Gjermani

 • Klodi nga Tirana arrestohet në Gjermani, dyshohet për vrasje

  Një 31-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia gjermane në Dusseldorf. Shqiptari ishte shpallur në kërkim nga autoritetet austriake, si i dyshuar në vrasjen e një 46-vjeçari boshnjak mbrëmjen e 4 Qershorit në Salzburg. Mediat gjermane shkruajnë se shqiptari i arrestuar njihet me emrin Klodi dhe është nga Tirana. Identiteti...
 • Misteri i kraterit në fushën me misër

  Nuk qe menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi një shpërthim kaq të fortë sa u regjistrua edhe një lëkundje e lehtë tërmeti. Shpërthimi ndodhi në orën 03:52 të dielën, pranë qytezës së Limburg, në Gjermaninë qendrore, duke lënë pas edhe një krater 10 metra të gjerë dhe 4...
 • “Gurë” nga qielli nëpër Europë

  Disa shtete nëpër Europë u goditën nga një breshër i pazakontë, kokrra e të cilit ishte i madh së një portokall, duke shkaktuar kaos e dëmtime të shumta të shtëpive dhe ndërtesave. Disa pjesë të Sllovenisë, Kroacisë e Gjermanisë prej së hënës përballen me stuhi të fuqishme, me era...
 • Haradinaj: Pezullojmë taksën nëse Serbia njeh Kosovën

  Pas kthimit nga vizita zyrtare në Berlin, kryeministri Ramush Haradinaj tha se në takimin me Kancelaren gjermane është vërtetuar serioziteti i Kosovës, në çështjen e dialogut. Ndërsa ka përmendur dy opsione për suspendimin eventual të taksës. “Qëndrimi im është konsistent, janë dy opsione. Ose një vendim i madh, pra...
 • Haradinaj, sot takimi me Merkel

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbërritur në Berlin në kuadër të një vizite një ditore, ku do të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel. Fillimisht kreu i ekzekutivit kosovar është takuar me Grupin Parlamentar për Evropën Juglindore të Bundestagut. Haradinaj, u shpreh se këto takime kanë për qëllim...
 • Cirku gjerman me kafshë virtuale

  Pas shtëpive të modës që hoqën nga koleksionet e tyre lëkurat e kafshëve, pjesë e kësaj nisme bëhet edhe cirku i Gjermanisë. Kafshët që kanë argëtuar prej vitesh audiencën me akrobacitë e tyre, janë zëvendësuar me 11 hologramë, të cilët vendosen në ambientet ndryshme të sallës duke paraqitur imazhet...
 • Gjermania në prag të ndryshimeve të mëdha

  A do të ketë zgjedhje të reja në Gjermani, pas dorëheqjes së kryetares së SPD, Andrea Nahles? Partitë duhet të kenë kujdes nga veprimet e nxitura, mendon Ines Pohl. Rezultatet e zgjedhjeve për Parlamentin Evropin kanë shkaktuar termet politik në Gjermani. Pasojat po shihet tani. Kryetarja e SPD Andrea...
 • Vritet politikani i partisë së Merkel

  Kryetari i këshillit të qarkut në qytetin Kassel të Gjermanisë, është vrarë me armë zjarri. Walter Lubcke 65 vjeç u gjet i vdekur me një plumb në oborrin e shtëpisë së tij. Policia gjermane e ka përjashtuar vetëvrasjen si mundësi, por thotë se nuk ka asnjë motiv përse anëtari...
 • Gjermania drejt zgjedhjeve të parakohshme?

  Dorëheqja e Andrea Nahles si kryetare e socialdemokratëve ka shtuar paqartësitë mbi vazhdimësinë e koalicionit qeverisës në Gjermani. Analistët nuk përjashtojnë mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pasi socialdemokratët mund të largohen nga koalicioni qeverisës për shkak të rezultateve të dobëta në zgjedhjet europarlamentare. Në zgjedhjet...
 • “Shpirti i shenjtë” shpëton shoferin

  Një shofer në Gjermani i shpëtoi një gjobe prej 105 eurosh për shpejtësi tej normave të lejuara, pasi në ndihmë i erdhi një pëllumb i bardhë. Shoferi u kap nga kamerat e shpejtësisë, por identiteti i tij u fsheh nga krahët e shpendit në fluturim. Në një deklaratë të...
 • Hauptmann kundër shtyrjes së zgjedhjeve

