Kanada

 • E zë gjumi në avion, kur zgjohet shikon se…

  Një grua është zgjuar brenda një aeroplani të zbrazët, pasi e kishte zënë gjumi gjatë fluturimit. Ngjarja ka ndodhur në Kanada gjatë fluturimit Quebec-Toronto. Tiffani Adams tha se e zuri paniku kur pa që në avion nuk kishte asnjë njeri. Ajo kishte rënë në gjumë në 30 minutat e...
 • Bllokohet në aeroport një valixhe e pazakontë

  Një person mori një gjobë të majme prej 11 mijë dollarësh, pasi tentoi të kalonte kontrabandë me qindra shushunja në valixhen e tij të dorës, në një udhëtim me avion nga Rusia për në Kanada. Ippolit Bodounov, sipas asaj që shkruan BBC, u ndalua në Aeroportin Ndërkombëtar Pearson të...
 • Nisin hetimet për Facebook

  Brenda një dite, tre shtete nisën hetimet ndaj rrjetit më të madh social, Facebook. Hetimi nisi një ditë më parë lidhur me privatësinë e të dhënave të përdoruesve. Hetimet ndaj Facebook kanë nisur në SHBA, Kanada dhe Irlandë. Autoritetet irlandeze po hetojnë ekspozimin e emaileve të përdoruesve, ndërsa Kanadaja...
 • Kanadaja kërcënohet me luftë

  Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka paralajmëruar Kanadanë se do t’i shpallë luftë nëse nuk merr masa për të hequr tonelatat me mbeturina që janë dërguar në Manila. Në një deklaratë për mediat vendase, Duterte u shpreh se do i dërgojë javën e ardhshme në formë zyrtare këtë paralajmërim...
 • Trudeau paralajmëron ndërhyrjen ruse në zgjedhjet parlamentare të Kanadasë

  Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, ka paralajmëruar rrezik të ndëryrjes ruse në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në vend. “Kemi parë gjatë viteve të kaluara një rritje të ndërhyrjes së faktorëve të jashtëm në proceset demokratike”, tha Trudeau në një konferencë për media. “Kemi parë shumë qartë se shtetet si...
 • Kanadaja po ngrohet me shpejtësi

  Kanadaja po ngrohet mesatarisht dy herë më shpejt se pjesa tjetër e botës. Raporti mbi klimën i hartuar nga qeveria thekson se ndryshimet që po pëson Kanadaja janë tashmë të dukshme, por pritet të sjellin problematika edhe më të mëdha në të ardhmen. Ndikimin më të madh nga ngrohja...
 • Në radhë për të blerë…

  Në Kanada, 6 muaj pas legalizimit të lëndës narkotike janë hapur rreth 25 dyqane ku mund të blihet hashash. Interesi i qytetarëve ishte shumë i madh, aq sa kishte nga ata që pritën tërë natën, vetëm që të blejnë sado pak nga lënda narkotike. Nga ana tjetër, pronarët e...
 • Shefja financiare e Huaweit padit Kanadanë

  Shefja financiare e gjigandit teknologjik kinez, Huawei, Meng Wanzhou ka paditur Kanadanë për arrestimin e saj në aeroportin e Vankuverit një vit më parë, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara. Wanzhou është ndaluar në dhjetor të vitit të kaluar me dyshimet për mashtrime dhe shkelje të sanksioneve amerikane ndaj...
 • Sakrificat e nënës: Djalin 18 muajsh e dërgova me një të panjohur nga Kanadaja në Shqipëri (Video)

  Kur miqtë vijnë nga larg edhe emocionet i sjellin më të forta. Këtë do na e tregojë Aida dhe djali i saj Peter të cilët sapo kanë ardhur nga Kanadaja për të ndarë një histori në studion e “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare” në Tv...
 • Operacion i madh për trafik njerëzish, të arrestuar edhe punonjës policie

  Policia e Shtetit po zhvillon një super operacion kundër trafikut të qenieve njerëzore. Raportohet se janë lëshuar 34 urdhra arresti, që po ekzekutohen gjatë këtyre orëve. Në qendër të aksionit është kapja e personave që dyshohet se kryejnë trafikim të qenieve njerëzore, kryesisht drejt SHBA, Kanadasë e Anglisë. Burimeve...
 • Godet i ftohti ekstrem -50 gradë Celsius

