franca

 • Riatdhesohen 36 shqiptarë nga Franca, Holanda dhe Belgjika

  Në aeroportin “Nënë Tereza”, Rinas janë riatdhesuar sot 36 shqiptarë me avion ‘charter’.  Ata u deportuan nga Franca, Holanda dhe Belgjika. Shtetasit e riatdhesuar shkelën kushtet e lëvizjes së lirë në zonën ‘Shengen’. Që nga 1 Janari deri sot janë ri-atdhesuar mbi 2800 shqiptarë nga vendet e BE-së. Ministria e...
 • Franca kthen 50 shqiptarë

  Gjatë 24 orëve të fundit janë riatdhesuar në vendin tonë 50 shqiptarë të cilët janë kthyer nga Franca. Të riatdhesuarit kishin shkelur rregullat e lëvizjes në zonën Schengen apo u ishte refuzuar azili. Në aeroportin “Nënë Tereza” për të pritur shqiptarët e kthyer pas nga vendet e BE-së, ishte...
 • Kina blen 300 avionë francezë

  Kina ka firmosur një marrëveshje me Francën për blerjen e 300 Airbus A320 dhe dhjetë A350. Kjo marrëveshje u nënshkrua gjatë vizitës së Presidentit kinez, Xi Jinping në Paris. Marrëveshja mendohet se kapë një vlerë prej 30 miliardë Eurosh. Ajo i krijon kështu konkurencë rivalit Boeing, që është nën...
 • Franca bind që në fillim

  Franca e nisi fazën eliminatoreve të Europianit me një sukses tepër të thjeshtë në fushën e Moldavisë. Skuadra kampione e botës në fuqi fitoi me rezultatin 4 – 1 në Kishinjev, duke treguar se vendin e parë në Grupin H ku ndodhet edhe Shqipëria nuk e diskuton. Franca e...
 • Franca pyetet për angazhimin e SHBA-së në NATO

  Ministrja e Mbrojtjes e Francës, Florence Parly, shprehu shqetësim për angazhimin afatgjatë të Shteteve të Bashkuara në NATO dhe tha se besnikëria ndaj aleancës duhet të jetë “e pakushtëzuar”. Duke folur në Këshillin Atlantik në Uashington, Parly tha se “evropianët pyeten nëse angazhimi i SHBA-së në NATO do të...
 • Çekia dhe Franca mbështetje për integrimin

  Çekia është e gatshme që të lobojë që vendet e Këshillit Europian të votojnë pro çeljes se negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë. Gjatë vizitës në Tiranë, në konferencë të përbashkët për shtyp me Ministrin e Jashtëm Genti Cakaj, kreu i diplomacisë çeke Tomáš Petříček thotë se integrimi i vendit...
 • Franca: Maqedonia nuk është gati për BE

  Franca nuk është ende gati t’i thotë po hapjes së negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Ministrja franceze për çështjet europiane, Nathalie Loiseau e pyetur rreth vizitës së pritshme në Shkup, tha se Franca do jetë shumë më prezente në Ballkan sesa vitet e shkuara...
 • Franca “luftë” me gjigandët teknologjikë

  Pa pritur konsensusin brenda Bashkimit Europian, Franca u ka shpallur “luftë tregtare” gjigandëve teknologjikë, veçanërisht atyre amerikanë. Google, Apple, Facebook dhe Amazon, dhe çdo ndërmarrje me xhiro mbi 25 milionë Euro në Francë, do të taksohen deri në 5% të shitjeve të tyre globale. Aktualisht këto kompani paguajnë rreth...
 • Dilema e një referendumi të dytë

  Rezistenca e Theresa May në mocionin e mosbesimit nuk i largoi paqartësitë e qeverisë dhe të gjithë klasës politike në Britaninë e Madhe. Ethet e gjetjes së një zgjidhjeje të shpejtë për çështjen Brexit janë të pranishme, teksa mbeten edhe 70 ditë kohë për të shmangur daljen katastrofike pa...
 • Franca në krizë nga protestat për çmimin e karburantëve

  Këta “jelekëverdhë” në Francë po ngrenë barriera për të bllokuar furnizimin e pikave të karburanteve me naftë. Ata po bllokojnë kalimin e autoboteve me naftë nëpër autostrada e rrugë hyrëse në qytete. Veç dhunës në sheshe, kjo është një nga format për të shprehur revoltën e tyre kundër taksave...
 • Shqipëria zbret në renditjen e FIFA-s

