HUngari

 • Salvini bashkon nacionalistët europianë

  Zv/kryeministri italian Mateo Salvini është vënë në krye të një lëvizjeje për të bashkuar të djathtën populiste përpara zgjedhjeve europarlamentare të këtij muaji. Këtë të enjte, ai takohet në Budapest me kreun e qeverisë hungareze Viktor Orban. Salvini është i ftuar nga Orban të vizitojë kryeqytetin hungarez. Shtypi hungarez...
 • Gruevski: Mora informacione se do më eleminonin

  Në pjesën e dytë të intervistës, ish-Kryeministri maqedonas Gruevski ka theksuar se ka qenë i gatshëm të shkojë të vuajë dënimin me burg, por siç tha, ka pasur njoftime të sigurta brenda burgut se përgatitet eleminimi i tij, duke mos dhënë detaje të hollësishme rreth këtyre njoftimeve. “Mora informacione...
 • Nga ish-Kryeministër në azilant, Gruevski duke bërë pazar në Hungari (video)

  Prej dy muajsh ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është arratisur në Hungari ku ka kërkuar azil politik. Ai u largua nga vendi për t’iu shmangur dënimit me 2 vite burgim. Tashmë duket se po shijon jetën në Hungari si azilant. Mediat hungareze kanë publikuar së fundmi pamje të Nikolla Gruevskit...
 • “Babalja” arratiset nga Kosova në Hungari

  Merr një tjetër rrjedhë çështja “Babale”, e cila është ende nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Alfred Veliu personazhi kryesor i kësaj historie, i cili kërkoi azil politik në Kosovë pasi u largua nga Shqipëria është arratisur në Hungari. Burime të Televizionit Klan thanë se Veliu ka lënë papritur...
 • Hiqet statuja e kreut të revoltës popullore

  Statuja e Imre Nagy, udheheqës i revoltës popullore në Hungari në vitin 1956 është hequr nga sheshi pranë Parlamentit të Budapestit. Largimi i saj u bë me vendim të qeverisë së kryeministrit Orban. Në vend të statujës është planifikuar të ndërtohet një monument, dedikuar viktimave të genocidit prej revolucionit...
 • Hungari, demonstruesit e kanë shpallur 2019 “vitin e rezistencës“

  Protestat në Hungari kundër rregullores për orët e punës jashtë orarit nuk po ndalen. Demonstruesit e kanë shpallur 2019 “vitin e rezistencës“, sindikatat duan të organizojnë greva në mbarë vendin. Kryeministrit i Hungarisë i pëlqen të thotë dhe e ka theksuar shumë herë se qeveria e tij dëgjon zërin...
 • Nuk kanë të ndalur protestat në Hungari

  Miratimi i të ashtuquajturit “ligji i skllavërimit” nxorri për të dhjetën natë radhazi mijëra qytetarë në rrugët e Budapestit. Hungarezët protestojnë kundër reformës për ligjin e punës, që i jep të drejtën punëdhënësve të kërkojnë nga punonjësit 400 orë pune shtesë në vit. Por pagesa e këtyre orëve mund...
 • Opozita në Hungari me masa të reja kundër kryeministrit

  Ligjvënësit opozitar në Hungari premtuan se do të ndërmarrin masa ligjore dhe parlamentare në përpjekje për të penguar kryeministrin Viktor Orban përderisa protestat për një ligj të ri të punës, u zvogëluan për nga pjesmarrja. Rreth 200 persona u mblodhën jashtë ndërtesës së parlamentit në Budapest më 18 Dhjetor,...
 • Protestë kundër “skllavërisë” në Budapest

  Këto xhirime tregojnë momentet e pakta të tensionit në protestën e madhe në Hungari, kundër atyre që manifestuesit i quajnë “ligjet e skllavërimit”. Mbi 10 mijë njerëz mbushën sheshin para parlamentit në Budapest, në protestën e katërt dhe më të madhen e këtyre ditëve kundër kryeministrit Viktor Orban. Protestuesit...
 • Hungarezët protestojnë kundër Ligjit të ri të punës

  Mijëra qytetarë kanë protestuar në Budapest të Hungarisë, për të kundërshtuar një Ligj të ri të punës, që lejon punëdhënësit të kërkojnë që punëtorët e tyre të punojnë deri në 400 orë më shumë në vit, një lëvizje kjo që është kritikuar dhe ky ligj është cilësuar si “ligj...
 • Arratisja e Gruevskit, pasojë e sistemit jofunksional

