Jorida Tabaku

 • PD: Veliaj rriti taksat për biznesin

  Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku publikoi disa fatura të bizneseve që sipas saj faktojnë rritjen e taksave për 51 mijë biznese në kryeqytetet. Sipas saj, që prej ngjitjes së Veliaj në karrigen e kryebashkiakut, bizneset paguajnë 2-3 herë më shumë taksa krahasuar me 4 vite më parë. “Taksa...
 • Protesta e opozitës, Tabaku: Do mbarojë kur të shikohet e arsyeshme

  Një protestë madhështore me forcën e numrave, pa fjalime dhe që do të zgjasë, do të jetë protesta e 16 marsit e Opozitës para Kryeministrisë. Këtë paralajmëroi ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku, e cila tha se në të do të marrin pjesë edhe shqiptarë nga Diaspora, pasi një nga arsyet...
 • Përplasje për projektin e Lanës

  Partia Demokratike dhe Ministria e Financave u përplasën për projektin e devijimit të Lumit të Lanës, që sipas selisë blu është bërë për të favorizuar ndërtimin e një kompleksi për llogari të biznesmenit Edmond Bego. Demokratët thonë se pas privatizimit të zonës së ish-serave qëndron dikasteri i drejtuar nga...
 • Zgjatimi i Bulevardit të Ri, PD: Banorët ende pa dëmshpërblim për shtëpitë e shembura

  Banorët që ju shembën banesat nga ndërtimi i lotit të tretë të Bulevardit të Ri në Tiranë kërkojnë dëmshpërblim për pronat e tyre. Në mbështetje të këtyre banorëre ishte deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku. “PD mbështet protestën e drejtë të këtyre banorëve për disa arsye. E para në...
 • PD: Buxheti 2019 pasuron vetëm njerëzit pranë Ramës

  Ndryshe nga Ministri i Financave i cili flet për një rritje prej 5.9% në buxhetin e vitit 2019, opozita e sheh tejet të zymtë panoramën ekonomike, kur thotë se në të nuk projektohet zhvillim dhe mirëqenie, por lëmoshë për qytetarët dhe taksim të rëndë për bizneset. “Ky është buxheti...
 • PD: Baxhanaku i Ramës, pjesë e skemës mafioze në tenderin e TVSH-së

  Opozita ka shkuar më tej në akuzat e saj lidhur me tenderin për sistemin e monitorimit të transaksioneve të biznesit. Deputetja Jorida Tabaku tha se pjese e skemës mafioze është edhe baxhanaku i kryeministrit, kompania e të cilit sipas opozitës ka marrë pjesë në tender pa bërë asnjë ofertë,...
 • PD: Kompania kroate fitoi tenderin korruptiv për kontrollin e faturimit mbi biznesin

  Deputetja demokrate Jorida Tabaku, nënkryetare e komisionit të ekonomisë, nga selia blu doli të konfirmonte, atë çka 5 javë më parë e paralajmëroi nga e njëjta sallë.  “Qeveria e Edi Ramës e kishte paracaktuar fituesin kroat të tenderit korruptiv që vendos monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin. Sot, paralajmërimi...
 • Tabaku në fshatrat e “harruara” të Tiranës

  “Pas 2013 këtu nuk ka asnjë investim, as nuk përmendet ndonjëherë”. Dëshmitë e këtyre banorëve sipas deputetes Jorida Tabaku tregojnë se pushteti qëndror dhe ai lokal ka lanë në mëshirë të fatit popullsinë e 6 fshatrave të Tiranës. “Këta qytetarë të Tiranës paguajnë çdo taksë, edhe taksa të rritura,...
 • PD: Qeveria lehtësoi akuzën për Rrajën

  Partia Demokratike e cilëson provë të pandëshkueshmërisë së krimit nën qeverisjen e Edi Ramës akuzën për “Përndjekje” ndaj djalit të deputetit socialist, Rrahman Raja, i cili u denoncua nga ish Nënkomisari i Krujës, Emiljano Nuhu se ka ushtruar dhunë ndaj 25- vjeçares Xhisilea Maloku. Deputetja Jorida Tabaku ftoi të...
 • PD: Qeveria, tender korruptiv për faturimin e biznesit

  Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë se me një tender korruptiv dhe të panevojshëm po vendos monopolin e kontrollit të faturimit mbi biznesin, duke rritur kostot nga 600 në 1000 euro për çdo biznes. Sipas Jorida Tabakut tenderi 15 milionë euro heq nga qarkullimi kasat fiskale dhe detyron bizneset të...
 • PD: Rama mbylli 133 shkolla

