Gjonaj

 • Protesta, Gjonaj: Përgjegjësit e dhunës të vihen para drejtësisë

  Nuk mungoi dhe reagimi i ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj vetëm pak minuta pas ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, lidhur me protestën e dhunshme të opozitës së bashkuar mbrëmjen e 13 Prillit. Gjonaj, gjatë një deklarate për mediat u bëri thirrjeve organeve të drejtësisë që të vënë para përgjegjësisë...
 • Gjermania vlerëson Reformën në Drejtësi

  Ministrja e Drejtësisë e Republikës Federale të Gjermanisë, Katarina Barlei tha në një takim me homologen shqiptare në Berlin se Reforma në Drejtësi është një shembull pozitiv dhe është pritur shumë mirë në Gjermani si dhe në vendet e tjera të BE-së. “Shqipëria duhet të vazhdojë në rrugën e...
 • Ligji për amnistinë në burgje

  Ligji për amnistinë në burgje i mbajtur pezull prej muajsh pritet të rikthehet për votim në Parlament. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha se për kalimin e draftit do të kërkohet vota e deputetëve të rinj të opozitës. Nga ky ligj do të përfitojnë rreth 350 të burgosur. Gjatë...
 • Gjonaj kërkesë KLGJ-së: Të shkarkohen 3 gjyqtarët

  Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj i kërkon zyrtarisht Këshillit të Lartë të Gjyqësorit shkarkimin e 3 gjyqtarëve të cilët pranuan gjykimin e shkurtuar ndaj Dritan Dajtit, i cili për rrjedhojë i shpëtoi dënimit me burgim të përjetshëm për vrasjen e 4 policëve. Sipas ministres, duhet të nisë hetimi disiplinor...
 • 23 punonjës administrate të arrestuar për korrupsion në një jave

  Vetëm për veprën e korrupsionit javën e fundit janë arrestuar Korçë, Elbasan, Kurbin, Lezhë dhe Tiranë 23 punonjës dhe drejtues të administratës publike. Ndjekje penale është kërkuar dhe për 3 punonjës të burgut të Burrelit, ndërsa në total janë rekomanduar nga task forca antikorrupsion masa administrative për 23 punonjës...
 • PD: Do të kërkojmë kallëzim penal për Ministren e Drejtësisë

  Opozita do të kallëzojë për shpërdorim detyre Ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj lidhur me ekstradimin në Itali të Nezar Seitit. Gjatë interpelancës së thirrur me Ministren Gjonaj, demokratët argumentuan se ekstradimi i të dyshuarit nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, si financier i bandës së Habiljave, është bërë në...
 • Procesverbali për arrestimin e Seitajt, Gjonaj: Ky dokument nuk ndodhet në dosje

  Partia Demokratike publikoi procesverbalin e mbajtur nga policia për arrestimin e Nezar Seitit. Deputeti Enkelejd Alibeaj tha se ky dokument hedh poshtë pretendimet e Ministrisë së Drejtësisë se nuk kishte dijeni që ndaj tij kishte një çështje penale në Shqipëri, përpara se të firmoste ekstradimin e tij në Itali....
 • PD: Rama, hipokrit me të rënët

  Në një tjetër deklaratë, Partia Demokratike e ka cilësuar hipokrizi nga ana e Kryeministrit Rama përurimin e “Murit të Kujtesës” për policët e rënë në krye të detyrës, një ditë më parë. Sipas opozitës, ndërsa Kryeministri luante teatër me policinë, në Sarandë është shfaqur Klement Balili, duke festuar në...
Emisione