HEC

 • Anulohen dy HEC-e në lumin Urakë

  Qeveria ka nisur procedurat për prishjen e kontratave për ndërtimin e dy HEC-eve të parashikuara në lumin Urakë, në Kurbnesh. Vendimi i bërë publik nga Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, erdhi pas shqetësimit të ngritur nga banorët e zonës në platformën e bashkëqeverisjes. “Qeveria është shumë e ndjeshme ndaj...
 • Rrëzohet projekti i TEC-it në Korçë

  TEC-i me gaz në afërsi të Korçës nuk do të ndërtohet. Agjencia Kombëtare e Mjedisit dhe Ministria e Mjedisit i kanë thënë jo kërkesës së kompanisë GPP për leje, duke argumentuar se kjo sipërmarrje nuk plotëson asnjë standard. Lajmin se TEC nuk të ndërtohet e dha vetë Ministri i...
 • Pse qeveritë e Ballkanit dëmtojnë ambjentin për HEC-et

  Në Parlamentin Evropian u mblodhën për të kërkuar mbështetje për mbrojtjen e lumenjve aktivistë nga i gjithë Ballkani. Në mbështetje të grupit të së Majtës Evropiane dhe të së Gjelbrës Nordike në Parlamentin Evropian, të enjten (07.03) në Bruksel u mblodhën për të kërkuar mbështetje për agjendën e tyre...
 • Balluku: Jo prishje arbitrare të kontratave të HEC-eve

  Nisja e një procesi verifikimi për të gjitha kontratat e hidrocentraleve të vegjël nuk duhet të trembë investitorët. Garancinë e jep Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, në një takim me banorë të fshatit Labinot Mal në Elbasan, ku tha se nuk do të ketë prishje arbitrare të...
 • Skavica do të ndërtohet nga shteti

  Pas dështimit të dhënies me koncesion, hidrocentrali i Skavicës do të ndërtohet nga Korporata Elektroenergjetike dhe do të prodhojë energji për konsumatorët fundorë. Mësohet se KESH ka nisur punën për të hartuar një projekt të ri fizibiliteti, i cili do të japë përfundimisht zgjidhjen nëse Skavica do të ndahet...
 • Gjykata u thotë jo HEC-eve në Osum

  Asnjë HEC nuk do të mund të ndërtohet mbi rrjedhën e lumit Osum. Gjykata Administrative ka thënë fjalën e fundit duke rrëzuar ankimimin e subjekteve dhe njëkohësisht duke i dhënë të drejtë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit për pezullimin e HEC-eve disa muaj më parë. “Fituam një nga betejat...
 • Përplaset autobusi i punëtorëve me një makinë në aksin Gramsh-Moglicë

  Një automjet është përplasur me një autobus i cili po transportonte punëtorët e HEC-it Moglicë. Ngjarja ndodhi në aksin rrugor Gramsh –Moglice ne vendin e quajtur “Kthesa e Bersnikut”. Si pasojë e kësaj përplasje tronditja ka qenë e madhe, por fatmirësisht pa dëme në njerëz. Në vendin e ngjarjes...
 • Fierza në kuotat maksimale

  Liqeni i Fierzës është në kuotën e tij maksimale. E pazakontë për një fund Qershori. Në këtë periudhë, një vit më parë arriti në pikën kritike, 274 metra mbi nivelin e detit ku diskutohej edhe prodhimi i energjisë. Prej katër muajsh ka qëndruar në 296 metra, me luhatje të...
 • Breshëri kallashnikovi në drejtim të HEC-it

  Me breshëri kallashnikovi është qëlluar në drejtim të një HEC-i në Lapaj të Kukësit gjatë orëve të para të mëngjesit. Roja i HEC-it njoftoi policinë, e cila në vendngjarje konstatoi se shënjestra ka qenë transformatori i nënstacionit elelektrik dhe për pasojë e ka nxjerrë atë jashtë funksionit. Në vendin...
 • Bie nga shkëmbi, humb jetën menaxheri 45-vjeçar

  Një 45-vjeçar ka gjetur vdekjen këtë të shtunë në Maliq pasi ra nga shkëmbi. Burime zyrtare sqarojnë se viktima me iniciale L.Ç punonte si menaxher i një kompanie në hidrocentralin e Moglicës. Ai dyshohet se ka humbur ekuilibrin mbi një shkëmb, ku po kryente monitorimin e terrenit dhe aksidentalisht është...
 • Vijojnë shkarkimet nga hidrocentrali i Vaut të Dejës

  Shkarkimet në hidrocentralin e Vaut të Dejës kanë vazhduar edhe gjatë të enjtes, për të 8-ën ditë rresht. Sipas KESH intensiteti i shkarkimeve nuk ka ndryshuar dhe është i njëjtë me një ditë më parë, 1500 metër kub në sekondë. Niveli i prurjeve në hidrocentralin e Fierzës është 1200...
 • Në Shkodër do të ndërtohen 4 HEC-e?

  Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, në një lidhje në emisionin “Opinion”, në Tv Klan, deklaroi se janë të paktën 4 HEC-e që planifikohen të ndërtohen në qarkun e Shkodrës, por ajo theksoi se për këtë ka mungesë informacioni.  “Duke pasur një shqetësim të njerëzve që trokasin në derën e...
 • Rama: Kanionet e Skraparit nuk preken!

  “Kanionet e Skraparit nuk preken”, kështu shprehet Kryeministri Edi Rama në një reagim të postuar në rrjetet sociale këtë të premte, ku sqaron se Ministri Klosi ka nisur hetim për lejen e dhënë dhe se e gjithë procedura për ndërtimin e HEC-it do të anulohet. “Qyshse u krye procedura...
 • Video/ Ministri Klosi: Nuk ka shans të ndërtohet HEC në kanionet e Osumit

  Ministri i Mjedisit Blendi Klosi deklaroi këtë të enjte në një telefonatë të bërë në emisionin “Opinon”në Tv Klan se nuk ka asnjë shans që të ndërtohen HEC-e në kanionet e Osumit. “Koordinatat për leje mjedisore janë të keqtrajtuara. Kjo histori nuk mund të zgjidhet me një emisioni. Kemi...
 • “Ndërtimi i hidrocentralit të Kalivaçit do të ulte përmbytjet”

  Nëse projektet për ndërtimin e hidrocentraleve mbi lumin Vjosë, e më konkretisht Kalivaçi, sot do të kishin përfunduar, një pjesë e mirë e shtëpive dhe tokave bujqësore në Fier dhe Vlorë nuk do të ishin përmbytur. Luigj Pjetri, ish-Drejtor i KESH dhe mjeshtër i madh i punës në energjitikë,...
 • Përplaset furgoni i punëtorëve të HEC-it, vdes një person

  Tropojë- Një aksident ka ndodhur mëngjesin e së premtes në fshati Dushaj në zonën B ku për pasojë një person ka ndërruar jetë dhe tre të tjerë janë plagosur. Mësohet se furgoni i punëtorëve të HEC- it të Fierzës është përplasur me një furgon mallrash dhe Dem Oruçi, punëtor...
 • Rikthehet ndërtimi i hidrocentralit të Kalivaçit

  Pas 20 vitesh qeveria rikthen ndërtimin mbi lumin Vjosë të hidrocentralit të Kalivaçit. Vepra është menduar të ketë një kapacitet prej 110 megavat orë dhe do të kushtojë 125 milion euro. Bashkimi i dy firmave “Ayen Enerji” dhe “Fusha” , fituese të tenderit, duhet të përfundojnë brenda 30 muajsh...
 • Banorët kundër HEC -eve

  Shfrytëzimi i lumenjve në vendin tonë po dëmton disa nga zonat më të veçanta që kemi. Rasti më i fundit është ndërtimi i HEC-it në Dibër, që than lumin Seta. Banorë të zonës janë kundër projektit, leja për të cilin është dhënë tre vite më parë. Ndërtimi parashikon marrjen...
 • Penguan ndërtimin e HEC-it në Dibër, policia procedon 20 banorë

  Njëzet banorë të njësisë administrative Arras në Dibër janë proceduar penalisht nga policia për veprën penale të vetëgjyqësisë. Sipas policisë, banorët pengonin përmes veprimeve të paligjshme ndërtimin e HEC-it “SETA 4”. Ata janë me iniciale M.T, M.B, H.Xh, E.P, Xh.T, G.K, R.T, Q.D, A.P, E.T, I.C, R.T, F.T, L.B,...
 • Qeveria prish kontratën koncesionare për HEC-in e Kalivaçit

  Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka prishur kontratën me kompaninë “Hidro srl“, për ndërtimin me koncesion të hidrocentralit të Kalivaçit. Kjo kompani që ka në zotërim 100% të aksioneve të firmës Kalivaci Green Energy, është në pronësi të italianit Francesco Becchetti. Kontrata e lidhur në vitin 1997 parashikonte ndërtimin e...
Emisione