France

 • Moti apokaliptik tmerron banorët

  Breshëri me madhësinë e topit të pingpongut theu xhama makinash dhe shkatërroi të mbjellat në Francë. Stuhia përfshiu rajonin e Auvergne-Rhone-Alps, që mori edhe dëmtimet më të mëdha të dielën. Një 51-vjeçare gjermane humbi jetën pasi erërat e forta rrëzuan një pemë mbi çadrën e saj të kampingut, ndërsa...
 • Turqia merr kreun e grupit

  Turqia mundi 2 – 0 Francën të shtunën në Konia, duke marrë kreun e Grupit H me 9 pikë të plota, pjesë e të cilit është edhe Shqipëria. Skuadra e Senol Gunesh dominoi lojën, duke shpërfytyruar kampionët e botës. Franca ishte dorëzuar vetëm përballë Holandës në Ligën e Kombeve,...
 • Shpërthen bomba artizanale, plagosen disa persona

  13 persona mbetën të plagosur si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm në Lion, pasditen e kësaj të premteje. Rreth orës 17:30, një pako e mbushur me gozhdë e copa metalike shpërtheu brenda një butiku në një nga rrugët kryesore të qytetit francez. Policia është vënë në ndjekje të...
 • Mbyllet kulla Eiffel (Video)

  Kulla Eiffel në Paris është mbyllur përkohësisht nga autoritetet për shkak se një person është ngjitur në strukturën metalike. Eiffel është mbyllur deri në një njoftim të dytë. Autoritetet franceze kanë nisur negociatat me personin që ka hipur në strukturën metalike të kullës, i cili kërcënon të hidhet. Turistët...
 • Spektakël ngjyrash në kullën Eiffel

  “Simbol i fuqisë së Francës” apo “Monument i pashmangshëm” janë disa nga epitetet që i janë veshur ndër vite kullës Eiffel. Të mërkurën vepra madhështore e ideuar nga Gustave Eiffel përuroi 130-vjetorin e krijimit. Mijëra qytetarë, parizienë e turistë soditën spektaklin e jashtëzakonshëm të ngjyrave. 324 metra e lartë,...
 • Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Francë

  Një operacion i përbashkët mes policisë shqiptare dhe policisë franceze ka shkatërruar një grup kriminal në Francë të përbërë nga shqiptarë. Tetë persona janë arrestuar në total të një grupi që dyshohet të jetë akoma më i madh. Nga këta, 3 janë arrestuar në Shqipëri gjatë një operacioni të...
 • PSG humbet finalen e Kupës së Francës

  Pas Champions League, dështim i Paris Saint Germain në Kupën e Francës. Ekipi kryeqytetas u mund nga Rennes, që fitoi një finale emocionuese që u mbyll vetëm pas goditjes së 11-metërshave. Disfata nervozoi Neymar, i cili goditi me grusht një tifoz kur po ngjiteshin për të marrë medaljet. Rezultati...
 • “Nevojitet reformim i Shengenit”

  Presidenti francez kërkon reformim rrënjësor të hapësirës Shengen. Gjatë një konference në pallatin presidencial, Emmanuel Macron kritikoi ashpër mënyrën e funksionimit të hapësirës së lëvizjes së lirë në Bashkimin Europian, ndërsa shpalosi edhe propozimet e tij. “Marrëveshja e famshme e Shengenit nuk funksionon më. Eruopa, në të cilën unë...
 • Notre-Dame, zjarri dyshohet nga ashensori

  Dy ditë nga katastrofa kulturore e Notre Dame në Paris, dyshimet e para të hetuesve francezë bien mbi një aksident në ashensorin e kantierit të punimeve për mirëmbajtjen e Katedrales. Mediat franceze raportojnë se vatra e zjarrit mund të ketë qenë baza e shigjetës së shkrumbuar, për t’u përhapur...
 • Jelekët e verdhë nuk dorëzohen

  Tuluza u shndërrua në kryeqendër të përleshjeve të Jelekëverdhëve me policinë franceze në javën e 22-të radhazi të manifestimeve kundër presidentit Macron. Pamjet tregojnë se policia përdori gazin lotsjellës për të zmbrapsur protestuesit që qëllonin me gurë, shishe e sende të forta në drejtim të tyre. 23 persona ranë...
 • Valixhe diplomatike me 23 milionë Euro drejt Shqipërisë

