firence

 • Operacion antidrogë, arrestohen 4 shqiptarë

  Itali- Një operacion antidrogë i kryer nga policia e Firences në bashkëpunim me prokurorinë ka vënë në pranga katër shqiptarë dhe një italian. Referuar medias italiane “FirenzeToday” tre prej tyre janë lënë në “arrest me burg”, ndërsa dy të tjerë në detyrim paraqitje. Gjithashtu mësohet se operacioni është ende...
 • Makina përplaset me pemën, humb jetën 26-vjeçari shqiptar

  Një tjetër aksident tragjik i ka marrë jetën një shqiptari në Itali, ndërsa dy të tjerë mbetën të plagosur rëndë. Ngjarja e rëndë ndodhi orët e para të së mërkurës në rrugën Kennedy, në Pianvallico të Firences. Viktimë nga kjo ngjarje e rëndë mbeti një 26-vjeçar, të cilin mediat...
 • Dhunon barbarisht të bijën 17 muajshe, arrestohet shqiptari në Itali

  Një 48-vjeçar shqiptar ka përfunduar në prangat e policisë italiane, pasi ushtroi dhunë barbare ndaj vajzës së tij 17 muajshe, ndërkohë që ishte në gjendje të dehur. Sipas asaj që shkruan agjencia italiane e lajmeve ANSA, e mitura u dërgua në spitalin e fëmijëve në Firence me dy fraktura në brinjë...
 • Juventus triumfon në Firence

  Juventusi fitoi me rezultatin 2 – 0 takimin e javës së 24 në fushën e Fiorentinës. Një sukses që e ngjit në krye të Serisë A në pritje të ndeshjes së sotme mes Napolit dhe Lacios. Golat u shënuan në pjesën e dytë. I pari u realizua nga ish-futbollisti...
 • Kapet shqiptari që furnizonte Firencen me kokainë

  Zbardhen detajet e operacionit ndërkombëtar të kryer nga policia italiane dhe hollandeze 10 ditë më parë, që çoi në pranga 6 shqiptarë dhe 1 shtetase polake. Mediat italiane shkruajne se ky rrjet drejtohej nga shqiptari Valentin Selaj dhe ka arritur të trafikojë ndër vite në Itali rreth 1 ton...
 • Veliaj: Kompani të përbashkët me Firencen për ndriçimin LED, ligj të posaçëm për Tiranën

  Në vijim të vizitës së tij në Itali, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj mori sot pjesë në edicionin e tretë të Samitit Ndërkombëtar të Qyteteve me temë “Të Bashkuar në Diversitet”, të organizuar nga kryebashkiaku i Firences, Dario Nardella, dhe Kancelari i Akademisë së Shkencave Sociale të...
 • Veliaj në Firence: Tre projekte zhvillimi për Tiranën

  Me ftesë të kryetarit të Bashkisë së Firences, Dario Nardella, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka nisur një vizitë zyrtare në Firence, ku do të marrë pjesë edhe në Forumin “Të bashkuar në diversitet”. Gjatë ditës së sotme ai u prit në një takim të veçantë nga kryebashkiaku, Dario...
 • Shqiptari dhe marokeni terrorizojnë diskotekën

  Momente terrori mbrëmjen e së enjtes në qytetin e Firences. Një shqiptar 30-vjeçar dhe një maroken 31 vjeç, terrorizuan njerëzit që ndodheshin në një diskotekë në qytetin e vjetër italian. Në gjendje të dehur dhe me thika në duar, ata janë futur në lokalin e natës dhe kanë nisur...
 • U premtonin fejesë, por në të vërtetë i prostituonin… shkatërrohet banda e shqiptarëve

  Policia italiane arrestoi 7 shqiptarë, pjesë e një rrjeti të mirëorganizuar prostitucioni. Arrestimet u bënë gjatë një operacioni të zhvilluar në Firence gjatë orëve të fundit. Ata shfrytëzonin si prostituta bashkëkombase të tyre, të cilat i mashtronin se do t’u gjenin partnerë për t’u fejuar dhe pasi i tërhiqnin...
 • Trafikonin drogë nga Holanda në drejtim të Italisë, familja shqiptare “kokë” e grupit

  Policia italiane ka shkatërruar një organizatë kriminale që trafikonte drogë nga Holanda në drejtim të Italisë. Siç, raportojnë mediat italiane trafiku i drogës drejtohej nga një familje shqiptare. Në operacion kanë marrë pjesë më shumë se 100 karabinierë, të cilët kanë bërë të mundur arrestimin e 9 personave, por...
 • Banda e shqiptarëve “tronditi” Firencen me mënyrat e pazakonta të shpërndarjes së kokainës

  Policia e Firences mëngjesin e sotëm ka bërë të mundur arrestimin e një organizate kriminale të shpërndarjes së drogës, që përbëhej nga 9 shqiptarë dhe 1 italian, ndërkohë që janë në kërkim 2 anëtarë të tjerë të bandës. Kokaina dhe marijuana e sekuestruar nga policia italiane, që vinte nga...
 • Shfaqet pllaka që parashikonte lindjen e Krishtit

  Skena e lindjes së Krishtit është zbuluar në një pllakë guri që daton 3000 vite më parë, në Egjipt. Në pllakën e gurit të gjetur brenda një shpelle në shkretëtirën e Saharasë, duket figura e dy prindërve duke qëndruar pranë një të sapolinduri, ku prezentë janë disa kafshë dhe...
 • Video/ Ky është futbolli më i dhunshëm, fituesi merr një lopë

  Mijëra njerëz kanë shijuar edicionin e fundit të “Calcio Storico”, në Firence. “Calcio Storico”, është sporti me brutal në botë me origjinë në Itali. Nuk ka pothuajse asnjë rregull. Kjo video e publikuar në Facebook dhe Youtube, ka marrë mijëra klikime duke tërhequr vëmendjen e gjithë përdoruesve të internetit. Ky është sporti...
 • Firence, shqiptari gjendet i lidhur në kosh

  Një 34-vjeçar shqiptar u gjet në një kosh mbeturinash në Firence të Italisë. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia italiane e lajmeve Ansa. Mësohet se shqiptari ka qenë këmbë e duar i lidhur, në pamundësi për të dalë nga koshi. Emigranti shqiptar është gjetur nga këmbësorë të rastit. Policia italiane...
Emisione