kadri veseli

 • Prezantohet projekti i stadiumit të Kosovës

  Kosova pritet të ketë një stadium të ri Kombëtar. Arena e re e përfaqësueses dardane do të ngrihet në afërsi të Drenasit dhe pritet të ketë një kapacitet prej 30 mijë vendesh. Projekti u prezantua të premten në Prishtinë tregoi se stadiumi do të ketë restorante, hotele, fusha ndihmëse,...
 • Veseli: Serbia ndërhyn në Kosovë përmes Listës Serbe

  Veprimet e kryetarëve të komunave të veriut dhe mundësisë që ata do të dorëhiqen sërish do t’i përgjigjen institucionet e Kosovës. Kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli tha se influence e Beogradit në veri është ndërhyrje flagrante dhe dëmton stabilitetin në Ballkan. “Influencës që domonstron Serbia në Kosovë, ky është...
 • Veseli i përfshirë në skandal korruptiv?

  Emri i kryeparlamentarit Kadri Veseli është përmendur në një video të publikuar në media ku dyshohen se janë përfshirë në fajde, mashtrim e detyrim një grup prej së paku 8 personash. Në një rast njëri nga këta 8 persona dëgjohet duke thënë se Kadri Veseli ka marrë 200 mijë Euro....
 • Tribunali për genocidin serb

  Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kërkuar para deputetëve krijimin e një komisionin për mbledhjen e fakteve, që do t’i hapte rrugë themelimit të një Tribunali Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë. Ai tha se Kosova ka fakte, dëshmi dhe dëshmitarë të bollshëm. “Kosova ka aq shumë dëshmitarë të gatshëm për...
 • SHBA: Të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi

  Po vazhdon insistimi i SHBA-së për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Në prag të vizitës së zëvendës Sekretarit Amerikan të Shtetit, David Hale, në Prishtinë e Beograd për të nxitur të dyja palët që të ulen në tryezën e bisedimeve, ambasadori amerikan Philip Kosnett ka takuar sot kryetarin...
 • Platforma e dialogut, brenda javës në Kuvend

  Më shumë se dy orë ka zgjatur takimi i pasdites i delegaconit shtetëror për dialogun me Serbinë të cilët janë duke punuar në hartimin e platformës për dialog. Platforma pritet të finalizohet brenda dy ditësh ndërsa deri në fund të javës pritet të jetë e gatshme për t’u proceduar...
 • Veseli: Nuk ka mbrojtje të territorit pa politika të mençura euroatlantike

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike, tha se partneriteti i Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të jetë i përjetshëm. Gjatë homazheve që i bëri te shtatorja e ish-komandantit të UÇK-së, Zahir Pajaziti, në Prishtinë, Veseli tha se qytetarët e Kosovës...
 • Kryeparlamentari i Kosovës: Vendimet i marrim bashkë me SHBA

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj kanë zhvilluar një takim me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, përmes një komunikate ka theksuar se vendimet e institucioneve të Kosovës, për procese të rëndësishme,...
 • Reagime në Prishtinë pas vizitës së Putin në Beograd

  Vizita e së enjtes e Presidentit rus Vladimir Putin në Beograd është parë në këndvështrime të ndryshme nga krerët e shtetit kosovar e politikanët vendas. Për kryeparlamentarin Kadri Veseli, mesazhi i Putinit për Kosovën është një sinjal pozitiv se Rusia po shkon drejt njohjes së Pavarësisë së Kosovës. “Merreni...
 • Veseli kundër shkëmbimit të territoreve

  Kosova do të kërkojë që Presheva, Medvegja dhe Bujanovci t’i bashkangjiten territorit të saj, nëse Serbia abuzon me të drejtat e shqiptarëve që jetojnë atje. Opinioni është i kreut të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i cili në një intervistë për mediat vendase shprehet kundër shkëmbimit të territoreve për...
 • Mblidhet ekipi negociator, më 8 Janar shkon në Bruksel

