Greqia

 • Tsipras tregon për herë të parë kushtin për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

  Për herë të parë, Greqia ka shprehur hapur kushtin që ka ndaj Shqipërisë për anëtarësimin e vendit tonë në Bashkimin Europian. Kryeministri Alexis Tsipras, i cili ka paralajmëruar për zgjedhje të parakohshme në Greqi më 7 Korrik, ka prezantuar programin e partisë që ai drejton, Syriza. Përpos çështjeve të...
 • Ministri i Jashtëm i Greqisë reagon për heqjen e tabelave në Jug të Shqipërisë

  Ministri i Jashtëm i Greqisë, Giorgos Katrougalos ka thënë se po ndjekin me vëmendje situatën në Jug të Shqipërisë, ku 35 tabela rrugore me emërtime në gjuhën greke u hoqën nga ARRSH për shkak ishin jashtë standardeve. Tabelat rrugore në zonat minoritare kishin emërtim gjuhën e parë atë greke...
 • Ekstradohen nga Greqia dy të kërkuar ndërkombëtarë

  Interpol Tirana ka ekstraduar dy persona nga Greqia, të cilët janë dënuar në Shqipëri nga gjykata. E.Sh. 31 vjeç është dënuar nga Gjykata e Pogradecit në vitin 2015 me 5.4 vite burgim për shitje droge. Më 4 Shkurt 2014, 31- vjeçari në bashkëpunim me persona të tjerë kanë transportuar...
 • Kritika ndaj Tsipras pas vizitës në Shkup

  Greqia dhe Maqedonia e Veriut kanë hedhur hapin e parë në përurimin e një bashkëpunimi strategjik. Ky është konkluzioni i përftuar në Athinë, pas vizitës së Kryeministrit Tsipras në Shkup, ku u zhvillua edhe mbledhja e parë e përbashkët e dy qeverive, i quajtur ndryshe, Këshilli Suprem i Bashkëpunimit....
 • Eurogrupi shtyn disbursimin e këstit për Greqinë

  Ministrat e Financave të Eurozonës e kanë shtyrë për muajin e ardhshëm disbursimin e një kësti me vlerë 1 miliard Euro për Greqinë. Takimi i Eurogrupit zhvilluar mbrëmjen e së hënës, konkludoi se qeveria greke nuk i ka bërë përmbushur të gjitha detyrimet që parashikon marrëveshja me partnerët e...
 • Epokë e re miqësie Athinë – Shkup

  Athina zyrtare deklaron se tashmë Greqia dhe Maqedonia e Veriut kanë kaluar në një epokë miqësie dhe bashkëpunimi. Deklarata është bërë nga ministri Alternat i Punëve të Jashtme, Jorgos Katrougalos, gjatë një interviste për radion shtetërore, ERA. Sipas tij, “tashmë nuk ekziston më ajo që helmonte marrëdhëniet midis të...
 • Zaev: Fundi i paqes së papërfunduar në Ballkan

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev u shpreh se me ratifikimin tashmë dhe në parlamentin grek të marrëveshjes së Prespës, është përfunduar procesi i paqes në Ballkan. Ndërsa opozita në Maqedoni njëzëri me atë në Greqi e konsiderojnë kapitulluese “Me Marrëveshjen e Prespës dhe zbatimin e saj hapet rruga për...
 • Avionët turq provokojnë sërish

  Turqia vazhdon të provokojë Greqinë me manovra fluturimi. Mëngjesin e sotëm, disa avionë luftarakë të Turqisë kanë shkelur hapësirën ajrore greke. Ata fluturuan mbi disa ishuj në një lartësi 8 mijë metra. Avionët turq F-16 hynë dhe dolën disa herë nga hapësira ajrore e Greqisë. Lëvizjet e tyre janë...
 • Zhbogar, optimist për vendimin e Parlamentit grek

  Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zhbogar ka shprehur bindjen se pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës dhe miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni, të njëjtën do ta bëjë edhe Greqia, për shkak se, ka thënë ai, për arritjen e saj të dyja palët kanë treguar vendosmëri, përkushtim...
 • Avionët turq ngrihen në fluturim pas kërcënimit të Greqisë

  Avionët luftarakë të Turqisë kanë shkelur hapësirën ajrore greke pasditen e sotme të cilët fluturonin në formacione të rregullta mbi detin Egje. Sipas shtypit grek, ka patur gjashtë raste të shkeljes së territorit të Greqisë. Disa avionë ishin F16, kurse të tjerë ishin të armatosur. Të gjithë avionët luftarakë...
 • Thirrje anti-shqiptare në varrimin e Kaçifas

