flori

 • Gjendet një qyp me monedha të lashta romake (Foto)

  Arkeologët po studiojnë një qyp me monedha të lashta romake, të gjetur në rrënojat e një teatri të vjetër në veri të Italisë. Monedhat, të paktën 300 të tilla, i përkasin kohës së lashtë romake dhe u gjetën në një qyp prej balte në bodrumin e Teatrit Cressoni në...
 • Bien nga ‘qielli’ mbi 3 tonë flori

  Një avion mallrash An-12 që transportonte rreth 9 tonë flori ka humbur pothuajse 1/3-ën e peshës gjatë ngritjes nga aeroporti i Yakutsk, në Siberinë Lindore. Lajmi është bërë i ditur nga një zëdhënës i policisë transportuese për agjencinë ruse të lajmeve TASS, të enjten.   Më herët raportet thanë...
 • Flori aty ku nuk ka merr mendja

  Të prodhosh flori nga bakeret. Pasi u bënë përpjekje për ta arritur një gjë të tillë në laborator, shkencëtarët zbuluan se natyra i kishte krijuar tashmë baktere të tilla. Së fundmi shkencëtarët kanë gjetur në talebanët e lumenjve australiane një lloj bakteri Ralstonia metallidurans, i cili ushqehet me metale...
 • Mënyra e re për të transportuar sendet me vlerë…

  Autoritetet e Sri Lankës kanë arrestuar një person, pasi u mundua të kontrabandonte një sasi ari dhe disa stoli të çmuara. Punonjës të doganës gjetën 904 gramë ar që vlente rreth 4.5 milionë rupi, sipas monedhës vendase në Sri Lanka (28 370 dollarë, 21 700 paund) të futur ‘mjeshtërisht’...
 • Gjermania rikthen në vend 674 tonë flori nga Franca dhe SHBA-të

  Banka Qendrore Gjermane ka rikthyer në vend 674 tonë rezerva ari të mbajtura në Paris dhe New York që prej kohës së Luftës së Ftohtë. 53 780 pllaka ari, secila prej tyre me peshë rreth 12.5 kilogramë dhe vlerë rreth 440 000 euro janë rikthyer në Gjermani përgjatë katër...
 • Gjen valixhen me mijëra euro, nuk do ta besoni çfarë bën

  Çfarë do të bënit nëse do të gjenit një valixhe të braktisur me para e shufra floriri? Një burrë në Berlin shkoi në polici dhe i dorëzoi. Për këtë veprim, ai mori edhe lëvdata nga autoritetet. Sipas BBC, burri e kishte gjetur valixhen poshtë një peme. Në të gjendeshin...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 568

  ILIR META – Aktualiteti politik i javës Intervista: “JU KRYEMINISTËR…” Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani Meta, më dukesh mua, apo je pak i mërzitur? Jo, unë jam shumë në formë. Po ç’është kjo qetësi? Ti e ke pasur...
 • Video/ Zbulimi i pabesueshëm brenda tankut të blerë në ebay

  Momenti i pabesueshëm, kur një burrë i apasionuar pas pajisjeve ushtarake zbuloi pesë shufra ari me vlerë 2 milion paund brenda një tanku irakian, është filmuar në kamera. Nick Mead dhe Todd Chamberlain prisnin që të gjenin armë të ndryshkura, kur nisën të kontrollonin në brendësi të takut që...
 • Trashëgoi shtëpinë, nuk do ta besoni çfarë gjeti brenda 

  Një francez, i cili trashëgoi një shtëpi të madhe nga një i afërm, në Evreux, Normandi gjeti një sasi të pabesueshme prej 100 kilogramë flori, të fshehura nën mobilje. Trashëgimtari, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, i gjeti florinjtë të fshehura në vende të ndryshme, deri në...
 • Flori dhe Ledri vijnë me këngën “Beautiful”

  “Beautiful” është kënga që sjell bashkëpunimin mes Flori Mumajesit dhe reperit Ledri Vulaj. Klipi  ndonëse shtë publikuar vetëm pak minuta më parë në Youtube, ka marrë mjaft klikime. Në këtë klip shfaqet edhe vajza e aktores, Ema Andrea, Sara Kapo. Ndërsa mesazhi i këngës është mjaft domethënës. Bukuria shpirtërore...
 • Muzeu ku mund të përdorni tualetin prej floriri

  Vizitorët e muzeut të “Guggenheim” në New York shumë shpjet do të mund të “lirohen”, duke përdorur një tualet të gjithin prej floriri. Është artisti italian Maurizio Cattelan, 55 vjeç, i cili ka realizuar punimin prej floriri 18-karatësh, që është tërësisht funksional. Vepra e artit do të instalohet në...
Emisione