  Pjesa më e madhe e territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është goditur nga i ftohti polar dhe temperatura që shkojnë në minus 50 gradë Celsius. Moti i keq në veri të SHBA-së ka shkaktuar probleme në rrugë dhe në transportin publik. Ndërsa dy persona kanë humbur jetën...
 • Strija dhe celulit/ Mesazhi i fortë i nënës së tre fëmijëve

  “Mendoja se të tjerët kishin neveri nga barku im dhe ndihesha e vetmuar”. Kështu është shprehur nëna e tre fëmijëve, e cila shpreson që më anë të postimit të fotove ku i duket barku i saj me strija dhe kofshët me celulit shumë nëna në botë të frymëzohen dhe...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Përplaset gjatë uljes avioni me 128 persona në bord

  Një avion pasagjerësh u aksidentua gjatë kohës që po bënte ulje emergjence në aeroportin e Guyana, Amerika e Jugut. Në bordin e mjetit ndodheshin 128 persona, 6 prej të cilëve mbetën të plagosur. Avioni i Fly Jamaica, që ishte nisur drejt Kanadasë, pësoi një problem hidraulik gjatë kohës që...
 • Marrëveshje e re tregtare SHBA -Kanada

  Pas diskutimeve të ngjeshura të minutës së fundit përpara një afati të vetë-imponuar që skadonte në mesnatë, zyrtarët amerikanë dhe kanadezë njoftuan të dielën vonë se arritën një marrëveshje tregtie, duke mundësuar një pakt të modifikuar trepalësh me Meksikën, për të zëvendësuar marrëveshjen prej gati një çerek shekulli të...
 • Refuzonte të mbante sutjena, shefi e pushon nga puna

  Një 25-vjeçare është pushuar nga puna, pasi refuzoi që të vishte sutjena kur punonte. Ngjarja ka ndodhur në provincën Alberta të Kanadasë. Christina Schell u pushua pasi refuzoi që të zbatonte kodin e veshjes, ku i kërkohej që të mbante sutjena poshtë bluzës. Ajo thotë se zgjodhi të akuzonte...
 • Foto/ Aksidentohet familja shqiptare në Kanada, vdes babai dhe djali

  Dy shqiptarë kanë humbur jetën tragjikisht në një aksident rrugor në Kanada. Katër anëtarë të një familje shqiptare që udhëtonin me makinë, u përplasën me një automjet tjetër në Ontario. Mediat kanadeze shkruajnë se viktimat janë Fatos Metko 45 vjeç nga Erseka dhe djali i tij Fioralb Metko 14...
 • Shkëmbinjtë e krijuar nga shpërbërja e meteorëve

  Shkencëtarët mendojnë se shkëmbinjtë kanadezë, të konsideruar më të vjetërit në botë, mbi 4.2 miliardë vjeç, janë krijuar nga shpërbërja e meteorëve jatë përplasjes me Tokën. Ato ndodhen në pjesën perëndimore, midis Oqeanit Paqësor dhe maleve shkëmbore. Kjo sipas studimit më të ri, të publikuar sot, i cili argumenton...
 • Të shtëna në jug-lindje të Kanadasë

  Katër persona humbën jetën nga një seri të shtënash në qytezën Fredericton në jug-lindje të Kanadasë. Ngjarja ndodhi në afërsi të një zone të banuar në orët e para të mëngjesit. Dy orë pas ngjarjes, autoritetet ndaluan një person të dyshuar si përgjegjës për të shtënat. Dinamika e ngjarjes...
 • Arabia Saudite dëbon ambasadorin e Kanadasë

  Arabia Saudite ka dëbuar ambasadorin e Kandasë dhe ka pezulluar investimet dhe marrëveshjet e reja për tregti me këtë shtet, duke akuzuar Otavën për ndërhyrje në çështjet e brendshme. “Mbretëria e Arabisë Saudite nuk do të pranojë ndërhyrje në çështjet e brendshme”, ka thënë Ministria e Jashtme më 5...
1 2 3 5
Emisione