IKMT

 • Kallëzohet penalisht kryebashkiaku demokrat i Kavajës

  Dy javë pasi u sulmua verbalisht nga Kryeministri Edi Rama, Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka kallëzuar penalisht kryebashkiakun demokrat të Kavajës, Isa Sakja. IKMT njofton zyrtarisht se kryebashkiaku Sakja akuzohet për shpërdorim detyre. Bashkë me kreun e Bashkisë Kavajë, IKMT ka kallëzuar edhe drejtoreshën e Drejtorisë së...
 • Hekurudha kërkon mbylljen e kalesave të paligjshme

  Pas 10 aksidentesh hekurudhore që shkaktuan 2 viktima dhe disa të plagosur vetëm gjatë këtij viti në kalesa paligjshme ose në kryqëzime jashtë standardeve vjen reagimi i drejtorisë së Hekurudhave në vend që kërkon angazhimin e Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit. “Përgjatë gjithë linjës hekurudhore Tiranë-Durrës janë 22...
 • Tension në aksionin e IKMT në Jalë

  Ka nisur me tension një aksion i Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtës së Territorit në Jalë për shembjen e disa  ndërtimeve pa leje. Banorët kanë kundërshtuar aksionin duke u shprehur se nuk janë njoftuar paraprakisht për shembjen e objekteve. Ata kanë theksuar se janë me dokumente të rregullta dhe se...
 • IKMT në Vlorë, prishen 6 objektet e fundit te plazhi i vjetër

  IKMT ka prishur gjashtë ndërtimet e fundit përgjatë rrugës në Plazhin e Vjetër të Vlorës, e cila po rehabiltohet. Këto ndërtime sipas IKMT pengonin vazhdimin e projektit. Por me daljen e vendimit për shpronësimin e tyre, fadromat u futën në veprim. Rruga e Plazhit të Vjetër në Vlorë, është...
 • Bllokohen punimet e një hoteli 7 katësh

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka bllokuar punimet e një hoteli 7 katësh në Durrës. Objekti po ndërtohej ndërmjet rrugës kombëtare pranë “Urës së Dajlanit” dhe bregut të detit. Në vendimin e saj, IKMT ka zbatuar një urdhër të Prokurorisë së Durrësit, ndërkohë që ndërtimi i objektit shkel...
 • Video/ Shembet me tritol godina 5-katëshe në Fier

  Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka shembur me shpërthim të kontrolluar një ndërtesë 5-katëshe në qytetin e Fierit, në kuadër të rehabilimit të lumit Gjanica. Për shembjen e saj u përdorn 5 kilogramë lëndë eksplozive. Objekti u shemb me sukses dhe nga shpërthimi nuk është shkaktuar asnjë dëm...
 • Video/ Shembet me tritol ndërtesa në Fier

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit realizoi sot në orën 12:00, prishjen e objektit të katërt me shpërthim të kontrolluar në qytetin e Fierit.  Objekti ishte i lartë gjashtë kate dhe specialistët e IKMT hapën në trupin e tij 400 furnella (vrima,) ku u vendosën 8 kilogramë lëndë shpërthyese. ...
 • IKMT prish ndërtimet e bëra rishtaz në Golem: Përgjegjësit do të paditen

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit prej disa ditësh ka nisur prishjen e një sërë objekteve në Golem. Shumë prej këtyre objekteve kanë qenë të ndërtuara edhe më parë dhe ishin prishur nga IKMT. Ato janë brenda fashës së mbrojtur nga bregu ku nuk duhet ndërtuar sipas ligjit. Në...
 • IKMT do shemb dy objekte njëherësh me shpërthim të kontrolluar

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka vendosur të shembë ditën e diel në Fier dy objekte me shpërthim të kontrolluar. Objektet, njëri katër katësh dhe tjetri pesë katësh, do të shemben në të njëjtën kohë. Për këtë specialistët e IKMT kanë hapur 800 furnela (vrima) në trupat e...
 • Video /IKMT nis shembjen e 24 objekteve përgjatë lumit Gjanica

  Që prej mëngjesit të ditës së sotme në qytetin e Fierit ka nisur një aksion për rehabilitimin e lumit Gjanica. Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka filluar aksionin për shembjen e 19 objekteve që janë shpronësuar me VKM si dhe pesë objekte të tjerë të skualifikuar në procesin...
 • IKMT aksion për zhbllokimin e kolektorëve pranë urës së Limuthit

