Irlande

 • Nisin hetimet për Facebook

  Brenda një dite, tre shtete nisën hetimet ndaj rrjetit më të madh social, Facebook. Hetimi nisi një ditë më parë lidhur me privatësinë e të dhënave të përdoruesve. Hetimet ndaj Facebook kanë nisur në SHBA, Kanada dhe Irlandë. Autoritetet irlandeze po hetojnë ekspozimin e emaileve të përdoruesve, ndërsa Kanadaja...
 • 8 shqiptarët i ndjek fati i keq

  8 shqiptarë u gjetën të fshehur në një kontenier në portin e Cork, në Ringaskiddy të Irlandës, pasi kishin mbërritur me një anije nga Spanja. Ata janë të gjithë të rinj, të moshës 24 deri në 16 vjeç dhe u gjetën të fshehur mes paletave, në një kontenier që...
 • Nëna e tre fëmijëve ndërron jetë 1 javë pasi lindi vajzën

  Një nënë e tre fëmijëve ka ndërruar jetë në spital ditën e Krishtlindjeve. Karen McEvoy, 24 vjeçe, e mundi lodhja. Ajo kishte simptoma të ngjashme me gripin dhe dhimbje të forta disa ditë para vdekjes. E reja ndërroi jetë një javë pasi solli në jetë një fëmijë. Partneri i saj...
 • Gjenden në mes të rrugës 4 të rinj shqiptarë në Irlandë

  4 emigrantë të jashtëligjshëm kanë përfunduar në prangat e policisë irlandeze. Bëhet fjalë për 4 të rinj shqiptar në të 20-at e tyre, të cilët u gjetën në mes të një rruge në rajonin e Midlands. Ata u shoqëruan pranë Ballacolla, Co.Laois, nën akuzat e emigracionit të paligjshëm. Sipas...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Pilotët raportojnë për UFO, nisin hetimet

  Autoriteti Irlandez i Aviacionit Civil ka nisur hetimet pas raportimeve për drita të shndërritshme në brigjet jugperëndimore të Irlandës. Hetimi nisi pas raportimeve më 9 Qershor kur një pilot i British Airëays kontaktoi kullën e kontrollit ajror. Piloti kërkoi informacion nëse në zonë kishte stërvitje ushtarake, pasi raportoi se...
 • Papa Françesku: Fëmijët me tendenca homoseksuale të trajtohen nga psikiatrët

  Papa Françesku ka thënë se prindërit duhet të kërkojnë ndihmë te mjekët psikiatër për fëmijët të cilët tregojnë shenja të homoseksualitetit në moshë të vogël. Duke folur pas vizitës së tij dy-ditore në Irlandë, Papa tha se prindërit nuk duhet të “dënojnë” fëmijët me tendenca të tilla, por tha...
 • Ndryshime ekstreme të motit në gjithë planetin

  Javët e para të verës janë shoqëruar me ndryshime ekstreme të motit në të gjithë planetin. Temperatura më të larta se zakonisht  janë regjistruar në Lindjen e Mesme, por edhe në vende si Skocia, Kanadaja e Irlanda ku klima është zakonisht e butë. Vala e të nxehtit të padurueshëm...
 • Mbyten në rezervuar dy adoleshentë

  Dy djem të moshës 15-vjeçare janë mbytur në një rezervuar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në afërsi të qytetit Ennis në Irlandë. Shërbimet e emergjencës u thirrën në vendin e ngjarjes rreth orës 15:30, por nuk mundën dot të shpëtonin adoleshentët. Mendohet se të dy djemtë ishin me disa...
 • Irlandezët votojnë pro abortit

  Irlandezët bëjnë një kthesë historike, duke votuar pro abortit në një referendum kombëtar. 66 përqind e zgjedhësve janë shprehur pro, ndërsa 33 përqind kundër. Kushtetuta e vendit e ndalon me ligj abortin. Irlandezët, një shoqëri që në themel kanë Kishën, bashkohen në këtë mënyrë me pjesën tjetër të Europës,...
 • Irlanda voton në referendum për ligjet e abortit

