Iran

 • Prag lufte mes SHBA-ve dhe Iranit

  Atmosferë lufte mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit. Kërcënimeve të Teheranit që pritet të rinisë zhvillimin e programit bërthamor, Uashingtoni i përgjigjet duke treguar muskujt ushtarakë. Pentagoni urdhëroi dërgimin e aeroplanmbajtëses USS Abraham Lincoln në Detin Arabik në Lindjen e Mesme, me një flotë avionësh luftarakë dhe disa bombardues....
 • SHBA: Forcat iraniane, organizatë terroriste

  Rriten sërish tensionet mes Iranit dhe Shteteve të Bashkuara. Administrata Trump lajmëroi se do të shpallë Forcat Revolucionare Islamike të Iranit si organizatë terroriste. Bëhet fjalë për herën e parë që një forcë kombëtare do të konsiderohet si organizatë terroriste. Nuk vonoi kundërpërgjigjia e Teheranit që e konsideroi një...
 • Vendi nën pushtetin e shiut

  Iranin mbetet nën pushtetin e shiut dhe përmbytjeve. Kjo situatë që vazhdon prej 19 Marsit ka shkaktuar deri tani vdekjen e 45 personave. Mbi 60,000 shtëpi janë shkatërruar nga përmbytjet, të cilat janë cilësuar si më të rëndat në dekadën e fundit. Rrugët vijojnë të jenë ende të bllokuara...
 • “Gratë nuk mund të këndojnë para meshkujve”

  Momenti kur kitaristja e grupit është afruar për të kënduar i ka kushtuar shtrenjtë bandës muzikore. Fakti që kitaristja e grupit është afruar dhe ka kënduar së bashku me këngëtarin Hamid Askar, ka mjaftuar që të reagojë ministria e kulturës dhe orientimit Islamik në Iran. Ky institucion urdhëruar që...
 • Facebook fshin rreth 800 llogari iraniane, tentuan ndikimin në Shqipëri dhe Serbi

  Kompania “Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e një fushate manipulimi që vepronte në më shumë se 20 vende të botës. Rrjeti më i madh shoqëror në botë tha më 31 janar se ai...
 • Irani akuzon Francën për destabilizim të rajonit

  Irani zyrtar ka akuzuar Francën se është një faktor destabilizues në rajon, pas kërcënimeve të ministrit të Jashtëm francez, për sanksione të reja kundër Teheranit, për shkak të programit bërthamor. “Republika islame ka bërë gjithmonë thirrje për ruajtje të paqes dhe stabilitetit në rajon”, thuhet në komunikatën e Ministrisë...
 • Prag lufte mes Izraelit dhe Iranit

  Prag lufte mes Izraelit dhe Iranit. Shkak janë bërë disa bombardime nga avionët izraelitë të bazave iraniane të vendosura në Siri. Ushtria izraelite pranoi zyrtarisht sulmin duke thënë se ishte një kundërpërgjigje ndaj raketave të hedhura nga Teherani në zona ku banojnë civilë izraelitë. Bombardimet ndaj bazave ushtarake, ngjallën...
 • Dëbimi i ambasadorit të Iranit, Meta: Mbështes reagimin e Ministrisë së Jashtme

  Presidenti Ilir Meta ka reaguar për dëbimin e ambasadorit të Iranit në Tiranë, Golamhosein Mohamadnia dhe një tjetër diplomat iranian. Kreu i shtetit thotë se mbështet tërësisht reagimin e Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme. Deklarata u bë nga Pogradeci, ku Meta ishte në kuadër të një aktiviteti. “Për...
 • Diplomatët iranianë ndihmuan 2 persona që do kryenin akt terrorist

  Dëbimi i ambasadorit të Iranit, Gholam-hosein Mohamadnia dhe shefit të Inteligjencës të selisë diplomatike në Tiranë dyshohet se ka lidhje me dy sulme terroriste të parandaluara më herët në vendin tonë. Ngjarja e parë në të cilën dyshohet se janë përfshirë diplomatët ka ndodhur ditën e kremtimit të festës...
 • Trump falenderon Ramën për dëbimin e ambasadorit iranian

  Presidenti amerikan Donald Trump përgëzon qeverinë shqiptare për dëbimin e ambasadorit iranain Gholamhossein Mohammadnia dhe një diplomati të ambasadës. Në një letër që mban datën 14 Dhjetor, të publikuar këtë të enjte nga ambasada amerikane, Trump e konsideron vendimin si shembull në betejën kundër aktiviteteve terroriste të qeverisë iraniane....
 • Dëbimi i diplomatëve, Irani: Shqipëria, viktimë e skenarëve amerikano-izraelite