  Këto thirrje anti-shqiptare, si “Bularati është Greqi, Kaçifas jeton, na udhëhiq dhe na prij”, “Vorio-Epiri tokë greke” apo “do rikthehemi dhe toka do të dridhet” u hodhën në varrimin e Kostandinos Kaçifas, 35-vjeçarit që mbeti i vrarë në një përleshje të armatosur me forcat RENEA në Bularat. Bashkë me...
 • Ballkani mendon kandidaturën e botërorit

  Greqia, Bullgaria, Serbia dhe Romania po planifikojnë përgatitjen e një kandidature të përbashkët për Kupën e Botës 2030. Një ide e kryeministrit grek, Alekxis Tsipras që duket se po gjen mbështetje nga vendet e tjera të interesuara. Kjo është hera e parë që vendet e Ballkanit aspirojnë për të...
 • Turqia paralajmëron Greqinë për detin

  Turqia paralajmëron se do të kundërpërgjigjet ushtarakisht nëse Greqia nis zgjerimin e ujërave territoriale, sipas parimit të 12 miljeve. Deklaratën e bëri zëdhënësi i partisë së Presidentit Erdoan, i cili e konsideroi të rrezikshme përpjekjen e Athinës. “Kjo është një sjellje e rrezikshme. Hapësira që ata e njohin si...
 • Xhaferi: Dorëheqja e Kotzias nuk dëmton marrëveshjen

  Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi nuk pret se dorëheqja e shefit të diplomacisë greke Nikos Kotzias mund të ketë ndikim në marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës zyrtare lidhur me emrin e Maqedonisë. “Ministri i Punëve të Jashme ka dhënë dorëheqje për aspektin e qasjes që...
 • Vazhdon përplasja Meta-Bushati për Greqinë

  Presidenti la të kuptohet të mërkurën se pa Gjykatën Kushtetuese funksionale nuk ka firmosje të marrëveshjes për kufirin detare me Greqinë. Por ministri i Jashtëm duket se nuk e ndan të njëjtin shqetësimin  për inegzistencën e gjykatës më të lartë ne vend. Të paktën jo në këtë moment kur...
 • Presidenti i Greqisë kërcënon Shqipërinë me çështjen çame

  Presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos ka kërcënuar Shqipërinë për negociatat me Bashkimin Europian, përmes çështjes çame. Ditën e djeshme ai vizitoi Paramithian, qytet ku u vranë 49 burra në vitin 1943, sipas grekëve nga nazistët në bashkëpunim me çamët. “Vendi ynë fqinj Shqipëria, ndaj së cilës kemi ndjenja miqësore,...
 • Turqia liron dy ushtarët grekë

  Turqia do të lirojë dy ushtarët grekë të arrestuar 5 muaj më parë, pasi shkelën gabimisht në territorin turk. Gjykata ka vendosur që ushtarët Angelos Mitretodis dhe Dimitris Kouklatzis të gjykohen në gjendje të lirë. Sipas mediave turke, vendimi i Gjykatës për lirimin e ushtarëve grekë nuk ka kufizime,...
 • Zjarret që vranë 86 persona, “të qëllimshme”

  Greqia ka “indikacione serioze” se zjarri që vrau të paktën 86 persona pranë Athinës më parë gjatë kësaj jave, u shkaktua me paramendim, thotë Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Nikos Toskas. Zjarri shpërtheu të hënën dhe goditi fshatrat bregdetare të populluar me turistë. Rreth 60 persona po trajtohen në...
 • Deklarata e Hahn për kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë që konfuzoi mediat greke

  Një deklaratë e eurokomisionerit Johannes Hahn për një ndryshim të mundshëm të kufijve mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka ngjallur reagim të madh tek mediat e vendit fqinj. Gjatë një deklarate për ecurinë e bisedimeve mes dy vendeve, Hahn sugjeroi se negociatat Shqipëri-Greqi për të përcaktuar kufijtë detarë në detin...
 • Ministri i Jashtëm i Greqisë: Epiri i Veriut nuk na përket neve, është i Shqipërisë

  Një ditë pasi gazeta greke “Protothema” publikoi pikat e marrëveshjes që po negociohen mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka reaguar ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias. Duke iu përgjigjur kritikave të shumta brenda vendit të tij për Epirin e Veriut dhe Çamërinë, Kotzias pranoi kompromisin në lidhje me Epirin, duke...
Emisione