  Barazimi pa gola me Jordaninë dhe mbi të gjitha humbja me Izraelin, bënë që për muajin e fundit, Shqipëria të zbresë 3 vende në renditjen botërore për kombëtaret. Me 3 pikë më pak, kuqezinjtë tashmë zënë vendin e 60. Një rënie e tillë pritej pas rezultateve jo të mira...
 • Vazhdon festa për Kupën e Botës

  Francezët vazhdojnë të përjetojnë emocionet e Kupës së Botës. Kombëtarja u shpërnda dhe futbollistët iu drejtuat qyteteve ku banojnë duke rikthyer në këtë mënyrë edhe një herë festën. Në Nice, kapitenit të kombëtares Hugo Lloris i rezervuan një pritje madhështore. Portieri doli në ballkonin e bashkisë. Samuel Umtiti është...
 • Video: Fjalimi i Deschamps në dhomat e zhveshjes

  Është gjithnjë interesante të dihet se çfarë ndodh në dhomat e zhveshjes në pushim të një ndeshjeje futbolli, aq më tepër që kjo është finalja e botërorit. Pak minuta pasi kishte shënuar golin e dytë me Kroacinë Franca u tërhoq në ambientet e saj brenda stadiumit dhe menjëherë Trajneri...
 • Perse fitoi Franca?

  Franca fitoi kupën e botës, Kroacia fitoi botërorin. Kjo është sinteza e ndeshjes finale. Por cilat janë arsyet e suksesit të francezëve? Djemtë e Deschamps bënë diferencën. Kylian Mbappe dhe Paul Pogba, ishin protagonistë në skenën e finales. Të dy në mënyrat e tyre ishin liderë kundër Kroacisë. Ata...
 • Grande Nation kundër Kroacisë!

  Finale! Kush e mendonte, dy kombe të pabarabarta, me yje futbolli që i kanë ngritur peshë zemrat e sportdashësve të tyre. Franca kërkon të përsërisë triumfin e para 20 viteve, ndërsa Kroacia kërkon kupën për herë të parë. Franca kundër Kroacisë në finalen e Kampionatit Botëror! Në lojën vendimtare,...
 • Suksesi i Francës, meritë e Deshamp

  Franca u kualifikua për herë të tretë në finalet e një botërori, dy vjet pasi luajti në finalet e Europianit, nën drejtimin e Didier Deshamp. Është pikërisht Deshamp, i cili në Francë po merr meritat. Ai tashmë shihet si njeriu i kompeticioneve të mëdha.  I emëruar trajner i kombëtares...
 • Francezët krenarë për finalen

  Atmosferë e jashtëzakonshme në autobusin e Francës menjëherë pas ndeshjes që i siguroi ata kalimin në finalen e botërorit të Rusisë. Jemi krenarë, thotë Mbappe. Ishte ndeshje e vështirë, me shumë ritëm. Për Olivier Giroud finalja është e jashtëzakonshme. Vrapuam shumë, bëmë një ndeshje të mirë në mbrojtje, bllokuam...
 • Pretendentët mbeten katër

  Pretendentët për Kupën e Botës tashmë nga mbetur katër. Vetëm dy prej tyre e kanë fituar më parë trofeun, Anglia në 1966 dhe Franca në 1998. Por, për t’i rivalizuar janë Kroacia dhe Belgjika me një brez të jashtëzakonshëm lojtarësh. Duket një mini Europian, pasi Argjentina, Brazili, Kolumbia e...
 • Franca rikthen shërbimin ushtarak për 16-vjeçarët

  Franca ka rikthyer shërbimin e detyrueshëm ushtarak për 16-vjeçarët, një nga premtimet e bëra në fushatë nga Presidenti Macron. Të rinjtë do të shërbejnë për 1 muaj në shërbimin civil dhe ushtarak, me mundësinë e shtrirjes në një vit të këtij trajnimi. Shërbimi ushtarak i rekrutëve në Francë u...
 • Franca e Danimarka kualifikohen në fazën tjetër

  Franca dhe Danimarka janë ekipet e kualifikuar nga Grupi C në fazën e 1/8 pas barazimit pa gola sot në Moskë. Ky ishte i pati rezultat 0 – 0 deri më tani në këtë Botëror. Francezët që e nisën me shumë lojtarë të stolit e mbyllën në krye të...
Emisione