  Teherani zyrtar ka reaguar pas dëbimit të diplomatëve iranianë nga Shqipëria. Zëdhënësi i Ministrisë iraniane të Punëve të Jashtme, Bahram Qasemi, tha se Shqipëria e ka marrë këtë “masë të padëshiruar” në linjë me skenarin amerikan, izraelit dhe të disa vendeve të tjera për të dëmtuar marrëdhëniet e Iranit...
 • Largimi i diplomatëve iranianë, Berisha: I drejtë, por i vonuar

  Dëbimin e diplomatëve iranianë nga Shqipëria e ka komentuar edhe ish-Kryeminsitri Sali Berisha. Në një reagim në rrjetet sociale, ai e cilëson këtë vendim të drejtë, por të vonuar. “Të dashur miq, nga mediat mësohet se qeveria ka vendosur të largojë ambasadorin dhe një diplomat tjetër iranian. Ky vendim...
 • Tërmet me magnitudë 6.3 në Iran

  Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 të shkallës Rihter tronditi në orët e para të mëngjesit Iranin. Mediat vendase flasin për mbi 600 të plagosur nga shembjet dhe dëmtimet e disa ndërtesave. Dëmet më të madha janë regjistruar në qytetin perëndimor Kermanshah, pranë të cilit u regjistrua edhe...
 • SHBA rikthen sanksionet ndaj Iranit

  Siç paralajmëroi presidenti Trump, sanksionet e ashpra ekonomike ndaj Iranit hynë në fuqi në orët e para të së hënës. Ato godasin eksportin e naftës, bankat dhe transportin detar. Sanksionet vështirësojnë së tepërmi tregtinë me jashtë të Iranit, bërthama e ekonomisë së vendit të pasur me naftë. Por për...
 • Protestë kundër sanksioneve amerikane

  Mijëra iranianë morën pjesë në tubimin, që përkujtoi 39-vjetorin e mësymjes në ambasadën amerikane në Teheran. Por tubimi, këtë herë mori një tjetër sens, atë të protestës kundër rikthimit të sanksionve të ashpra ekonomike të Uashingtonit kundër regjimit iranian. Në krye të manifestuesve u vu Mohamed Ali Xhafari, komandanti...
 • Turqia mund të tërhiqet nga sanksionet e SHBA-së kundër Iranit

  Ministri i Tregtisë në Turqi, Ruhsar Pekcan, tha të shtunën se Turqia ka pranuar udhëzimet se që do të jetë në mesin e tetë shteteve që do të tërheq sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit, por është në pritje të vendimit përfundimtar që pritet të vendoset të hënën....
 • Erdogan e Putin “tradhëtojnë” Iranin

  Erdogan dhe Putin diskutuan për krizën siriane në një tryezë pa Iranin, tepër aktiv në negociatat e muajve të fundit, por me Merkelin e Macronin, me të cilët ndasitë i kanë pasur tepër të theksuara. Liderët e 4 vendeve u mblodhën në Stamboll, në një samit që synon gjetjen...
 • Trump kërkon izolimin e Iranit

  Donald Trump iu drejtua për herë të dytë si president i SHBA-ve Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, në një fjalim përmbledhës ku sulmoi regjimin iranian për pasurimin e uraniumit dhe programit raketor. Donald Trump, presidenti i SHBA-ve : Liderët iranianë mbjellin kaos, vdekje dhe shkatërrim në Lindjen e Mesme....
 • Përgjaket parada ushtarake, dhjetëra të vrarë

  Persona të armatosur hapën zjarr gjatë një parade ushtarake në Iran, që po zhvillohej në qytetin jugperëndimor të Ahvaz, duke vrarë të paktën 25 persona. Në mesin e viktimave janë edhe qytetarë të thjeshtë, ndërsa sipas mediave ndërkombëtare, të plagosurit janë mbi 60. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës...
 • Masakër në paradën ushtarake në Iran

  Është kthyer në një masakër parada ushtarake në Iran, ku një komando terroriste hapi zjarr duke vrarë të paktën 11 persona. Mbi 20 të tjerë mbetën të plagosur. Mes viktimava mësohet se ka gazetarë, fëmijë dhe disa ushtarakë iranianë. Agresorët ishin të paktën 5. Ata qëlluan nga pas, nga...
1 2 3 6
Emisione