  Arratisja e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari ku ka fituar të drejtën e azilit politik, nxori në sipërfaqe dobësitë e sistemit në Maqedoni, vlerësojnë njohësit e çështjeve juridike dhe të sigurisë, pavarësisht deklaratave të zyrtarëve se institucionet kanë vepruar në përputhje me ligjet në fuqi. Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, i...
 • Orban akuzon Sorosin për Gruevskin

  Kryeministri hungarez Viktor Orban akuzon Xhorxh Sorosin si organizator të asaj që ai e quan “përndjekje” ndaj kreut të qeverisë maqedonase, Nikolla Gruevski. Publikisht Orban foli për të parën herë për këtë çështje në një intervistë për radiot vendase. “Mendoj që prapa përndjekjes së ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski fshihen...
 • Gruevski: Fitova azilin politik në Hungari

  Teksa mediat përpiqen të zbulojnë itenerarin e arratisjes së Nikolla Gruevskit në Hungari ky i fundit u shfaq sërish me një postim në rrjetet sociale duke njoftuar se Hungaria  pranoi kërkesën e tij për azili.  Ish-kryeministri i Maqedonisë refuzon të etiketohet si një person që i ka ikur drejtësisë...
 • Nikolla Gruevski kërkon azil në Hungari

  Nikolla Gruevski ndodhet në Hungari ku ka kërkuar strehim politik. Lajmi u konfirmua nga Ministria e Brendshme maqedonase. Përmes një deklarate për shtyp, kjo ministri njoftoi se ka marrë përgjigjen e autoriteteve hungareze, të cilat pohuan se Gruevski ndodhej atje dhe se ka kërkuar azil politik. Menjëherë pas përgjigjes...
 • Pushime me doktorin

  Hungaria është “Meka“ e europianëve për trajtimet shëndetësore, sidomos ato të dhëmbëve. Çmimi i leverdisshëm, cilësia e lartë. Vetëm në 2017-n Hungaria pranoi 2,5 milionë turistë për trajtime shëndetësore e wellness. Kur aktorja e komedisë, Chris Reuter vendosi të udhëtojë nga Berlini në Hungari për një trajtimit kompleks të...
 • Hungaria, betejë ligjore me BE-në

  Hungaria paralajmëron se do të kundërshtojë në rrugë ligjore vendimin e Parlamentit Europian për sanksione. Qeveria e Viktor Orbanit e quajti të pavlefshëm aktivizimin e Nenit 7 të traktatit themelues të BE-së. Ky nen i heq të drejtën e votës Hungarisë në institucionet vendimmarrëse të Bashkimit Europian. Në mbështetje...
 • 5 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

  Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të ndodhë gjatë shtatë ditëve të ardhshme, kemi një farë ideje për atë që po vjen. Më poshtë do të informoheni shkurtimisht për ngjarjet më të rëndësishme dhe më interesante...
 • Rumania dhe Hungaria sherr për gazin e Detit të Zi

  Në Evropën qendrore dhe juglindore është duke u zhvilluar një luftë ekonomike për shuma miliardash. Kemi të bëjmë me shumë gaz nga Deti i Zi – dhe varësinë nga furnizimet me gaz prej Rusisë. Në pjesën rumume të Detit të Zi janë zbuluar vitet e fundit burime gjigande gazi...
 • Meta takohet me Kryeministrin e Hungarisë Viktor Orbán

  Në kuadër të vizitës zyrtare në Hungari, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u prit në një takim të veçantë edhe nga Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orbán, me të cilin zhvilloi një bisedë të gjatë e shumë miqësore. Presidenti Meta i shprehu mirënjohjen Kryeministrit Orbán për mbështetjen domethënëse e pa...
 • Hungaria ashpërson masat për emigrantët

  Teksa kriza e emigrantëve është rikthyer në shqetësimin kryesor të Bashkimit Europian, Hungaria ashpërson më tej masat për pranimin e tyre. Parlamenti hungarez miratoi ndryshimet kushtetuese që parashikojnë shtrëngim të procedurave për përfitimin e azilit dhe ndalimin e emigrantëve ekonomikë, nga vende që konsiderohen të sigurta. Një tjetër pikë...
Emisione