  Ideja e dy deputetëve gjermanë David Vadephul dhe Kristian Shmid për të ndërmjetësuar zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri dhe sugjeruar shtyrjen e datës së zgjedhjeve nuk gjen mbështetje brenda vetë grupit parlamentar të CDU-CSU-së. Deputeti Mark Hauptmann, pjesë e këtij grupimi, thotë se kjo është ndërhyrje në çështjet...
 • Gjermani/ “Folën shqip, më pas e qëlloi me armë”

  Një 36-vjeçar është qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës në një park në qytetin e Hamburg në Gjermani. Mediat gjermane raportojnë se 36-vjeçari ndodhej i shoqëruar nga një grua në një park. Aty u takua me një person tjetër. Të dy biseduan në gjuhën shqipe, tha për...
 • Mesazh i Roth për opozitën

  Mesazh të qartë për opozitën se dhuna është e papranueshme ka dhënë ministri gjerman i Shtetit për Çështjet Evropiane në Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth pas takimit që pati në Berlin me ministri në detyrë Gent Cakaj. Zyrtari gjerman theksoi se respektimi i institucioneve demokratike dhe kushtetuese është...
 • 5 viktima në dy vrasje të lidhura

  Një vrasje e trefishtë në Bavari dhe një tjetër vrasje me dy viktima në një qytet në veri kanë shokuar Gjermaninë. Hetuesit besojnë se të dyja krimet janë të lidhura me njëra-tjetrën. Dy gra dhe një burrë të gjetur të pajetë në një hotel bavarez, mësohet se u vranë...
 • Gjermani, vdes shqiptari që u sulmua me armë

  Një 36-vjeçar shqiptar në Gjermani që u qëllua me armë më 28 Prill në qytetin Wuppertal, ka ndërruar jetë në spital. Policia dhe prokuroria gjermane njoftuan sot se shqiptari nuk mundi t’u mbijetonte plagëve që kishte marrë nga të shtënat me armë 9 ditë më parë. Identiteti i shqiptarit...
 • Debat i nxehtë për shaminë e kokës në Gjermani

  Çfarë simbolizon shamia e kokës për një myslimane? Për këtë debatohet shumë në Gjermani. Shkaku i ri: një konferencë e Universitetit Goethe në Frankfurt, e organizuar nga studiuesja Susanne Schröter. Nuk ka debat që zhvillohet me kaq emocione në Gjermani, si ai për shaminë e kokës të myslimaneve. A...
 • Sulmohet me armë shqiptari në Gjermani

  Një 36-vjeçar shqiptar në Gjermani është qëlluar me armë zjarri nga persona të paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Wuppertal në zonën e Gathe tre ditë më parë (28 Prill). Sipas mediave gjermane, ka qenë ora rreth 21:00 kur qytetarët njoftuan policinë për të shtëna me armë zjarri. Sapo...
 • Garat me makina i marrin jetën gruas, në kërkim shqiptari në Gjermani

  Vdekja e një gruaje të pafajshme në një aksident rrugor si pasojë e garave në rrugë në qytetin Moers të Gjermanisë, ka bërë që policia të shpallë në kërkim një shqiptar të Kosovës. Mediat gjermane raportojnë se dy automjete, Mercedes-Benz dhe Range Rover po bënin gara mes tyre. Nga...
 • Rama-Merkel bisedojnë për “negociatat” në Berlin

  Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim kokë më kokë me Kancelaren gjermane, Angela Merkel në kuadër të Samitit për Ballkanin Perëndimor që po mbahet në Berlin. Për rreth 30 minuta u diskutua mbi ecurinë e Reformës në Drejtësi dhe procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Sipas njoftimit...
 • Rritet numri i emigrantëve shqiptarë të ligjshëm në Gjermani

  Viti 2018 riktheu fluksin e emigrimit të shqiptarëve drejt Gjermanisë. 6 790 shqiptarë iu shtuan numrit të bashkëkombësve rezidentë në territorin gjerman, duke e çuar në 55 495 numrin total të tyre. Megjithatë vendi ynë renditet i katërti në rajon për nga numri i personave që emigruan në Gjermani...
1 2 3 29
Emisione