Ivica Daçiç

 • Daçiç e Dodik dënojnë masakrën

  Kjo është kënga nacionaliste serbe që autori i masakrës në Zelandën e Re po e dëgjonte. Dy emra të gdhendur në armën e tij po ashtu ishin serb, pasi duket se është motivuar nga historitë e Ballkanit, Kjo ka bërë që i tërë spektri politik nga Bosnja dhe Serbia...
 • Daçiç: Në vitin 2005 patëm ofertë nga ndërkombëtarët për ndarjen e Kosovës

  Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç vlerëson se nuk do të vijë deri deri te një marrëveshje me Kosovën, sepse sipas tij “shqiptarët nuk duan”. Kryediplomati serb për televizionin BN tha se demarkacioni i Kosovës nuk është një ide nga dje dhe se për të flitet me vite. Sipas...
 • Serbia mund të mbajë referendum për Kosovën

  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se vënia e kufirit me Kosovën nuk është propozim zyrtar, por ide e zyrtarëve shtetërorë. Sipas tij, nëse kjo ide bëhet propozim zyrtar, atëherë do të kalojë në Kuvendin e Serbisë si dhe për të do të vendosin...
 • Daçiç: Ndërkombëtarët presion për Kosovën

  Ditë e qetë në kryeqytetin serb në ditën e pavarësisë së Kosovës. Këtu nuk ka patur shumë aktivitete dhe deklarime politike si zakonisht, por vetëm sa për ta kujtuar se Serbia nuk pajtohet. Pasi kreu i shtetin ndodhej në Gjermani, shefi I diplomacisë serbe, Ivida Dacic, me socialistët e...
 • Cakaj përplaset me Daçiç

  Vizita e parë e Gent Cakajt si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë, nisi me shigjetime për shefin e diplomacisë shqiptare. Homologu serb, Ivica Daçiç nuk e priti mirë praninë e tij në takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së dhe atyre kandidate, të zhvilluar në Bukuresht....
 • Daçiç: Taksa “lojë” e zyrtarëve kosovarë, do ta pësojë Haradinaj

  Ministri Punëve të Jashtme në Serbi, Ivica Daçiç, e quajti “lojë” të krerëve shtetërorë thirrjen indirekte të Presidentit Thaçi drejtuar Kryeministrit Haradinaj për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe. Sipas tij, më së shumti mund të dëmtohet Haradinaj. “Mendoj se nuk duhet ta idealizojmë shumë Thaçin. Nëse keni lexuar,...
 • Daçiç: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve kosovarë liberalizimin e vizave. “Nuk kemi çfarë të ndërmarrim. Kjo është mënyra se si funksionon...
 • Daçiç: Me korrigjimin e kufijve Serbia i merr më shumë Kosovës

  Në një intervistë për mediat serbe ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç u shpreh se nëse zbatohet ideja e korrigjimit të kufijve me Kosovën, Serbia merr më shumë se veriun e Mitrovicës. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, gjatë një interviste për Radio Televizionin e Vojvodinës shpjegoi...
 • Thaçi: Momenti për paqe me Serbinë

  Një ditë përpara takimit me Aleksandër Vuçiç në Bruksel, Hashim Thaçi ritheksoi momentin historik përballë së cilit ndodhet Kosova, për zgjidhjen e konfliktit shekullor me Serbinë. Hashim Thaçi, President i Kosovës: Duhet ta shfrytëzojmë këtë moment dhe ta mbyllim kapitullin e luftës në mes Kosovës e Serbisë. Paqja e...
 • Daçiç: S’ka demarkacion me Kosovën

  Për ministrin e Jashtëm serb Ivica Daçiç, nuk do të ketë rishikim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryediplomati serb reagoi në një intervistë për televizionin vendas PRVA, për debatin ku janë përfshirë drejtuesit e shtetit kosovar për çështjen e rishikimit të kufijve me Serbinë. Ivica Daçiç, ministër i...
 • Debati për kufijtë,Daçiç: SHBA e Rusia duan dialog

  Qëndrimet e Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë mbi idenë e ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, për ministrin e Jashtëm serb Ivica Daçiç nuk nënkuptojnë se ky është i vetmi opsion në tavolinë. Duke folur gjatë një takimi me zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zaharova në...
 • Daçiç: Nuk e kemi thënë asnjëherë që do ta njohim Kosovën

  Ivica Daçiç gjatë një interviste në RTS ka deklaruar se në Prishtinë mendojnë që kompromisi është Beogradi ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe të fitojnë edhe diçka tjetër përmes kësaj. Ai sugjeroi se kjo nuk është e mundur dhe se është ende e paqartë se kur mund pritet një...
 • Daçiç: Amerika e gatshme ta mbështesë Serbinë për dialogun me Kosovën

  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se administrata amerikane është e gatshme ta mbështesë Serbinë në gjetjen e një kompromisi për çështjen e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Daçiç ka shtuar se situata e tanishme në mes të dy vendeve është goxha...
 • Daçiç: Të pranojmë zgjidhjen më pak të dëmshme për Kosovën

  Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet me një dialog të gjerë ku shqiptarët dhe serbët të duhet të gjejnë zgjidhjen më pak të dëmshme. I këtij mendimi është ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili si rrallë më parë mban një qëndrim më ta hapur ndaj situatës së...
 • Daçiç: E paarsyeshme të futen “lojtarë të rinj” në dialog

  Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç ka thënë se ka pasur kërkesa krejtësisht të paarsyeshme që “lojtarë të  rinj” duhet të futen në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës vetëm për të forcuar pozicionin e Prishtinës dhe theksoi se presioni nuk do të përshpejtonte kompromisin. “Shtetet e Bashkuara janë dhe...
 • Daçiç: Serbia duhet të angazhojë lobistë për Kosovën

  Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç tha se Serbia duhet sa më shpejt të jetë e mundur duhet të angazhojë lobistë për të mbrojtur interesat e Serbisë në zgjidhjen e problemit të Kosovës. “Qëllimi duhet të jetë qasja në vendimmarrësit, posaçërisht te Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump,...
 • Franca do të protestojë ndaj shteteve që tërheqin njohjen e Kosovës

  Shteti i Francës, do të dërgojë notë proteste ndaj secilit shtet që në të ardhmen do të bëjë tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës.  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë dje se ka informacione se një vend anëtar i BE-së dhe anëtar i përhershëm i...
 • Daçiç: Kosova nuk mbijeton dot si shtet

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi për mediat serbe se Kosova nuk do të mund të mbijetojë si shtet, e për këtë arsye do të bashkohet më Shqipërinë. Sipas agjencisë serbe të lajmeve Tanjug, Daçiç u shpreh se Serbia dëshiron që të arrijë kompromis me Kosovën, por...
 • Daçiç: Serbia në dialog nuk ka “agjendë të fshehur”

  Ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka thënë se Beogradi është i angazhuar për dialog të sinqertë dhe konstruktiv me Prishtinën, por ai nuk i jep rezultatet e pritura.  “Unë e përsëris se Serbia në dialogun e Brukselit morri pjesë me ndershmëri dhe me asnjë” agjendë të fshehtë...
 • Pacolli: Ministrit serb ia thashë në sy që betejën e ka të humbur

  Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka treguar se ka zhvilluar një bisedë me homologun serb, Ivica Daçiç, për njohjet ndërkombëtare të Kosovës. “Ministrit të Jashtëm serb i thashë në sy në Sarajevë, mos më ndiq dhe mos shpenzo energji të kota se betejën e keni të humbur”,...
Emisione