  Prej dy ditësh Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit po punon në disa segmente të autostradës Tiranë-Durrës, e përmbytur më 30 Nëntor. Aksioni ka qëllim zhbllokimin dhe zgjerimin e disa prej kolektorëve të ngushtuar nga disa biznese të zonës që shkaktuan përmbytje në këtë zonë në fund të muajit...
 • Video/IKMT nisi aksionin për prishjen e 16 objekteve në Patos

  IKMT ka nisur aksionin për prishjen e 16 objekteve në Patos. Projekti i rikualifikimit urban të Shëtitores kryesore ka çuar Bashkinë e Patosit, në vendimmarrjen për prishjen e këtyre ndërtimeve dhe shpronësimin e pronarëve. Vetë pronarët nuk kanë kundërshtuar rrëzimin e objekteve, pasi kanë rënë dakord dhe janë në...
 • IKMT, aksion për prishjen e objekteve në Lungomare

  Inspektorati i Kontrollit dhe Mbrojtjes së Territorit ka rinisur aksionin në terren për prishjen e 6 objekteve në ndihmë të projektit të Lungomares në Vlorë. Objektet e planifikuara për tu prishur janë banesa 1 dhe 2 katëshe. Por, aksioni i kësaj të hënë hasi në rezistencën e banorëve. Për...
 • IKMT aksione në Vlorë dhe Velipojë

  Inspektorati Kombёtar i Mbrojtjes sё Territorit ka nisur dy aksione nё qytete tё ndryshme. Kёshtu sot ka filluar prishja e pesё ndёrtimeve pa leje nё zonёn turistike tё Velipojёs. Objektet janё nga një deri nё tre kate, me konstrukt beton.  Ndёrkohё nё Vlorё nё kuadёr tё projekteve pёr rikualifikimin...
 • Video/ Shkatërrohet me eksploziv ndërtesa 5 katëshe

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka realizuar me sukses shembjen me shpërthim të kontrolluar të një objekti 5 katësh në Vlorë. Në një njoftim të shpërndarë për mediat, sqarohet se për këtë operacion u përdorën 15 kilogramë lëndë eksplozive e vendosur në 500 vrima të hapura në trupin...
 • 18 kilogramë tritol për shpërthimin e një ndërtese

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të kryejë sot në Pukë shpërthimin e kontrolluar të një objekti gjashtë katësh. Në një njoftim për mediat, ky Inspektorat sqaron se bëhet fjalë për një ndërtesë të dalë jashtë përdorimit, e cila ka qenë fabrika e miellit të këtij qyteti, tashmë...
 • Tahiri: Do ndryshojmë sistemin e drejtësisë

  Ministrit i Brendshme Saimir Tahiri, ka folur sot për mediat pas inspektimit në zonën e Universitetit Bujqësor të Tiranës në Kamëz ku po ndërhyjnë strukturat e IKMT me mbështetjen e FNSH dhe Policisë së Shtetit për lirimin e ambienteve universitare të zëna apo shembjen e ndërtimeve pa leje pranë...
 • IKMT prish 11 objekte pa leje te Universiteti Bujqësor

  Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka prishur sot brenda territorit të Universitetit Bujqësor të Tiranës 11 objekte. Operacioni i IKMT, i drejtuar direkt nga kryeinspektorja Dallëndyshe Bici, është ndërmarrë në kuadrin e rikthimit të këtij institucioni publik në shërbim të studentëve dhe pedagogëve, premtim ky i parakohshëm i...
 • IKMT: E vërteta jonë lidhur me pretendimet e PBDNJ

  Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit ka reaguar në lidhje me pretendimet e Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut për objektet në zonën e Himarës. Duke shprehur keqardhjen, për atë që IKMT e konsideron shpërdorim të së vërtetës nga ana e PBDNJ, ky Inspektorat sqaron se aktiviteti i tij...
 • Protestë në Himarë kundër prishjes së banesave, banorët flasin greqisht

  IKMT nuk e nisi aksionin për rrëzimin e disa objekteve në Himarë. Banoreve iu la pesë ditë afat, që ata të largohen nga banesat, pasi rrëzimi i tyre sipas IKMT është i pashmangshëm. Pasi u anulua aksioni banorët filluan protestën para bashkisë, ku kërkuan largimin e kryetarit Gjergji Goro....
Emisione