  Një valixhe e mbushur me para është kapur në aeroportin e Parisit në Francë. Sipas mediave franceze, valixhja i është sekuestruar një qytetari nga Mali, i cili do të udhëtonte tranzit nga aeroporti Charles de Gaulle për në Malajzi. Nga kontrolli në valixhe u sekuestruan 15 miliardë Franga FCFA (valutë...
 • Agjenti i fshehtë gjendet i vrarë

  Një agjent i fshehtë francez është gjetur i vrarë në një parking makinash në zonën e Alpeve pranë liqenit të Gjenevës. 57-vjeçari Daniel Forestier ishte përfolur në të kaluarën si i përfshirë në një komplot për të vrarë një politikan kongolez. Së bashku me një ish-agjent tjetër, Forestier ishte...
 • Nxirret në rrugë, familja shqiptare fle në makinë

  Francë- Prej dy vitesh jetonin në qytetin Pontivy, por fati mesa duket nuk i buzëqeshi familjes shqiptare, Osmani. Tani ata nuk kanë më një banesë dhe prej një jave flenë në makinë. Ata gjetën “strehë” brenda automjetit të tyre dhe e parkuan përballë shkollës Paul-Langevin, ku shkojnë dy fëmijët...
 • Jelekët e verdhë hapin çadrat

  Për të 17 javë radhazi Parisi pushtohet nga protestat e jelekëve të verdhë, të cilëve këtë të shtunë u janë bashkuara edhe sindikatat e grave, një ditë pas 8 marsit. Dhjetëra mijëra protestues mbushën rrugët e Parisit dhe qytete të tjera Lion, Bezanson e Strasburg. Pas më shumë se...
 • Policia i hedh solucion djegës në fytyrë protestuesit me aftësi të kufizuara (Video)

  Policia franceze është vënë në qendër të kritikave pasi një oficer i hodhi solucion djegës në fytyrë një protestuesi më aftësi të kufizuara. Ky moment është filmuar nga kamerat amatore në protestën e ditës së shtunë nga “jelekverdhët” në qytetin e Toulouse. Sipas dëshmitarëve, protestuesi me aftësi të kufizuara...
 • Protestuesit sulmojnë filozofin

  Jelekëverdhët nuk e ndalën dhunën për të 14-tën javë radhazi. Ligji i javës së kaluar që synonte të ndalonte tubimet e tyre nuk bëri asnjë efekt. Dhuna ishte e të njëjtit intensitet. Bujë këtë javë shkaktoi një video e publikuar në rrjetet sociale, ku një grup protestuesish shfaqen duke...
 • Atletet ndezin zemërimin

  “Zonjat e para” të shteteve duket se nuk i kanë mirë punët me mediat. Brigitte Macron shpeshherë është kritikuar për shkak të shpenzimeve të mëdha dhe jetën e luksit që ajo bën. Edhe këtë herë nuk i ka shpëtuar syrit të kritikuesve. Në një vizitë që çifti presidencial zhvilloi...
 • “5 Yjet” binjakëzohen me “jelekët e verdhë”

  Përplasja diplomatike mes Francës dhe Italisë që çuan deri në thirrjen për konsultime të ambasadorit francez në Romë, do të zhvendoset në Parlamentin Europian në muajin Maj. Në një intervistë për Corriere della Sera, lideri i “jelekëve të verdhë”, Christophe Chalencon, njoftoi aleancën me “Lëvizjen 5 Yjet” për garën...
 • Tensionohen marrëdhëniet mes Francës dhe Italisë

  Takimi në Paris i zv/kryeministrit italian Luixhi di Maio me Kristof Shalnsonin, njërin prej drejtuesve të jelekëverdhëve ka tensionuar në kulm marrëdhëniet diplomatike mes Francës dhe Italisë. Parisi thirri për konsultime ambasadorin francez në Romë. Përmes një deklarate për shtyp, Ministria e Jashtme franceze e quajti takimin “një provokim...
 • Vazhdojnë protestat në Francë

  Qindra persona protestuan në Paris të Francës, duke shënuar kështu javën e 12-të me radhë të mbajtjes së protestave anti-qeveritare. Protesta më të vogla janë mbajtur edhe në qytete të tjera të Francës, pavarësisht shenjave se lëvizja e protestuesve të njohur si “Xhaketat e Verdha” ka humbur fuqinë, pas...
1 2 3 19
Emisione