Hashim Thaçi

 • Thaçi: Duam Shqipëri të stabilizuar

  Pa dashur të ndërhyjnë në debatet e brendshme politike në Shqipëri, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi lëshoi nga Tirana një mesazh që lidhet me klimën e tensionuar në vend. Sipas tij, stabiliteti në Shqipëri është në interes të të gjithë shqiptarëve në rajon. “Unë nuk jam këtu për të...
 • Thaçi: Nuk pranojmë kushte të reja për vizat

  Dialogu Kosovë-Serbi, sipas Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi do të vazhdojë pa kushte. Pas takimit me delegacionin e këshilltarëve diplomatikë të presidentit të Francës dhe të kancelares së Gjermanisë, Thaçi tha se taksa do të mbetet në fuqi ndërsa nuk do të pranojnë kushte shtesë për liberalizimin e vizave....
 • Thaçi: Nëse BE na mbyll derën, duhet të shkojmë në një formulë të bashkimit kombëtar

  “BE duhet të ndryshojë përndryshe kjo rrugë do të çojë domosdoshmërisht, ky izolim i Kosovës, në një angazhim të dy parlamenteve, dy qeverive për një shtet të përbashkët”. Kjo është deklarata që bëri këtë të enjte Presidenti Hashim Thaçi në lidhje me idenë për bashkimin kombëtar mes Shqipërisë dhe...
 • Haradinaj mbështet tezën e Thaçit

  Një deklaratë e Presidentit Thaçi bërë në 20-vjetorin e operacionit “Shigjeta” në Pashtrik për një shtet të përbashkët, ku shqiptarët e Shqipërisë dhe ata të Kosovës të jetojnë pa kufij, ka gjetur mbështetjen e Kryeministrit Haradinaj. Kreu i qeverisë së Kosovës e ka quajtur një projekt historik, duke shtuar...
 • Thaçi i kundërpërgjigjet ashpër Berishës

  Në kundërpërgjigje të akuzave të ish-kryeministrit Berisha, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi reagoi përmes një postimi të gjatë në Facebook. Thaçi e quan Berishën një relike të shëmtuar, që ka shkatërruar kodet e sjelljes. “Ai zgjodhi t’i bëhej argat i Millosheviçit me derivate e armë”, shkruan ndër të tjera...
 • Berisha u përgjigjet akuzave të Hashim Thaçit: Ka dosje në Hagë (Video)

  Ish-Kryeministri Sali Berisha u është përgjigjur akuzave të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, pasi ky i fundit në një intervistë televizive e quajti “argat të Millosheviçit”. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Berisha shpjegoi qëndrimin e tij dhe të Partisë Demokratike në vitin 1991 për Kosovën. “Qëndrimi...
 • OPINION – THACI PERGJIGJET PER VUCIC, RAMEN DHE METEN!

  Të ftuar: Hashim Thaci – Presidenti i Kosovës Erl Murati – Gazetar Mirela Milori – Gazetare Prenc Zogaj – Analist Elvis Iljazaj – Gazetar Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë një deklaratë të fortë nga studio e emisionit “Opinion” në Tv Klan. Kreu i Shtetit të Kosovës deklaroi...
 • “Nuk mund të jemi më serbë se Serbia” (Video)

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka treguar se çfarë bisedoi me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në takimin e shkurtër që pati me të në Paris në Nëntor 2018 në ceremoninë e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës I Botërore. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Thaçi u...
 • Hashim Thaçi sulmon ish-Kryeministrin Berisha: Ka bërë mëkate të mëdha (Video)

  Korrigjimi i kufijve të Kosovës dhe shkëmbimi i territoreve mes Serbisë dhe Kosovës janë dy terma që kanë ndarë në dy kampe politikën në Shqipëri dhe Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan ka sulmuar ashpër ish-Kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i...
 • Thaçi tregon pse refuzoi drekën me Presidentin Ilir Meta (Video)

  Krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor ishin sot në Tiranë si pjesë e samitit të Brdo-Brijunit. Pas takimit Presidenti Ilir Meta  zhvilloi një dreke më liderët e Ballkanit Perëndimor, por Hashim Thaçi nuk pranoi të ishte i pranishëm. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Thaçi, iu përgjigj...
 • Paskal Milo tregon aleancat mes politikanëve të Shqipërisë dhe Kosovës (Video)

