Hungaria

 • PE kërkon ekstradimin e Gruevskit

  Parlamenti Europian i kërkoi Hungarisë ekstradimin e ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski në Hungari. Deputetët miratuan një paketë amendamentesh të propozuar nga grupi e socialdemokratëve dhe të gjelbërve europianë, ku thuhet se autoritetet hungareze pajisën Gruevskin me pasaportë diplomatike për t’i mundësuar kalimin drejt Hungarisë. Eurodeputetët vlerësojnë si transparent dhe të...
 • Hungaria parlajmëron Parlamentin Europian

  Hungaria paralajmëron se do të kundërshtojë në rrugë ligjore vendimin e Parlamentit Europian për sanksione. Qeveria e Viktor Orbanit e quajti të pavlefshëm aktivizimin e Nenit 7 të traktatit themelues të BE-së. Ky nen i heq të drejtën e votës Hungarisë në institucionet vendimmarrëse të Bashkimit Europian. Në mbështetje...
 • PE do të diskutojë disiplinimin e Hungarisë

  Parlamenti Evropian do të diskutojë nëse do të nisë procedimet disiplinore kundër Hungarisë. Deputetët do të diskutojnë nëse qeveria e krahut të djathtë përbën një rrezik serioz për vlera e BE-së, për shkak të politikave të saj mbi çështjet si ajo e emigrantëve. Kjo vjen vetëm disa muaj pasi...
 • Hungaria: Nuk kemi marrëveshje me Gjermaninë për azilkërkuesit

  Një zëdhënës i Qeverisë së Hungarisë ka kundërshtuar raportimet se vendi ka arritur një marrëveshje me Kancelaren gjermane, Angela Merkel për pranimin e azilkërkuesve. Mediat kanë raportuar se Merkel ka arritur të marrë mbështetjen e 14 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, përfshirë edhe Hungarinë, që azilkërkuesit të vendosen në...
 • Kombëtarja e basketbollit të femrave mundet nga Hungaria

  Kombëtarja e basketbollit të femrave pësoi një tjetër humbje të thellë në kualifikueset e Europianit. Vajzat kuqezi u mundën me rezultatin 137 – 48 në fushën e Hungarisë mbrëmjen e së mërkurës. Shqipëria nuk arriti për asnjë moment të impononte lojës e saj. Ndeshja e radhës do të jetë...
 • Hungaria e hedh poshtë vendimin e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë

  Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendos që të gjitha shtetet anëtare duhet të strehojnë refugjatë. A do të hyjë në fuqi shpërndarja sipas kuotave?  Gjykata Evropiane e Drejtësisë (GJED) i hodhi poshtë ankesat e Sllovakisë dhe të Hungarisë kundër shpërndarjes së refugjatëve dhe azilkërkuesve në të gjitha vendet e BE-së....
 • Orbani kërkon që gardhin kundër refugjatëve t’ia paguajë BE

  Meqenëse nga gardhi me Serbinë nuk përfiton vetëm Hungaria, por i gjithë BE, Viktor Orbani i paraqet faturën BE. Ky gardh ndikoi në mbylljen e itinerarit ballkanik, përmes të cilit në Evropë vijnë shumë pak refugjatë.  Kryeministri i Hungarisë kërkon t’ia kalojë Bashkimit Evropian shpenzimet për gardhin e tij...
 • Myslimanët dhe homoseksualët “nuk janë të mirëseardhur”

  Veshja myslimane dhe “propaganda homoseksuale” janë të ndaluara në një fshat të largët në Hungari. Kryetari i fshatit hungarez të Asotthalom-it kërkon që njerëzit të zhvendosen atje, por kërkon vetëm të krishterë evropianë. Fshati po ashtu ndalon veshjen islamike, thirrjen e ezanit dhe shfaqjet publike në favor të homoseksualëve....
 • Refugjatët, Luksenburgu: Hungaria të dalë nga BE

  Hungaria duhet të përjashtohet nga Bashkimi Europian, pasi ka shkelur vlerat themelore të BE-së, ka deklaruar Ministri i Jashtëm i Luksenburgut, duke ju referuar keshtu qasjes së Hungarisë në çështjen e refugjatëve por edhe çështja të tjera. Jean Asselbord, i bëri këto komente për gazetën gjermane Die Welt vetëm...
 • Belgjika shkatërron Hungarinë

  Hungaria nuk bëri surprizën, si ndaj Portugalisë, në përballjen me Belgjikën. Goli i parë që në minutën e 10 nga Toby Alderweireld i dha Belgjikës qetësinë. 45 minutat e para u mbyllën me këtë rezultat. Pjesa e dytë filloi më me rritëm për Belgjikën. Kualitetet që ka kjo skuadër...
 • Shqipëria eliminohet nga Europiani

  Shqipëria eliminohet nga Europiani, pas një paraqitje për tu vlerësuar. Barazimi 3 – 3, i Portugalisë me Hungarinë largoi nga grupi i të tretave më të mira Kombëtaren. Shqipërisë i shërbente vetëm një rezultat, fitorja e përfaqësueses hungareze, që kaloi disa herë në avantazh. Portugalia edhe pse ka 3...
Emisione