Fildes Hafizi

 • Burg përjetë për Fadil Kasemin

  Gjykata e Krimeve të Rënda dënon me burgim të përjetshëm Fadil Kasemin. Ai është shpallur fajtor nga togat e zeza për vrasjen ish-bashkëshortes së tij, gjyqtares Fildese Hafizi. 54-vjeçari e ka pritur i qetë vendimin, duke mos reaguar gjatë leximit të tij nga togat e zeza. Sipas gjykatës, Kasemi...
 • Rrëfehet Fadil Kasemi për vrasjen e gjyqtares Fildes Hafizi

  Fadil Kasemi, i akuzuar për vrasjen e gjyqtares Fildes Hafizi, ka treguar përballë Gjykatës së Krimeve të Rënda se si është njohur me ish-bashkëshorten e tij. Prezent në sallën e gjyqit ishin edhe dy ekspertë mjeko-ligjorë që pasi të dëgjojnë dëshminë, do të përcaktojnë nëse Kasemi ka probleme të...
 • Rriten denoncimet për dhunë në familje

  Afro 4000 raste të dhunës në familje janë denoncuar gjatë një viti në vendin tonë.  E krahasuar më shumë vite më parë, shifrat janë dhjetëfishuar, por gjatë konferencës mbi barazinë gjinore, zëvendës kryeministra Senida Mesi, thotë se nuk ka ardhur në rritje fenomeni, por ndërgjegjësimi për të mos e...
 • Video/ Çfarë do të ndodhë me fëmijët e Fildes Hafizit pas vrasjes nga ish- bashkëshorti

  Pas vrasjes së gjyqtares Fildes Hafizi, 2 fëmijët e saj aktualisht po jetojnë me gjyshërit e moshuar. Por, Bashkia e Tiranës ka nisur një proces gjyqësor për të kaluar kujdestarinë e të miturve tezes së tyre e cila është e mundur fizikisht për tu kujdesur për ta. Anisa Ruseti...
 • E reja përndiqet dhe dhunohet nga ish-bashkëshorti, bashkëjetuesi: Shteti të marrë masa, të mos bëjmë vetëgjyqësi

  Pas vrasjes së gjyqtares Fildes Hafizi, të cilës i mori jetën ish-bashkëshorti, një lumë denoncimesh janë bërë në 48 orët e fundit për dhunë në familje. Një e re nga fshati Bishtçukas i Divjakës, me inicialet J.V tregon në “Stop”, se edhe pas ndarjes përndiqet dhe dhunohet nga ish-partneri...
 • Vrasësi i gjyqtares pranon krimin

  Tre ditë pas vrasjes së gjyqtares Fildeze Hafizi, bashkëshorti i saj Fadil Kasemi pati përballjen e parë publike përpara Gjykatës së Krimeve të Rënda. U shfaq i qetë para togave të zeza, ndonëse u kujdes të evitojë kamerat që tentuan të kapnin në fytyrën e tij ndonjë shprehje të...
 • Vrasja e gjyqtares, PD ka 4 pyetje për qeverinë dhe një propozim

  Vrasja e gjyqtares Fildes Hafizi mund të ishte parandaluar, thotë Partia Demokratike, nëse shteti do të kishte vepruar siç duhet. Në një njoftim për mediat, PD thotë se vrasësi i gjyqtares nuk do të kishte dalë nga burgu nëse nuk do të kishte përfituar nga amnistia apo nëse policia...
 • Meta flet për vrasjen e gjyqtares

  Presidenti Ilir Meta ka folur sot për vrasjen e gjyqtares Fildez Hafizi, e cila u ekzekutua mesditën e së enjtes nga ish- bashkëshorti Fadil Kasemi. Meta paralajmëroi veprime të mëtejshme përsa i përket vrasjes së gjyqtares.  “Ne kemi reaguar që dje dhe në ditët që vijnë do të ketë...
 • Judge killed by her ex-husband

