Juncker

 • Presidenti i KE, pjesë e takimit mes krerëve të Ballkanit Perëndimor

  Kreu i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker ka vendosur që të jetë pjesë e takimit të 29 Prillit mes krerëve të Ballkanit Perëndimor me nismën e Gjermanisë dhe Francës. Krerët e Shqipërisë, Serbisë, Maqedonisë Veriore, Kroacisë, Sllovenisë dhe Malit të Zi, si dhe Kryetari i Këshillit të Ministrave të...
 • Brexit, Juncker: BE po humbet durimin

  Bashkimit Europian i është sosur durimi me Britaninë e Madhe dhe zvarritjen e Brexit. Në një intervistë për Rai, Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker, i bëri thirrje Londrës të përmbyllë procesin e shkëputjes. “Kemi pasur shumë durim me miqtë tanë britanikë. Por edhe durimi e ka një...
 • Një këpucë kafe e një të zezë, habit Juncker

  Është e paqartë nëse Jean-Claude Juncker ka zgjedhur një stil të veçantë apo thjesht ka ngatërruar këpucët. Ka shkaktuar mjaft reagime në media e rrjete sociale momenti gjatë një konferencë në Bruksel, kur presidenti i Komisionit Europian duket se ka një këpucë të zezë dhe një tjetër ngjyrë kafe....
 • Juncker: BE do të dërgojë 10.000 roje shtesë në kufij

  BE ka në plan të dërgojë 10,000 më shumë roje kufitare për të luftuar imigracionin e paligjshëm deri në vitin 2020, tha presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker në deklaratën e tij vjetore. Ai bëri thirrje për më shumë solidarititet, sesa për “zgjidhje ad-hoc”, për njerëzit në anijet e...
 • Juncker: Ballkani Perëndimor rrezikon influencën nga të tjerë

  Kreu i Komisionit Europian u kërkoi shteteve anëtare të Bashkimit Europian të gjejnë gjuhën e përbashkët për t’a bërë Ballkanin Perëndimor, pjesë të unionit. Thirrjen e bëri gjatë fjalimit të përvitshëm përpara eurodeputetëve për gjendjen e unionit, ku paralajmëroi se rajoni rrezikon të shkëputet nga influenca europiane. “Europa mund...
 • Juncker ul tonet me Italinë

  Kreu i Komisionit Europian u përpoq të ulë tonet kritike të Brukselit ndaj kabinetit të ri populist italian. Në një intervistë për të përditshmen gjermane “Märkische Allgemeine”, Jean-Claude Juncker i përcjell Gjermanisë një mesazh, kur thotë se Italia duhet trajtuar me respekt. Junker kërkon që të mos bëhen të...
 • Juncker Ballkanit Perёndimor: Nuk ka prespektivë për të rinjtë, ata po largohen drejt BE

  Nё intervistё pёr DW nё kuadrin e turit tё vizitave nё vendet e Ballkanit Perёndimor, kryetari i Komisionit tё BE-sё Jean-Claude Juncker, thekson nevojёn e njё perspektive tё sigurtё europiane pёr kёto vende. Lidhur me njё kalendar tё mundshёm negociatash dhe antarёsimi tё vendeve tё Ballkanit Perёndimor nё BE,...
 • Juncker: Zgjidhni problemin me Greqinë, Rama: Meritojmë hapjen e negociatave

  Çështja e mosmarrëveshjeve me Greqinë, ku përfshihet edhe përcaktimi i kufijve detarë mes dy vendeve, është bërë pjesë edhe e konferencës për shtyp mes kreut të Komisionit Europian, Jean Claude Juncker dhe Kryeministrit Edi Rama. “Problemet mes Shqipërisë dhe Greqisë duhet të zgjidhen sa me shpejt të jetë e...
 • Juncker në Tiranë në fund të Shkurtit

  Shtohen përpjekjet diplomatike të Bashkimit Evropian për të gjetur sa më tepër mbështetje brenda vendeve anëtare dhe nga SHBA, për strategjinë e re të zgjerimit me Ballkanin Perëndimor, e cila publikohet të martën në Strasburg. Sipas gazetës EU Observer, vetë presidenti i Komisionit Evropian Juncker, më datë 26 Shkurt...
 • BE, valë e re zgjerimi përpara 2025

  Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker në një interviste për televizionin bullgar ka parashikuar një valë të re zgjerimi të familjes evropiane përpara vitit 2025, me shtetet e Ballkanit Perëndimor. Deklarata vjen në një kohë që bullgarët e kanë pjese të rëndësishme të presidencës se tyre gjashtë mujore përcaktimin...
 • Juncker: Impressed by the reforms in Albania

  European Commission President Jean-Claude Juncker positively assessed the reforms made in Albania by the government, saying that if this pace continues, they will recommend to the Council of Europe the opening of negotiations with the EU. “The reforms that have been carried out in Albania have impressed us. I...
 • KE zbeh shpresat e Serbisë për anëtarësim të shpejtë në BE

  Komisioni Evropian ka zbehur pak optimizmin në Beograd për deklaratën e Presidentit Juncker se Serbia do të anëtarësohej në BE përpara vitit 2025. Në takimin e Këshillit te Asocimit me Serbinë, komisioneri Hahn tha se që të arrihet ky objektiv ambicioz në vitin 2025, duhet që të kompletohet negocimi...
 • Junker: Të vazhdojë procesi i zgjerimit

  Në një fjalim para Parlamentit Europian në Strazburg, Presidenti i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker kërkoi që procesi i zgjerimit të vazhdojë. Junker tha se edhe pse në këtë mandat nuk do të jetë anëtarësime të reja Bashkimi Europian do të ketë më shumë se 27 anëtarë në të...
 • Tusk dhe Juncker urojnë Metën

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori sot një mesazh urimi të përbashkët nga Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe nga Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker. Në telegramin e përbashkët të urimit shkruhet se sfidat me të cilat Shqipëria po përballet aktualisht kërkojnë një konsensus të fortë ndër-partiak...
 • Juncker: S’ka rrezik për BE, edhe pas Brexit

  Kreu i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker bëri thirrje për unitet mes vendeve anëtare në fjalimin e tij vjetor mbi gjendjen e organizatës. Bashkimi Evropian po përjeton tensione në rritje mes anëtarëve të tij pas votës së Britanisë për t’u larguar nga BE-ja. Zoti Juncker tha se Bashkimi Evropian duhet...
Emisione