greqi

 • Avion luftarak grek mbi Maqedoninë e Veriut

  Për herë të parë në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut ka fluturuar një avion luftarak i Greqisë. Fluturimi i avionit F16 ka qenë pjesë e një testimi për të kontrolluar funksionimin e sistemit të radarëve të Maqedonisë Veriore. Kjo për shkak se Greqia do të mbikëqyrë hapësirën ajrore...
 • Arratisja spektakolare nga Gjykata e Vlorës, Mikel Kasaj kapet në Greqi

  I riu Mikel Kasaj, i arratisur nga gjykata e Vlorës një vit më parë, është vënë në pranga në Greqi. Kasaj, sipas policisë greke, u arrestua në Athine si pjesëtar i një grupi që akuzohet për grabitje të armatosura në pika karburanti dhe banesa. Në këtë operacion u arrestuan...
 • “Kam përjetuar racizëm në Greqi, nuk më donin se isha shqiptar”

  Sin Boy është një nga këngëtarët shqiptarë në Greqi që po korr sukses me talentin e tij. Ai identifikohet me emrin e artit dhe kohët e fundit është bërë gjerësisht i njohur me këngën e tij të re “Mama”. Në një intervistë për emisionin “The 2Night Show” në një...
 • Sulmohet rezidenca e ambasadorit amerikan

  Pesë të rinj kanë marrë përsipër sulmin ndaj rezidencës së ambasadorit amerikan në Athinë, Geoffrey Pyatt. Anëtarët e grupimit anarkist ‘Rubikon’, pasi mbërrijnë me motoçikleta përpara shtëpisë së ambasadorit, ata sulmojnë me bojë të zezë dhe tymuese rezidencën e diplomatit amerikan. Vetë ambasadori Geoffrey Pyatt reagoi duke e konsideruar...
 • Tsipras përballet me një mocion mosbesimi

  Alexis Tsipras përballet sot me të dytin mocion votëbesimi për qeverinë e tij për këtë vit. Një sfidë që nuk do ta ketë të vështirë ta fitojë, por që pritet t’i japë forcës politike që ai drejton, më tepër besueshmëri para zgjedhjeve të trefishta të këtij viti. Ishte vetë...
 • Aksident në Greqi, humbet jetën shqiptari

  Një 63-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në një aksident të ndodhur në Greqi pasditen e sotme. Ngjarja është regjistruar në orën 17:30 në zonën e Malgaron të Selanikut. Sipas mediave greke, shqiptari humbi kontrollin e makinës dhe u përplas me një automjet tjetër. Përplasja rezultoi fatale për 63-vjeçarin, i...
 • Kostur, asgjësohen rreth 1 ton kanabis

  Vetëm drejtoria policore e Kosturit ka sekuestruar muajt e parë të këtij viti rreth 1 ton kanabis me prejardhje nga Shqipëria. Lënda narkotike është sekuestruar në operacione janë arrestuar transportues apo trafikantë shqiptarë. Por po ashtu janë të shumtë edhe shtetasit grekë që janë arrestuar gjatë këtyre operacioneve. Policia...
 • Humbet jetën 41-vjeçari shqiptar në Greqi

  Një 41-vjeçar shqiptar në Greqi ka humbur jetën fatalisht duke punuar në një tokë bujqësore në Halkidiki të Selanikut. Sipas mediave vendase, shqiptari po punonte me një mjet bujqësor dhe në rrethana të paqarta u pre në pjesën e barkut. Drejt vendngjarjes u nis me urgjencë ndihma e shpejtë,...
 • Tjetër shqiptar vritet në burgjet greke

  Një tjetër shqiptar është vrarë në burgjet greke. Ngjarja ka ndodhur në burgun e Trikalas pas një sherri mes të dënuarve. Viktima është një 29-vjeçar shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. Sipas mediave greke, kanë qenë dy të burgosur rusë që sulmuan me thika të improvizuara...
 • Tërmet 4.9 ballë në Greqi

  Një tërmet me magnitudë 4.9 ballë ka rënë mëngjesin e sotëm në Greqi, rreth orës 07:43. Sipas të dhënave sizmiologjike tërmeti  është ndjerë në Karpathos. Epiqendra e tij është lokalizuar 134 kilometra në jug të Rodosit dhe 64 kilometra në juglindje të Karpathos. Referuar mediave greke, nga lëkundët e...
 • Greqi- Plumb në kokë, vogëlushja ishte duke luajtur