  Në Irlandë mbahet sot referendumi për ligjet e abortit. Votimi do të vendosë nëse do të shfuqizohet një pjesë e Kushtetutës, e njohur si Amendamenti i Tetë, e cila ndalon përfundimin e shtatzënisë. Aktualisht, aborti lejohet vetëm kur jeta e një gruaje është në rrezik, por jo në raste...
 • Gjendet 17-vjeçarja shqiptare e zhdukur në Irlandë

  Adoleshentja shqiptare e zhdukur në Irlandë prej 7 ditësh, është gjetur në gjendje të mirë shëndetësore. Lajmi bëhet i ditur nga mediat irlandeze. Pas kërkimeve 1-javore, Olta Dodaj u gjet e sigurt. 17-vjeçarja ishte zhdukur nga banesa e saj në Newbrigde më 11 Prill. Që prej asaj dite, policia nisi...
 • Trukimi i ndeshjeve nga Skënderbeu

  Prokuroria e Tiranës ka pezulluar hetimet per ekipin e Skënderbeut i cili po hetohet për trukimin e disa ndeshjeve. Burime nga akuza e kryeqytetit konfirmuan për Tv Klan se janë dërguar tre letër porosi drejt Irlandës, Indonezisë dhe Filipineve. Por asnjë nga këto vende nuk i ka kthyer pergjigje...
 • 5-vjeçari bie në lumë dhe gjen vdekjen

  Një fëmijë vetëm 5-vjeç ka gjetur vdekjen pasi ra në ujërat e një lumi në Irlandën e Veriut. Ai u transportua me urgjencë në spital, ku dhe ndërroi jetë. Një operacion i gjerë kërkim-shpëtimi nisi pasditen e së shtunës, pas raportimeve se një fëmijë kishte rënë në lumin Braid,...
 • Dënohet vrasësi shqiptar në Irlandë: Problemet me bixhozin e shtynë drejt drogës…

  Një shqiptar i dënuar për vrasje në vendin tonë është dënuar me 6 vite heqje lirie për trafik droge në Irlandë. 49-vjeçari Jaçe Pelivani u arrestua në Clondalkin të Dublinit më 18 Maj të 2017-s, teksa drejtonte një furgon të mbushur me kanabis. Sipas mediave vendase, gjykata e Dublinit...
 • Vendi që ka një vit pa qeveri

  Feja dhe gjuha, kombësia dhe të drejtat e qytetarëve – ka shumë çështje, për të cilat irlandezoveriorët kanë mosmarrëveshje. Dhe dhe një vit pas krizës qeveritare dhe zgjedhjeve të reja vendi është ende pa qeveri. Pothuajse 20 vjet pas të ashtuquajturës Marrëveshja e Paqes së të Premtes së Mirë,...
 • Nga 1 Janari, ky shtet rrit pagën minimale

  Punonjësit me pagë minimale, duke nisur nga dita e hënë do të kenë rritje. Autoritetet në Irlandë kanë parashikuar që paga minimale të jetë 9.55 paund për orë, një rritje me 25 cent për orë. Sipas asaj që shkruan “Metro”, kjo rritje u prezantua në buxhetin e muajit Tetor...
 • “Ophelia” i merr jetën një gruaje

  Uragani ‘Ophelia’ që i është drejtuar ishujve britanikë ka regjistruar viktimën e parë në Irlandë. Sipas mediave, e vdekur ka mbetur një grua, për shkak se disa pjesë të një peme ranë në makinën e saj. I plagosur ka mbetur edhe një person tjetër që po udhëtonte me të....
 • Qyteti i ndarë me mur – Belfasti në kohët e Brexit

  19 vjet pas luftës civile një mur mban të ndara pjesën katolike dhe protestante në Belfast. Mosbesimi reciprok është i madh. Shumë irlandezo-veriorë druajnë se Brexit mund ta rrisë rrezikun e rindezjes së konfliktit. Robert rikthehet në qelinë sot muze të burgut, ku ai vuajtuar 16 dënimin. Ai ka...
 • Shqiptari shkon në Irlandë për të bërë para për motrën e shurdhër, i shpëton dëbimit

  Një azilkërkues shqiptar, i cili thotë se ka shkuar në Irlandën e Veriut, në përpjekje për të mbledhur para për motrën e tij të shurdhër është shpëtuar nga një dëbim i menjëhershëm, si pasojë e një vendimi të Gjykatës së Lartë. Sebastian Tuci ishte vetëm 17 – vjeç kur...
Emisione