festival

 • Silva Skënderi e ftuar në “Espressivo”

  Mes emrave të njohur të muzikës klasike si violinisti rus Viktor Tretjakov apo pianisti rus Vladimir Viardo, në takimin e 11-të të Festivalit të Muzikës Klasike “Espressivo” në Cetinjë të Malit të Zi ishte si e ftuar edhe pianistja shqiptare Silva Skënderi, në mbrëmjen e 28 Korrikut. Festivali që...
 • Ndalesa e artistëve kosovarë, Thaçi: Serbia po rëndon përpjekjet për raporte europiane

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka bërë të ditur se po ndjek pengesat që autoritetet e Serbisë po iu bëjnë artistëve nga Kosova. Në një reagim të tij në Facebook, Thaçi ka theksuar se arti, kultura e sporti nuk duhet të pengohen nga politika. Statusi i plotë: ”Me shqetësim...
 • Shpallen fituesit e 21 “Festave Lokale”

  Nga e premtja,Vunoi, është kthyer në një pikëtakimi të vizitorëve vendas dhe turistëve të huaj. Është “South Outdoor Festival” që për të dytin vit është angazhuar në zgjerimin e hartës së vendeve që mund të vizitosh dhe të kalosh disa ditë pushimi, jo vetëm në bregdet, por edhe në...
 • Video/ Shikoni si iu hidhet vajzave drogë në pije

  Kemi dëgjuar shpesh për rastet kur vajzave iu hidhen pilula droge në pijet alkoolike. Një rast i tillë tashëm filmuar edhe me video. Gjatë një festivali në Brazil, një vajzë që ishte duke bërë video-selfie, rastësisht ka filmuar momentin kur një djalë që ishte pranë saj i hedh një...
 • Vunoi do të jetë epiqendra e “South Outdoor Festival”

  “South Outdoor Festival”, i cili si objektiv kryesor të bashkëpunimit të qeverisë shqiptare me atë gjermane, ka promovimin e turizmit dhe thithjen e sa më shumë vizitorëve të huaj në vendin tonë, në edicionin e tij të dytë do të zhvillohet në Vuno. Ky festival, i cili për tre...
 • Video/ Del në kinema filmi që bëri njerëz për spital

  Një film, i cili bëri për ujë të ftohtë audiencën dhe në disa raste për spital, ka debutuar trailerin e parë. Filmi horror “Raw” nga skenaristja dhe regjisorja Julia Ducournau, flet për një studente vegjetariane veterinarie, e cila kthehet në kanibale pasi detyrohet të hajë mish të gjallë si...
 • “Maria Kraja 2016” me një prezantuese të re

  Edicioni i 16 -të i festivalit ndërkombëtar operistik “Maria Kraja” do të ketë një prezantuese të re, e cila këtë vit zëvendëson moderatoren dhe ideatoren e tij prej 16 vitesh, Zana Çela. Ajo është Enkeleda Kamani, fituesja e edicionit të vitit të kaluar. Kjo e fundit ka prezantuar gjithashtu dhe...
 • Video/“Hëna” tmerron banorët e qytetit

  Një top i madh i fryrë me ajër, me pamjen dhe formën e Hënës shkaktoi kaos në rrugët e një qyteti kinez, duke ‘shtypur’ makina, motorë e këmbësorë. “Hëna” e nisi rrugëtimin e saj të tmerrit pas tajfunit që goditi vendin. Shkak u bënë erat e forta që e lëvizën...
 • Një festival për tunxhin në Tiranë

  Për 5 ditë, Tirana do të jetë kryeqendra e instrumenteve të tunxhit. I pari festival ndërkombëtar është prirë nga një ekspozitë e rrallë në llojin e saj, me vegla që, për nga mosha e kalojnë një shekull. Njëra prej tyre, më e lashta, pjesë e koleksionit të muzikantit Ermal...
Emisione