Kapshtice

 • Sekuestrohen shuma të konsiderueshme parash në doganën e Kapshticës

  Autoritetet doganore të Kapshticës kanë goditur një rast të shumave të parave të padeklaruara në kufi. Një shtetas turk me iniciale A.U. 52 vjeç u arrestua pasi iu gjetën 5300 Dollarë, 4095 Euro dhe 350 pulla vizash të huaja të dyshuara si të falsifikuara. 52-vjeçari turk udhëtonte me autobus...
 • Drama e të jetuarit në një lidhje të dështuar, Eni: Nuk dëgjova prindërit dhe gabova

  Eni vjen nga qyteti i Pogradecit, në një familje me dy motrat, vëllain dhe prindërit e saj. Vajza është pika e dobët e babait të cilin e ka ftuar në “Ka një mesazh për ty”, në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan për t’i kërkuar falje. Ka rreth dy...
 • Kapet 1 ton kanabis në Kapshticë

  1 ton kanabis i sekuestruar mbrëmjen e së mërkurës në Kapshticë, do të shkëmbehej me drogë më të fortë në Turqi. Ky është dyshimi kryesor i hetuesve, i cili nxjerr në pah linjën e vjetër të trafikut të drogës mes Shqipërisë dhe Turqisë. Trafikantët shqiptarë këmbejnë hashashin me heroinën,...
 • Kishte lindur në Gjermani dhe jetonte në Greqi, kapet në Kapshticë

  Një 36-vjeçar i dënuar në Gjermani me 6 vjet heqje lirie ka përfunduar në prangat e autoriteteve shqiptare. Në një njoftim për mediat, policia thotë se 36-vjeçari me iniciale D. P., i lindur në Gjermani dhe me banim në Greqi u kap në hyrje të pikës së kalimit kufitar...
 • Kaloi mall kontrabandë, kapet doganieri

  Korçë- Një doganier është arrestuar për “Shpërdorim detyre”, pasi lejoi kalimin e 4 mjeteve me mall të dyshuar kontrabandë, pa ushtruar kontrollin përkatës. Në pranga kanë rënë L. K, 59 vjeç, banues në Sovjan Maliq, me detyrë doganier pranë Doganës së Kapshticës. Si dhe janë arrestuar R.Sh, 29 vjeç,...
 • Rihapet qarkullimi në doganën e Kapshticës

  Pas 20 orëve bllokim nga moti i keq, pala greke ka lejuar kalimin e mjeteve të tonazhit të rëndë dhe autobusëve në pikën kufitare të Kapshticës. Megjithë normalizimin e situatës, dhjetëra automjete presin për të kryer procedurat doganore. Radhës së gjatë i janë shtuar edhe mjetet e vogla duke...
 • Reshjet e borës, probleme në Korçë dhe Elbasan

  Kjo është situata në pikën doganore të Kapshticës mbrëmjen e së dielës. Pala greke ka ndaluar kalimin  e kamionëve dhe autobusëve, ndërsa mjetet e vogla lejohen të qarkullojnë në këtë aks vetëm duke përdorur zinxhirë. Moti i ftohte dhe reshjet e dëborës kanë mbuluar prej 2 ditësh verilindjen e...
 • Radhë të gjata në Kapshticë, pala greke punon me dy sportele

  Kapshticë- Radhë kilometrike në doganën greke. Me dhjetëra emigrantë janë duke pritur prej disa orësh, të kryejnë procedurat nga policia greke. Shkak i radhës fluksi i emigrantëve dhe mungesa e sporteleve. Pala greke punon me dy sportele ne hyrje, të cilat nuk përballojnë dot fluksin që rritet orë pas...
 • Fluks lëvizjesh në pikat kufitare me Greqinë dhe Maqedoninë

  Këto ditë ka fluks lëvizjesh në pikat kufitare, që lidhin juglindjen me Greqinë dhe Maqedoninë. Në 24 orët e fundit kanë hyrë nga dogana e Kapshticës  4735 shtetas shqiptare dhe të huaj, ndërsa në dalje janë regjistruar  3320 shtetas. Pala shqiptare punon me 7 sportele, ndërsa ajo greke me...
 • Radhë e gjatë automjetesh në Kapshticë

  Lëvizjet e qytetareve drejt Greqisë si dhe kthimi i emigrantëve në atdhe,nga pika doganore e Kapshticës, po shoqërohet me pritje disa orëshe dhe vonesa. Dhjetëra udhëtarë kanë mbetur të bllokuar deri në 4 orë në doganën tonë, pa mundur të kryejnë procedurat e kalimit drejt shtetit grek. Ata që...
 • Emrat/ Arrestohen 3 doganierë të Kapshticës

