Federika Mogherini

  • Mitchel e Mogherini sot në Shkup

    Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini dhe ndihmës-sekretari amerikan i shtetit për Europën dhe Euroazinë, Wees Mitchel vizitojnë sot Shkupin. Në qendër të vizitës së tyre është mbështetja për marrëveshjen me Greqinë për emrin e ri të Maqedonisë që do të votohet në referendumin e 30 Shtatorit. Dy zyrtarët...
  • Mogherini: Momenti më i mirë për marrëveshjen Kosovë-Serbi

    Kryediplomatja europiane, Federica Mogherini sheh zhvillime pozitive në zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Përpara ambasadorëve të vendeve të Bashkimit Europian në Bruksel, përfaqësuesja e lartë për Politikën e Jashtme të Unionit u shfaq tepër optimiste se tani është momenti më i mirë që dy vendet të arrijnë një marrëveshjeje...
  • Juncker-Mogherini-Hahn vizitojnë sot Shkupin

    Sot në Maqedoni do të mbërrijë treshja e lartë evropiane; Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, i shoqëruar nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme në BE, Federika Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn. Media maqedonase ‘Ina’ raporton se vizitat lidhen me procesin integrues të rajonit, reformat...
Emisione