  Emisioni “Opinion” në Tv Klan ka trajtuar mbrëmjen e sotme debatin në distancë mes Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeministrit Ramush Haradinaj pas Samitit të Berlinit lidhur me taksën e Kosovës ndaj Serbisë. Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë Paskal Milo, i ftuar në “Opinion”, ka treguar aleancat mes politikanëve të...
 • Më 19 Maj zgjedhje të parakohshme në Veri të Kosovës

  Më 19 Maj pritet të mbahen zgjedhjet e parakohshme në katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovicë e Veriut, Leposaviç,  Zveçan dhe Zubin Potok. Para se të shpallte zyrtarisht vendimin në konsultë për këtë, në presidencë ishte kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka. Kryetarët e këtyre katër komunave të veriut nga...
 • Partitë në pushtet mbeten pakicë në KQZ

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar tetë anëtarët e rinj të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Këto emërime kanë zhbllokuar punën e këtij organi, i cili për më gjatë se një vit ishte jofunksional, pikërisht për shkak të mungesës së anëtarëve. Vendimi i presidentit Thaçi për këto emërime pasoi reagimin...
 • Thaçi intervistë për ABC News: Nuk do lejojmë cënimin e raporteve me SHBA

  Çështja e dialogut me Serbinë që do të prodhonte një marrëveshje historike, tarifat mbi produktet serbe vendosur nga qeveria e Ramush Haradinaj, vazhdojnë të jenë në qendër të aktualitet politik në Kosove. Lidhur me këto çështje, por jo vetëm, gazetarja e ABC News Bruna Çifligu ka zhvilluar një intervistë...
 • “Moskorrigjimi i kufijve destabilizon rajonin”

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se dialogu Kosovë-Serbi është i pashmangshëm, ndërsa idenë për korrigjim kufijsh e ka marrë nga presidenti i ndjerë Ibrahim Rugova. Në konferencën “Zëri i Popullit rreth finales së madhe të dialogut me Serbinë”, Thaçi tha se ka ardhur koha për të lënë prapa...
 • Haradinaj :Thaçi nuk është zëdhënës i SHBA

  Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, tha se Amerika nuk ka nevojë për zëdhënës duke ironizuar kështu me kërkesën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për pezullimin e taksës. Këto komente ai i bëri pas takimit të liderëve ku u diskutua për dialogun dhe taksën. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës...
 • Pezullim me kushte i taksës

  Mbrëmë Presidenti Thaçi e Kryeministri Haradinaj kanë darkuar bashkë, ku prezent ishin edhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, kryeparlamentari Veseli dhe zëvendëskryeministrat Pacolli e Limaj. Fotografinë fillimisht e ka publikuar djali i Presidentit Thaçi në Instagram, për t’u konfirmuar më pas në Facebook nga Kryeministri Rama. Kryetari i Kuvendit...
 • Berisha i kthen përgjigje Thaçit

  Një ditë pas ftesës publike të Hashim Thaçit për një debat televiziv me ish-Kryeministrin Berisha , ky i fundit i kthen përgjigje Presidentit kosovar, përse nuk mund të vihet përballë tij. Në një prononcim për ‘Gazetën Express’, Berisha thotë se më mirë preferon të dalë në debat me Vuçiçin...
 • Lista Serbe kundërshton deklaratat e presidentit Thaçi për Mitrovicën

  Deklarata e presidentit, Hashim Thaçi se bashkimi i Mitrovicës është proces i pandalshëm, ka ngjallur reagimin e kryetarit të Listës Serbe, Goran Rakiç, i cili e quajti këtë deklaratë si sulmin më të ri ndaj paqës në Kosovë. Rakiç, përmes një deklarate, thotë se në emër të popullit serb...
 • Daçiç: Taksa “lojë” e zyrtarëve kosovarë, do ta pësojë Haradinaj

  Ministri Punëve të Jashtme në Serbi, Ivica Daçiç, e quajti “lojë” të krerëve shtetërorë thirrjen indirekte të Presidentit Thaçi drejtuar Kryeministrit Haradinaj për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe. Sipas tij, më së shumti mund të dëmtohet Haradinaj. “Mendoj se nuk duhet ta idealizojmë shumë Thaçin. Nëse keni lexuar,...
1 2 3 12
Emisione