  “Ngjarje, shokuese në ditën e Pashkëve”. Kështu shkruan media greke “Protothema”, pasi një vogëlushe në qytetin Thebes e cila po luante me shokët në rrugë, papritmas është shtrirë në tokë. Një nga banorët e zonës ka qëlluar me armë teksa ishte duke festuar Pashkët. Nga të dhënat parapake dyshohet...
 • 29-vjeçari shqiptar në Greqi gjendet i vdekur në rrugë

  Një 29-vjeçar shqiptar ishte gjetur pa ndjenja në rrugë dhe më pas u raportua se kishte ndërruar jetë. Ngjarja ka ndodhur një ditë më parë në qytetin Iraklio. Ka qenë një kalimtar i rastit që pa të shtrirë në rrugë 29-vjeçarin dhe njoftoi ndihmën e shpejtë. Fatkeqësisht, i riu...
 • Bashkëpunimi që ktheu në atdhe 2 shqiptarë

  Autoritetet shqiptare në bashkëpunim me ato greke bënë të mundur kapjen dhe ekstradimin e 2 personave të cilët ishin të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. Kështu, specialistët e Interpol Tirana kryen ekstradimin nga Athina drejt vendit tonë të 36-vjeçarit Ali Toskaj, lindur në Fier. Sipas policisë,...
 • Konfirmohet vrasja e një tjetër të burgosuri shqiptar në Greqi

  Autoritetet greke kanë konfirmuar vrasjen e një tjetër shqiptari në burgun famëkeq të Koridhalos. Bëhet fjalë për ngjarjen e datës 27 Janar 2019, kur në qeli u gjet i vdekur një 34-vjeçar shqiptar. Në atë kohë, në shtypin grek raportohej se i burgosuri shqiptar dyshohej të kishte humbur jetën...
 • Pranga avokatit të njohur grek

  Avokati i njohur grek, Aleksandros Likurezos u vu në pranga pasditen e së premtes në Athinë, i akuzuar për implikim në të ashtuquajturën “Mafie e burgjeve”. Sipas burimeve mediatike, akuzat kundër tij janë për krijim organizate kriminale dhe shantazhim. Arrestimi ka ardhur pasi më herët kolegë të tij, kishin...
 • Vrasja e studentes greke, Aleksandër Luca flet nga qelia për herë të parë

  Kanë kaluar rreth 5 muaj nga vrasja e studentes Eleni Topaloudi në ishullin Rodos të Greqisë. Shqiptari i përfshirë në këtë krim, ka folur nga qelia e burgut të Grevenas për televizionin “Star”. Gjatë bisedës me gazetarët, 20-vjeçari shqiptar ka thënë se e di shumë mirë që bashkëpunëtori i...
 • Shqiptari dhunon për vdekje grekun

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në burgun famëkeq të Koridalosit në Greqi, ku një 55-vjeçar shqiptar dhunoi për vdekje një të burgosur grek. Mediat raportojnë se 55-vjeçari shqiptar ishte i dënuar me 8 muaj burg për hyrje ilegale në shtetit fqinj, e ndërsa 66-vjeçari grek ishte i dënuar...
 • Përleshje mes të burgosurve shqiptarë dhe grekë në Koridhalo

  Dy të burgosur janë përleshur mes tyre në burgun famëkeq të Koridhalos. Sipas mediave greke, bëhet fjalë për një grek 33-vjeçar dhe një shqiptar 27-vjeçar. Ata u përleshën ashpër mes tyre dhe kanë pësuar lëndime. Ngjarja ndodhi në sektorin e 4-t të burgut. Dy të burgosurit u dërguan në...
 • Avokatja greke lidhje intime me shqiptarin që drejton mafien në burg (Përgjimet)

  Avokatja greke 45-vjeçare, e cila është arrestuar së bashku me një kolegun e saj si bashkëpunëtorë të organizatës kriminale që vepron brenda burgut të Koridhalos, rezulton të ketë lidhje intime me kreun e mafies së burgut, që raportohet se është një shqiptar. Ajo ka rënë në përgjimet e hetuesve...
 • “Bum bum bum në qafë”. Përgjimet e mafies shqiptare për vrasjen e dëshmitarëve në gjyq

  Përgjimet e autoriteteve greke kanë zbardhur të gjithë aktivitetin kriminal të mafies së burgut të Koridhalos në Greqi, ku kreu i kësaj organizate kriminale raportohet se është një i burgosur shqiptar. Përmes bashkëpunëtorëve të jashtëm, ai drejton organizatën nga brenda burgut. Dy ditë më parë, në shtypin grek u...
1 2 3 45
Emisione