  A judge was killed Thursday in capital Tirana by her ex-husband. In his second attempt, Fadil Kasemi succeeded to killing his ex wife, judge of the Shkodra court. Fildes Hafizi, 39, mother of two, was shot in her car, at 14.00. Witnesses said they had seen them at first...
 • Mesazhi prekës i vajzës së gjyqtares: “Ti tashmë je një engjëll që na ruan, monstra me emrin babi nuk meriton të marr më  frymë”

  Një mesazh prekës ka publikuar në faqen e saj në Facebook vajza e gjyqtares Fildes Hafizi, e vrarë dje në Tiranë nga ish-bashkëshorti i saj Fadil Kasemi. Në mesazhin e saj, e bija e gjyqtares Hafizi shkruan se e ëma tashmë është një engjëll që i ruan, ndërsa shprehet...
 • Reagon ministrja e re e Drejtësisë: Vrasja e gjyqtares, mosfunksionim i sistemit të drejtësisë

  Zv/ministrja në detyrë e Drejtësisë, e cila në qeverinë e re do të jetë ministrja e Drejtësisë, ka deklaruar se mosfunksionimi i sistemit të drejtësisë është shkaku kryesor për vrasjen e gjykatëses së Shkodrës Fildes Hafizi. Përmes një reagimi dërguar mediave, Etilda Gjonaj thotë se sistemi duhet të pastrohet...
 • Vrasja e gjyqtares/ Kryetarja e LSI i kundërpërgjigjet Kryeministrit Rama

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi i është kundërpërgjigjur Kryeministrit Edi Rama pas reagimit të tij në lidhje me vrasjen e gjyqtares së Shkodrës. Në një postim në Facebook, Monika Kryemadhi i drejtohet Kryeministrit duke thënë se po shmangë përgjegjësitë dhe kërkon të gjejë fajtorë. “Mënyra më...
 • Kryeministri Rama reagon për vrasjen e gjyqtares

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar për vrasjen e gjyqtares së Shkodrës Fildes Hafizi. Në një postim në Facebook, Rama u ka kthyer përgjigje akuzave politike në lidhje me sistemin e drejtësisë dhe funksionimin institucioneve shtetërore. Kryeministri i quan krokodilë ata që sot akuzojnë, ndërsa ka bërë thirrje që reforma...
 • Gjyqtarja parandjeu fundin e saj tragjik

  Gjyqtarja Fildes Hafizi duket se e ka parandjerë fundin e saj tragjik. Vetëm disa muaj më parë, në një letër drejtuar ambasadorit amerikan Donald Lu ajo ka shprehur pasigurinë për jetën të kërcënuar nga ish-bashkëshorti Fadil Kasemi.  “Çdo ditë jetoj me frikën se ai do të dalë sepse mund...
 • Vrasja e gjyqtares, reagon ish-deputetja: Lamtumirë kushërira ime

  Gjyqtarja e Shkodrës Fildes Hafizi u vra sot brutalisht në mes të rrugës nga ish-bashkëshorti, ndërsa ngjarja ka tronditur të gjithë opinionin publik. Ngushëllimet për Fildes Hafizin i ka shprehur edhe ish-deputetja e Shkodrës Mimoza Hafizi, e cila është e afërt me gjyqtaren e vrarë. Në një status në...
 • Presidenti Meta dënon me forcë vrasjen barbare të gjyqtares Hafizi

  Presidenti i Republikës Ilir Meta dënon ashpër vrasjen barbare të gjyqtares Fildes Hafizi, që u ekzekutua sot në rrugë nga ish-bashkëshorti i saj. “Kjo vrasje mizore është një alarm për shoqërinë shqiptare, thirrje për të gjitha strukturat e mekanizmat e shtetit e shoqërinë civile të kthejnë vëmendjen e tyre...
 • Video/ Krimi në Tiranë, ish- burri ka tentuar më parë të vrasë gjyqtaren

  Një ngjarje e rëndë shokoi mesditën e së enjtes kryeqytetin. Burri ka ekzekutuar ish- bashkëshorten e tij gjatë momentit që ajo ishte duke hipur në automjetin e saj, tip “Benz” me ngjyrë gri. Mësohet se Fildes Hafizi me profesion gjyqtare e gjykatës së Shkodrës është qëlluar nga ish- burri i...
Emisione