
 • Basha takon aleatët, Mediu: Për zgjedhjet e lira duhet qeveri teknike

  Kushtit të Partisë Demokratike, për mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme nga një qeveri teknike i janë bashkuar edhe dy aleatët e opozitës, Partia Republikane dhe Aleanca Kuq e Zi. Fatmir Mediu mbështet çdo variant qeverisës dhe ofron si zgjidhje modelin e ndjekur nga Mali i Zi....
 • Mediu takime në Bundestagun gjerman

  Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu mori pjesë në një takim të organizuar nga Bundenstagu Gjerman, në Berlin. Në fjalën e mbajtur në këtë takim, Mediu shprehu mirënjohjen ndaj Gjermanisë për ndihmën Shqipërisë, si dhe nismën e kancelares Merkel për bashkëpunimin rajonal dhe zhvillimin ekonomik të Ballkanit, nëpërmjet projekteve...
 • Mediu vizitë në SHBA, takohet me senatorët amerikanë

  Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu po zhvillon një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku ka zhvilluar disa takime me senatorë dhe kongresmenë. Ai u prit nga senatorët Xhejms Inhof dhe Roi Blant dhe Kongresmenin Robert Aderholt i cili është dhe bashkëkryetar i Grupit për Shqipërinë...
 • Fatmir Mediu për Prokurorinë Anti-mafia (03 Nëntor 1998)

  Republikanët i rikthehen idesë së tyre të hedhur kohë më parë për krijimin e një Prokurorie Anti-mafia. Sipas tyre një insitucion i tillë nuk mund të organizohet pa një kompromis mes Pozitës dhe Opozitës. Kryetari i partisë, Mediu e cilësoi absurde idenë e varësisë së kësaj prokurorie nga Prokuroria...
 • Sali Berisha homazhe te Sindikata e Pavarur e Shqipërisë (26 tetor 1998)

  Berisha dhe krerë të tjerë të Partisë Demokratike, së bashku me kreun e Republikanëve Fatmir Mediu, kanë bërë sot homazhe në Selinë e Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë e cila dje u bë skena e një tjetër krimi të rëndë. Para trupit të të ndjerit Astrit Balluku, Berisha u...
Emisione