  Udhëheqësit më të lartë të institucioneve të Kosovës dhe ekipi negociator për dialog me Serbinë, kanë zhvilluar takimin e parë të përbashkët për t’i diskutuar hapat e ardhshëm në kuadër të fazës finale të bisedimeve në Bruksel, që po lehtësohen nga Bashkimi Evropian. Takimi ishte thirrur nga kryetari i...
 • Veseli: Nuk i nënshtrohemi Serbisë

  Kosova mbetet e patundur në vendimin për taksimin me 100% të vlerës të të gjitha importeve të Serbisë. I këtij mendimi është kryeparlamentari Kadri Veseli, i cili thotë se masa e ndërmarrë nga qeveria e Kosovës është legjitime dhe një përgjigje e veprimeve agresive të Serbisë në proceset integruese....
 • Veseli në Shkup për të mbështetur referendumin

  Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli shprehu nga Shkupi mbështetjen për marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës. Pas takimit me homologun Talat Xhaferi, Veseli u bëri thirrje qytetarëve të Maqedonisë të mbështesin masivisht marrëveshjen në referendumin e 30 Shtatorit, duke renditur edhe arsyet. Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të...
 • Kadri Veseli viziton fabrikën e Ferronikelit

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli vizitoi sot kompaninë NewCo Ferronikeli në Drenas. Gjatë vizitës së tij ai theksoi rëndësinë e kësaj kompanie jo vetëm për Komunën e Drenasit dhe për impaktin që ajo ka në krijimin e mirëqenies së qindra punëtorëve të këtij rajoni, por edhe për...
 • Ëndrra e Veselit, bashkimi i Preshevës me Kosovën

  Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli e ka ëndërr bashkimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit me Kosovën. “E ëndërroj atë ditë kur Presheva, Medvegja dhe Bujanovci t’i bashkohen Kosovës.” Por duke folur në një intervistë për median KosovaPress, kryeparlamentari shpjegon se propozimi për bashkim me Kosovës ka lindur...
 • Tirana apel Prishtinës: Unifikoni qëndrimin për kufijtë

  Në krah të homologut të tij kosovar dhe në kulmin e debatit të hapur për një korrigjim të mundshëm të kufijve me Serbinë, kryeparlamentari Gramoz Ruçi i kërkon klasës politike atje të jetë në një hap në qëndrimet që mbajnë për çështje me rëndësi kombëtare. Pas takimit disa minutesh...
 • Veseli flet nga Shqipëria: Shtetësia dhe territori i Kosovës, të panegociueshme

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli dhe zv/Kryeministri i Kosovës Fatmir Limaj ndodhen në Shqipëri për vizitë zyrtare, për t’u konsultuar me aktorët politikë shqiptarë të mazhorancës dhe opozitës për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi. Gjatë një konference për shtyp me homologun e tij Gramoz Ruçi, Veseli theksoi...
 • Veseli: Nuk do ketë shkëmbim territoresh

  Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli garanton se nuk do të ketë ndarje të Mitrovicës, pas interpretimeve që i janë bërë propozimit të presidentit kosovar Hashim Thaçi për korrigjim të kufirit me Serbinë. Veseli i konsideroi anti-kombëtarë, ata që përhapin panik me idetë e shkëmbimit të territoreve. “Janë...
 • Opozita në Kosovë: Seancë e jashtëzakonshme ndaj Presidentit

  Partitë politike opozitare po tentojnë ta ndalin Presidentin e Kosovës që më 7 shtator, kur do të takohet në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të mos e hapë temën e “korrigjimit të kufijve të Kosovës”, ashtu siç po tenton presidenti Hashim Thaçi. Ndonëse zyrtarisht nuk është thënë...
 • Veseli kërkon eshtrat e Hasan Prishtinës

  Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e 85 vjetorit të vrasjes së heroit Hasan Prishtina, kërkon që eshtrat e tij të rivarrosen në Kosovë. Në një postim në rrjetet sociale Veseli lajmëron së i është drejtuar me një letër autoriteteve shqiptare që eshtrat e Hasan Prishtinës...
Emisione