  Korçë- “Shpërdoruan detyrën”, arrestohen tre doganierë të Kapshticës dhe tre persona të tjerë për veprat penale “Kontrabanda me mallra të tjera” dhe “Kontrabanda me mallra që paguhet akcizë”. Në pranga kanë rënë Floben Guxho, 46 vjeç, banues në Tiranë, Klodian Nastimi, 34 vjeç, banues në Devoll dhe Renato Molla,...
 • Nis fluksi i emigrantëve që vijnë për pushime në Shqipëri

  Ka filluar kthimi i emigrantëve nga Greqia, nëpërmjet doganës së Kapshticës. Gjatë tre ditëve të fundit, është regjistruar fluks udhëtarësh, si në hyrje ashtu edhe në dalje nga territori ynë. Sipas policisë kufitare, janë afro 10 mijë shtetas të huaj e shqiptarë, që kanë hyrë në Shqipëri dhe po...
 • Emrat/ Pranga 4 personave, transportuan 17 klandestinë të huaj

  Kakavijë-Shërbimet e Kufirit dhe Migracionit në Gjirokastër kanë vënë në pranga katër persona, pasi janë kapur duke transportuar me automjetet e tyre 17 klandestinë. Të arrestuarit janë: -Rasim Koxha, 48 vjeç, banues në Durrës, drejtues i automjetit tip Toyota me targa AA 108 MI, -Riza Hysa, 57 vjeç, banues...
 • Mbyllet për 24 orë dogana e Kapshticës dhe Kakavijës

  Për 24 orë, dogana e Kapshticës do të jetë e bllokuar, për shkak të një greve nga pala greke. Në një njoftim zyrtar autoritetet shqiptare sqarojnë se “njoftohemi nga pala greke në Pikën e Kalimit Kufitar Kapshticë, se në datën 30.05.2018, ora 07:00 deri në datën 31.05.2018 ora 07:00,...
 • Emri/ Arrestohet doganieri për korrupsion

  Policia ka arrestuar për korrupsion një doganier në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Në pranga është vënë Genci Laçaj 50 vjeç nga Vlora. Sipas policisë, doganieri Laçaj ka lejuar kalimin e një kamioni me dokument të falsifikuar më datë 10 Maj. Nga hetimet ka rezultuar se në kamionin...
 • Fluks emigrantësh në doganën e Kapshticës

  Festa e Pashkës kthen në atdhe një numër të lartë emigrantësh që jetojnë në Greqi. Në 24 orët e fundit, nga pika doganore Kapshticës kanë hyrë 7200 emigrantë, me 2291 mjete, ndërsa mbi katër mijë persona kanë udhëtuar drejt Greqisë. Dogana greke ka vënë në dispozicion tre sportele në...
 • Kapet heroinë në një autobus në Kapshticë

  Policia greke ka sekuestruar një sasi heroine të fshehur në një autobus që udhëtonte nga Shqipëria drejt Greqisë. Mësohet se lënda narkotike është sekuestruar në tokën greke pas sinjalizimit të dhënë nga policia shqiptare. Gjatë kontrollit në vijnë e parë dhe nga kontrolli me skaner, pala jonë nuk mundi...
 • Video/ Kapshticë, takim mes dy Policive Kufitare

  Gjatë ditës së sotme në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, Drejtoresha e Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, Drejtuese e Lartë Aida Hajnaj ka zhvilluar një takim me homologen e saj Drejtoreshën e Përgjithshme të Departamentit të Kufirit dhe Migracionit në Policinë Greke, Gjeneral Lejtnant Zaharoula Tsirigoti, ku kanë...
 • Reshje të dendura bore, vështirësohet qarkullimi në Korçë

  Reshjet e dendura të dëborës kanë shkaktuar vështirë në qarkullimin e automjeteve në qarkun e Korçës. Si pasojë e motit të keq, akset që lidhin Korçën me Pogradecin, me Ersekën dhe me Kapshticën janë të hapura por kalohen vetëm me zinxhirë. Vështirësi ka edhe në akset rrugore që të...
 • Radhë në pikën kufitare të Kapshticës

  Kthimi i emigrantëve shqiptarë që jetojnë dhe banojnë në Greqi po shoqërohet me radhë të gjata në pikën e kalimit kufitar në Kapshticë. Prej drekës së të martës ka fluks mjetesh në tokën shqiptare. Aktualisht policia kufitare shqiptare po punon me 5 sportele në dalje, ndërsa pala greke me...
Emisione