  Teksa kryeministri foli në nisje të vitit të ri shkollor për ndërtimin e 17 institucioneve të reja arsimore në kryeqytet, opozita e cila kishte zbritur në terren deputetët e saj bëri një tjetër bilanc. Deputeja Jorida Tabaku vetëm pak km larg Tiranës, nga zall Herri bëri përgjegjës kryeministrin Rama...
 • PD: Rama i jep 15 milionë Euro tendera baxhanakut të tij

  Partia Demokratike akuzoi sot Kryeministrin Rama se po favorizohen familiarë të tij në tenderat me fonde publike. Sipas Jorida Tabakut, kompania “ABS” ku baxhanaku i Kryeministrit është bashkëpronar, ka mërrë 15 milionë Euro tendera në një vit. Deklarata e deputetes së PD Jorida Tabaku: Në Shqipëri, mund të fitosh një tender publik...
 • Raporti i DASH, Basha: Rama u bën shantazh investitorëve

  Pas konstatimeve që Departamenti Amerikan i Shtetit bëri në raportin e tij mbi klimën e të bërit biznes në Shqipëri, Lulzim Basha sheh lidhjet e qeverisë me krimin, si arsyen kryesore se përse investitorët e huaj, sipas tij, nuk financojnë kapitalin e tyre në vendin tonë. Lulzim Basha, Kryetar...
 • PD: Gjykata Europiane e auditimit konfirmoi korrupsionin qeveritar

  Partia Demokratike thotë se Gjykata Europiane e Auditimit ka konfirmuar se një në tre tendera janë dhënë pa garë nga qeveria, duke shmangur procedurat për një proces të ndershëm. Opozita thotë se kryeministri dhe ministrat e tij po e trajtojnë pushtetin si tepsi dhe se korrupsioni në nivelet më...
 • PD: Janë mbyllur 6 mijë biznese

  Partia Demokratike përmes deputetes Jorida Tabaku denoncoi sot mbylljen e gati 6 mijë bizneseve të vogla në pak muaj për shkak të dyfishimit të barrës fiskale. “Barrës së rëndë të taksave të rritura iu shtua këtë vit TVSH-ja për biznesin e vogël, por edhe taksa e rritur për pronën....
 • PD: Rama i jep mikut të tij licencën e “Air Albania”

  Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Edi Rama se qëndron pas një afere korruptive e klienteliste duke i dhënë mikut të tij Sinan Idrizi pronësinë e kompanisë shqiptare “Air Albania”. Deputetja Jorida Tabaku kërkoi nga Kryeministri që të përgjigjet nëse tek “Air Albania” po investohen para të pista të familjes Rama....
 • Koncesionet/ Tabaku: Shqipëria performuesja më e keqe në Ballkan

  Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë lidhur me dhënien e koncesioneve, që sipas saj kanë rënduar buxhetin e shtetit. Sipas Tabakut koncesionet nuk janë gjë tjetër veçse vjedhje. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, Tabaku komenton dhe studimin e FMN të publikuar sot i cili fokusohej tek infrastruktura...
 • Berisha: Rama mashtron shqiptarët për Rrugën e Kombit

  Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson “një trillim të denjë për Edi Ramën” deklaratën e ministrit të Energjisë Damian Gjiknuri se gjatë qeverisjes së demokratëve ishte parashikuar për rrugën e kombit një tarifë prej 8.6 euro. Përmes një postimi në Facebook ish- kryeministri Berisha ka sqaruar se studimi I bërë...
 • PD: BB konfirmon, taksa progresive varfëroi shqiptarët

  Duke iu referuar raportit të Bankës Botërore, Partia Demokratike thotë se taksa progresive varfëroi shqiptarët. Të dhënat e këtij raporti për Nënkryetaren e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku rrëzuan kartën me të cilën socialistët erdhën në pushtet. “Ajo që socialistët e quajtën bekim për shtresën e mesme dhe për...
 • PD: Qeveria shkeli ligjin për tre inceneratorët

  Gjatë interpelancës së thirrur në Kuvend me Ministrin e Energjisë, Damian Gjiknuri opozita i cilësoi skemë mafioze kontratat për ngritjen e tre inceneratorëve në Tiranë, Elbasan e Fier. Jorida Tabaku: “Pse është zgjedhur për të tre Klodian Zoto, një partner i regjistruar me një dhomë e një guzhinë merr...
Emisione