Ibrahim Rugova

 • Emision për Ibrahim Rugovën (Video-Arkiv)

  Ibrahim Rugova nuk ishte vetëm President i Kosovës, ai është quajtur ndryshe edhe lideri shpirtëror, apo edhe “Babai i Pavarësisë”. Vdekja e tij ishte e pritshme që në Shtator të 2006-s, kur sëmundja e tij u evidentua dhe ai vetë i drejtoi apelin e parë popullit. Ai mbylli epokën...
 • Transformim i parkut Rinia

  Parku kryesor i Tiranës, i njohur si Parku Rinia do t’i nënshtrohet një ri-sistemimi total. Pa dhënë shumë detaje kryebashkiaku Veliaj tha se ndërhyrja do i ngjasojë asaj në parkun e Liqenit.  “Jam i ndërgjegjshëm se është një park shumë i frekuentuar, por ka nevojë të vihet dorë. Me...
 • Thaçi kujton Rugovën: Propozimi i shkëmbimit të kufirit, realist

  Në prag të rinisjes së dialogut për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë, Presidenti Hashim Thaçi iu rikthye temës së korrigjimit te kufijve. Ne një postim në Facebook, ai citon ish-Presidentin Ibrahim Rugova të ketë thënë “Jo ndarje të Kosovës, por po shkëmbimit të territoreve”. Qëndrimin e Rugovës, Thaçi...
 • Presidenti Nishani mbyll vizitën në Kosovë

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, mbylli vizitën në Kosovë. Kreu i shtetit zhvilloi homazhe dhe vendosi një kurorë në varrin e Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova. Nishani u përul me respekt dhe përkujtoi veprën dhe sakrificën sublime të heronjve, duke u ndalur te shtatorja e komandantit Zahir Pajaziti...
 • (VIDEO)Rrëfehet truproja e Ibrahim Rugovës

  Elez Nikqi është njeriu që i kishte qëndruar afër Perisidentit, Ibrahim Rugova, sa herë që ai dilte në publik. Ibrahim Rugova nuk lëvizi asnjëherë pa e pasur afër këtë njeri. Elez Nikqi, ishte personi që e fitoi besimin e ish-presidentit të ndjerë, duke u bërë pjesë e stafit të...
 • Kosova në NATO, Havier Solana (20 tetor 1998)

  Pamje Havier Solana, ushtarë të NATOS, pamje Richard Hollbruk takimi me Milloshevic. Ibrahim Rugova, presidenti rus Boris Jelsin.   Kosova sekretari i përgjithshëm Havier Solana së bashku me gjeneralin amerikan Uesli Klark u takuan për të vendosur për Kosovën. Këshilli i NATOs u mblodh për të vendosur një mekanizëm...
 • Kosova NATO, Havier Solana (14 tetor 1998)

  Këshilli i përhershëm i NATOs u mblodh sot për të analizuar pjesëmarrjen e aleancës në një mekanizëm verifikimi në Kosovë dhe për të vendosur se kur mund të shkojë në Beograd Sekretari i Përgjithshëm Havier Solana. Komandanti suprem i forcave aleate në Kosovë, Gjenerali Klarg do të shoqërojë Solanën...
 • Kosovë, takimi Hollbruk-Rugova (10 tetor 1998)

  Hollbruk kishte takimin e rradhës me presidentin e Kosovës Ibrahim  Rugova për të cilin ndërhyrja ushtarake është shpresa e vetme për popullin kosovar. Më vonë gjatë një takimi tre orësh me Millosheviç, Hollbruk i paraqet atij një plan me gjashtë pika për tërheqjen e forcave serbe nga rajoni dhe...
 • Paskal Milo ,konferencë për Kosovën (06 tetor 1998)

  Ministri i Jashtëm Paskal Milo në konferencë shtypi tha se presidenti Ibrahim Rugova ka refuzuar ftesën e Shqipërisë për të hartuar një platformë të përbashkët për çeshtjen e Kosovës. Paskal Milo pranon se marrëdhëniet me lidershipin Kosovar janë në krizë. Qeveria Shqiptare mbështet sulmet e NATOs për ndërhyrjet në...
 • Kosovë, Rugova takon senatorin Bob Doll (06 Shtator 1998)

  Kosova 450 persona janë arrestuar nga policia Serbe. Sipas autoriteteve Serbe të gjithë të arrestuarit janë bashkëpunëtorë të UÇK-së. Njoftohet se në disa fshatra 90% e shtëpive janë shkatërruar dhe rrafshuar plotësisht. Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Xhon Shatu deklaron se Amerika kërkon ti jepet fund dhunës. SHBA...
 • Ibrahim Rugova takon Sekretarin Amerikan Xhon Shatu dhe Senatorin Bob Doll (05 Shtator 1998)

  Në Prishtinë mbërrijnë ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për të Drejtat e Njeriut Xhon Shatu dhe Senatori Amerikan Bob Doll. Ata janë në Kosovë për të treguar se shkeljet e të drejtave të njeriut në Kosovë duhet të bëhen objekt i një hetimi dhe të gjykohen nga Gjykata Penale...
 • Kosovë, Ibrahim Rugova marrëveshja me Beogradin (04 Shtator 1998)

  Kosovë, Presidenti Ibrahim Rugova u shpreh në favor të një marrëveshjeje me Beogradin për normalizimin e situatës në Kosovë. Për Rugovën një marrëveshje e përkohëshme mund të jetë dhe protektorati ndërkombëtar si fazë kalimtare. Kjo marrëveshje mund të jetë në interes të gjithë popullit të Ballkanit. Sipas Qendrës për...
Emisione