Isa Mustafa

 • Isa Mustafa thumbon Qeverinë e Kosovës për rritjen e rrogave

  Ish-Kryeministri kosovar dhe kreu i LDK-së në Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas miratimit në Kuvend të projektligjit për rritjen e pagave. Ky ligj do t’i kushtojë buxhetit të shtetit të Kosovës rreth 120 milionë Euro dhe thuhet se mjekët do të kenë pagat më të larta në rajon....
 • Dialog me Serbinë, LDK-ja paraqet disa kushte

  Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar se LDK-ja nuk do të bëhet pjesë e ekipit negociator për dialog me Serbinë. Megjithatë, ai ka shtuar se LDK-ja mund të përfshihet në dialog vetëm nëse vendi shkon në zgjedhje ose...
 • Mustafa: Po bëhemi gati të rimarrim qeverisjen e vendit

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa, ka njoftuar se partia e tij po bëhet gati për ta rimarrë qeverisjen e vendit, duke ofruar zgjidhje evropiane për proceset në vazhdim. Përmes një statusi në Facebook, Mustafa tha se LDK nga këndi i opozitës do të mbrojë interesat e...
 • “Isa Mustafa është mirë me shëndet, presim të kthehet”

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është mirë me shëndet dhe pritet që të kthehet shumë shpejt në Kosovë. Kështu ka thënë deputetja e kësaj partie, Hykmete Bajrami në Info Magazine të Klan Kosovës. “Tani t’iu them të drejtën, mund të jetë kureshtje e qytetarëve, ne kemi preferuar që të...
 • Ish-kryeministri Mustafa në spital, pritet të dërgohet jashtë shtetit

  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, kohët e fundit është duke u përballur me disa probleme shëndetësore, për çka edhe është shtrirë në spital. Por, gjendja e tij shëndetësore është duke u përmirësuar, njofton Klan Kosova. Këshilltari i Mustafës, Besnik Berisha, e ka thënë këtë për klankosova.tv, duke shtuar se...
 • Presidenti Meta takohet me partitë opozitare të Kosovës

  Gjatë ditës së dytë të vizitës shtetërore në Kosovë, Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi takime të veçanta me krerët e partive parlamentare. Presidenti Meta u takua me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri; me Kreun e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa si dhe me Përfaqësuesin e Listës...
 • Mustafa: LDK heq dorë nga posterat në zgjedhjet lokale

  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka bërë të ditur se ky subjekt partiak ka hequr dorë nga përdorimi i posterave sa i përket zgjedhjeve lokale. Në një status të tij në Facebook, i pari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se arsyet e këtij vendim janë...
 • Mustafa: Prishtina dhe Prizreni u qeverisën keq nga VV dhe nga PDK

  Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka kritikuar Partinë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjen Vetëvendosje.  Sipas tij PDK në Prizren e Vetëvendosje në Prishtinë nuk kanë punuar fare.  “Prishtina dhe Prizreni u qeverisën keq nga VV dhe nga PDK. Në fakt, Prishtina as që u qeverisë. Mbetet...
 • Kurti: Qeveria e Kosovës në dorë të Vuçiçit

  Disa orë pas zyrtarizimit të marrëveshjes për qeverinë e re të Kosovës kanë ardhur edhe reagimet e palëve që mbeten në opozite. Lëvizja Vetëvendosja, e cila mori përfaqësimin më të madh në parlament si subjekt i vetëm politik, do të jetë në opozitë së bashku me Isa Mustafen, koalicioni...
 • Mustafa uron Presidentin Meta: Kontributi juaj, përcaktues në unitetin e brendshëm

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka uruar Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta me rastin e marrjen e detyrës. Në mesazhin i tij të urimit për Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta shkruan se: “Me rastin e betimit tuaj dhe marrjes së detyrës së Presidentit të Republikës së Shqipërisë,...
 • “Vetëvendosja” dhe LDK-ja, gjithnjë e më afër

  Takimet mes LDK-së e Lëvizjes “Vetëvendosje” duket se i kanë kthjelluar edhe më shumë qëndrimet e të dy taborëve politikë. Ata kanë vendosur të hapin një kaptinë të re që lë pas të gjitha kundërshtimet politike që i kishin në të kaluarën, duke i hapur rrugë bashkëpunimit. Të paktën...
 • Avdullah Hoti, kandidat i LDK-së për kryeministër

  Kryeministri i Kosovës, në largim, njëkohësisht kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, tha të martën se pas konsultave me drejtues të partisë është përcaktuar që Avdullah Hoti të jetë kandidati i këtij subjekti për kryeministër në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. LDK hyri në një proces të përzgjedhjes së kandidatit për...
 • Albanian, Kosovo PMs attend Sarajevo Summit

  Albanian Prime Minister Edi Rama and his Kosovo counterpart Isa Mustafa were among western Balkans leaders that attended Sarajevo Summit on Thursday.  Albanian Prime Ministry said in a statement that the summit brought together the prime ministers of Western Balkan countries aspiring to EU integration, namely the prime ministers...
 • Publikohet raporti i Komisionit për matjen e territorit

  Komisioni i ekspertëve për Matjen e Territorit të Republikës së Kosovës, të martën do të bëjë prezantimin e të gjeturave pas matjes së territorit të Kosovës. Zëdhënësi i komisionit, Tomor Çela tha për Radion Evropa e Lirë se të gjitha punët profesionale kanë përfunduar dhe ka mbetur vetëm prezantimi....
 • Pavarësia/ Rama dhe Mustafa homazhe në varrin e Ibrahim Rugovës

  Në 9- vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, dy kryeministrat e Kosovës dhe Shqipërisë, bënë homazhe në varrin e presidentit Ibrahim Rugova, ku vendosen kurora me lule. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke u ndalur tek kontributi i presidentit Rugova tek Pavarësia e Kosovës, si arkitekt i saj, tha se...
 • Mustafa kërkon votimin e demarkacionit me Malin e Zi

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në rrjetin social facebook, iu ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që t’i hapin udhë lëvizjes së lirë të qytetarëve. Reagimi i kryeministri Mustafa ka ardhur pasi dy pjesëtarëve të shoqërisë civile, Agon Maliqi dhe Eroll Bilibani,...
 • Stoltenberg: NATO garanton praninë dhe sigurinë në Kosovë

  Stabiliteti i Ballkanit është shumë i rëndësishëm për NATO-n, andaj KFOR-i do të vazhdojë misionin e vet në Kosovë, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Këto komente, ai i ka bërë gjatë një konference të përbashkët me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha...
 • Takimi i radhës Kosovë – Serbi më 1 shkurt

  Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për një takim të ri në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve. Takimi i radhës që do të mbahet...
 • “Takimi i pajtimit”, Thaçi: BE kërkoi njohjen e Kosovës

  Udhëheqësit më të lartë të Kosovës dhe Serbisë, i dhanë fund një takimi në Bruksel, në një përpjekje të Bashkimit Evropian për të ulur tensionet ndërmjet të dyja vendeve. Në një komunikatë të zyrës së shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, thuhet se “takimi ishte...
 • Mustafa: Takimi në Bruksel për të sqaruar fazën finale të dialogut me Serbinë

  Me takimin e sotëm në Bruksel, Kosova dhe Serbia po fillojnë fazën e fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, ka thënë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Mustafa ka deklaruar se takimi i sotëm është i një formati të veçantë, si rrjedhojë e proceseve dhe ngjarjeve të fundit. “Presim...
Emisione