karaburun

 • Forca Detare shpëton 2 peshkatarë

  Dy peshkatarë u shpëtuan mëngjesin e kësaj të diele në Vlorë. Sipas një njoftimi zyrtar të Ministrisë së Mbrojtjes, peshkatarëve u erdhi në ndihmë anija “Mati”. “Anija “Mati” e Forcës Detare Shqiptare shpëtoi 2 peshkatarë në det të hapur, në perëndim të gadishullit të Karaburunit. Peshkatarët kërkuan ndihmë dhe...
 • Shpëtohen 3 persona në Karaburun

  Një peshkatore u shpëtua pranë Karaburunit këtë të shtunë nga Roja Bregdetare e Forcës Detare Shqiptare. Sipas një njoftimi të Ministrisë së Mbrojtjes, peshkatorja “Aurora 1” kishte pësuar defekt dhe kërkoi ndihmë. Falë ndërhyrjes së autoriteteve u bë i mundur shpëtimi i pjesëtarëve të ekuipazhit të peshkatores dhe një...
 • Droga në Karaburun/ Policia: U gjetën 769 kg kanabis dhe 59 litra benzinë

  Policia ka zbuluar peshën e saktë të drogës që gjeti në breg të Karaburunit paraditen e së mërkurës. Sipas informacionit zyrtar pas peshimit doli se ishin 796 kg kanabis sativa, si dhe 59 litra benzinë. Nuk dihet nëse droga ishte hedhur për t’i shpëtuar ndjekjessë policisë, apo ishte lënë...
 • Vlorë, kapet një sasi e madhe droge

  Policia Kufiare e Vlorës ka kapur një sasi të madhe kanabisi në Karaburun dhe më konkretisht në gjirin e Bristanit, raporton ABCNews. Bëhet fjalë për rreth 500 kg drogë e futur në thasë dhe që ishte hedhur në breg të gjirit. Policia po heton nëse sasia e kanabisit ka...
 • Sekuestrohen 700 kg drogë në Karaburun

  Një sasi prej 671 kg drogë janë sekuestruar nga Policia e Vlorës. Lënda narkotike është gjetur tek depot e Valanidhit në zonën e Karaburunit, raporton ABC News. Lënda narkotike u gjet e fshehur në disa çanta në breg të detit dhe dyshohet se do të trafikohej drejt Italisë. Në...
 • Gjendet një gomone me drogë në Karaburun

  Autoritetet kufitare në Vlorë kanë sekuestruar një gomone me lëndë narkotike në Karaburun. Burimet nga Policia e Vlorës thonë për tvklan.al se gomonia është gjetur e braktisur në bregu, ndërsa në bord nuk kishte asnjë person. Nuk dihet ende sasia e lëndës narkotike, pasi pritet që të peshohet. Gomonia është...
 • Merrej me zhytje, mbytet 34-vjeçari në Vlorë

  Një 34-vjeçar është mbytur në Vlorë, teksa po merrej me zhytje. Policia thotë se viktima është me iniciale A.H. nga Tirana. Nga burime policore nga Vlora mësohet se 34-vjeçari është Armand Hallvaxhiu, i cili punonte si operator në disa media.  Viktima po zhytej në shpellën e “Haxhi Aliut” në...
 • 4 dosjet e mëdha të grabitjes së pronës në bregdet

  Në 5 muajt e fundit nga Prokuroria dhe Policia janë goditur 4 skema të mëdha të tjetërsimit të pronave në bregdet. Me anë të falsifikimit të dokumenteve në zonat turistike të Spillesë, Karaburunit dhe Ranës së Hedhun u përvetësuan padrejtësisht rreth 290 hektarë tokë. Më flagrante është ajo e...
 • Tjetërsuan 220 ha tokë në Karaburun, 43 vite burg për 4 persona

  Gjykata e Vlorës ka dënuar me 43 vjet burg, 4 të akuzuar për tjetërsimin e 220 hektarëve tokë në zonën turistike të Karaburunit. Kjo pronë publike, me anë të falsifikimit të dokumenteve i ka kaluar privatëve. Togat e zeza dënuan me 18 vite heqje lirie Rajmond Mezinin, 16 vite...
 • Sekuestrimi i 1.7 ton kanabis, arrestohet një prej trafikantëve

  Policia e Vlorës ka arrestuar një prej trafikantëve të drogës që u sekuestrua ditën e djeshme në Karaburun. Policia tha se është arrestuar 56-vjeçari Patriot Belulaj, banues në fshatin Dukat, Vlorë. Ai u arrestua pasi është pronar i një stani në Gjirin e Bristanit, Karaburun, në afërsi të vendit ku...
 • Shkon në 1.7 ton droga e gjetur në Karaburun

  I përditësuar/ Shkon në 1.7 ton, droga e sekuestruar në Karaburun të Vlorës. Gjatë orëve të pasdites, policia ka gjetur edhe 8 pako të tjera të madhësive të ndryshme me kanabis, duke e çuar numrin në 104 pako. Policia sqaron se, pas peshimit të të gjithë lëndës narkotike të sekuestruar gjatë këtij...
 • Kapen 1 ton e 283 kg drogë në Karaburun

  Policia ka realizuar Operacionin antidrogë të koduar “MEGA”, ku janë sekuestruar  1 ton e 283 kg kanabis, në Gjirin e Bristanit, Karaburun! Në bashkëpunim me Policinë Kufitare Vlorë, Delta Force dhe Guardia di Finanza, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, zhvilluan një operacion të përbashkët nga...
 • Foto/ Ja sa drogë u gjet në skafin e kapur në Karaburun

  Një motoskaf i ngarkuar me 760 kilogramë kanabis është kapur pasditen e sotme në Vlorë, falë një operacioni të përbashkët mes Policisë së Shtetit dhe Guardia di Finanza. Mjeti lundrues u kap rreth orës 16:30, 23 milje larg Karaburunit në det të hapur. Në motoskaf gjendeshin dy italianë dhe një...
 • Toka në Karaburun, tre të tjerë në pranga

  Tre persona të tjerë janë arrestuar nga policia e Vlorës, pas hetimeve nga prokuroria e këtij qyteti, për një tokë prej 220 hektarë në Karaburun, e cila ishte “fituar” me dokumente të falsifikuara. Në pranga kanë përfunduar: Blerina Dhramin, ish-nëpunëse e ZVRPP në Vlorë, aktualisht me funksion avokate në...
 • E morën duke falsifikuar dokumentet, sekuestrohet prona që vlen 100 mln €

  Plot 220 hektarë tokë, në zonën e Karaburunit, është sekuestruar nga prokuroria e Vlorës, pasi është përfituar me dokumente të falsifikuara. Prona, që kap shifrën e 100 milionë eurove, është regjistruar në emrin e shtetasit Rajmond Mezi. Hetimi ka nisur “kryesisht” dhe më pas janë bërë kallëzime edhe nga dy...
Emisione