KE

 • Reagojnë KE e OSBE: Shqiptarët të votojnë brenda afatit ligjor

  “Qytetarët shqiptarë duhet të votojnë për të zgjedhur drejtuesit e tyre vendorë dhe duhet të votojnë brenda afatit kohor të përcaktuar nga kuadri ligjor shqiptar”. Është ky reagimi që vjen nga Komisioni Europian dhe OSBE pas dekretit të Presidentit për të anuluar zgjedhjet e 30 Qershorit. Maja Koçijançiç, zëdhënësja...
 • Merkel: Negociatat jo më herët se Tetori

  Ashtu siç ishte folur prej kohësh, Gjermania do të vendosë në vjeshtë për hapjen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kancelarja Merkel raportohet të ketë thënë në një seancë të Komisionit Parlamentar të Bundestagut për Europën, se një vendim për të dy vendet e...
 • Basha: Rama e di vendimin e Këshillit Evropian

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se Këshilli Europian do të votojë për mos hapjen e negociatave për Shqipërinë në Qershor. Partnerët ndërkombëtarë, sipas Bashës, ia kanë bërë të qartë këtë edhe Kryeministrit Rama. “Gjendjen në Shqipëri e dinë të gjithë qytetarët, të djathtë e të majtë, e...
 • Përplasje mes kandidatëve për president të KE-së

  Në debatin e zhvilluar midis 6 kandidatëve për presidencën e Komisionit Europian, kandidati socialdemokrat, Frans Timmermans tregoi epërsi të dukshme jo vetëm për argumentimin por edhe për propozimet konkrete.  Për Timmermans, për të evituar hendekun midis Europës së Veriut dhe Jugut  dhe krijuar vende të reja pune, ekonomia europiane...
 • Soreca: BE, jo ndërmjetësim për krizën

  Ndërmjetësimi për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri nuk është në axhendën e BE, ashtu sikurse dhe atë të SHBA-së. Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini do të jetë në datat 8 dhe 9 në Tiranë, por jo për t’u angazhuar në negociata me krerët e...
 • KE: Shqipëria ka shkelur rregullat globale të tregtisë

  Ligji i miratuar në fshehtësi nga parlamenti shqiptar për ndalimin e pijeve energjike e freskuese për të gjitha moshat nën 18-vjeç shkel rregullat globale të tregtisë. Ky qëndrim vjen nga Drejtoria e Përgjithshme për Tregun e Brendshëm, Industrinë dhe Sipërmarrjen dhe Biznesin e Vogël në Komisionin Europian. Sipas këtij...
 • Italia i dorëzon KE-së projekt buxhetin 2019

  Qeveria italiane i ka dërguar brenda afateve Komisionit Europian, projekt-ligjin për buxhetin e vitit 2019. Projekt-ligji është shndërruar në mollë sherri mes qeverisë euroskeptike të Romës dhe Brukselit, pas planeve të qeverisë italiane për të rritur shpenzimet. Por në letrën e dërguar natën e të martës në Bruksel, shpenzimet...
 • Salvini i përgjigjet BE-së: Nuk lejoni refugjatët në Shqipëri? Çmenduri!

  Zv/Kryeministri dhe ministri i Brendshëm i Italisë, Mateo Salvini ka reaguar në lidhje me vendimin e Këshillit Evropian për të mos lejuar që 20 refugjatët të strehohen në Shqipëri. Salvini shkroi në Twitter se “Evropa nuk po lëviz as gishtin për t’i mirëpritur ata, megjithatë janë të indinjuar nëse...
 • Liberalizimi i vizave për Kosovën, Rama: Hap i stërvonuar

  Hap të stërvonuar e konsideron Kryeministri Edi Rama rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave me Kosovën. Në një reagim në rrjetet sociale Rama shkruan: “Më në fund një hap pozitiv i stërvonuar i Brukselit për liberalizimin e vizave për Kosovën! Uroj që Këshilli dhe Parlamenti Europian...
 • Pacolli: KE publikon këtë javë Raportin për Kosovën

  Behgjet Pacolli ka treguar arsyet e vonesave rreth publikimit të Raportit për liberalizimin e vizave nga Komisioni Europian, i paraparë të ndodhte të enjten. Në një prononcim, Ministri i Jashtëm tha se vonesat kanë ndodhur për shkak të festave, ndërsa u shpreh i bindur që përgjigjën pozitive Kosova do...
 • KE në favor të hapjes së negociatave me Shqipërinë

  Sërish diskutime të gjata dhe të vështira në gjirin e 28 ambasadorëve të përhershëm të Bashkimit Europian mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë në Bashkimin Europian. Tre vendet që janë shprehur skeptike javën e shkuar nuk kanë ndryshuar qëndrim në takimin e sotshëm. Gjatë diskutimeve, ambasadori francez...
 • Pushteti dhe opozita me vlerësime të ndryshme rreth raportit të KE-së

  Të gjeturat e raportit të Komisionit Evropian për Kosovën, të publikuara në Raportin e Progresit, kanë përplasur deputetët e Kuvendit të Kosovës nga radhët e partive në pushtet dhe atyre në opozitë. Deputetët e opozitës kanë shprehur shqetësim për të gjeturat e raportit duke thënë se situata nuk ka...
 • “KE vlerëson se Kosova ka bërë progres në shumë fusha”

  Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha në një konferencë për media ka folur lidhur me Raportin e Progresit për vitin 2018. Ajo  se në këtë raport jo vetëm Kosovës por edhe vendeve fqinje i është kërkuar  të vazhdojnë me reforma në drejtësi “Raportin duhet ta shohim edhe nga aspekti...
 • Thaçi: Qytetarët e Kosovës janë lodhur nga raportet, duhet të ndodhë liberalizimi i vizave

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar menjëherë pas publikimit të Raportit nga Komisioni Europian. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, Thaçi shkruan se qytetarët janë lodhur nga raportet dhe presin të liberalizohen vizat pa humbur kohë. “E përshëndes faktin që ky raport ka reflektuar pozitivisht rreth procesit të...
 • KE jep rekomandim pa kushte për Shqipërinë

  Komisioni Europian rekomandoi pa kushte çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Në prezantimin e progres-raportit në Strasburg, përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini dhe komisioneri per zgjerimin Johanes Hahn, thanë se Shqipëria e ka merituar rekomandimin, pasi ka përmbushur kriteret...
 • KE do të rekomandojë çeljen e negociatave për Shqipërinë

  Komisioni Europian do të rekomandojë hapjen e negociatave me Shqipërinë për anëtarësim në Bashkimin Europian. Mediat ndërkombëtare publikuan detaje të progres-raportit që do të publikohet më 17 Prill. Aty konfirmohet për të parën herë hapja e negociatave me Shqipërinë që prej 2014-ës kur vendi mori statusin e kandidatit. Raporti...
 • KE: Mbrojtja e kufijve në Ballkan, më e rëndësishme se kurrë

  Bashkëpunimi me vendet e Ballkanit Perëndimor për sigurinë, mbrojtjen e kufijve të Bashkimit Europian dhe luftën kundër trafiqeve ka qenë një nga pikat e rëndësishme të takimit të ministrave të brendshëm të Bashkimit Europian në Bruksel. Komisioneri europian përgjegjës për migracionin, çështjet e brendshme dhe qytetarinë, Dimitris Avramopoulos ka...
 • Meta me delegacionin e KE: Idetë për ndarje apo shkëmbime territoresh, të papranueshme

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim delegacionin e Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, kryesuar nga Carl Bildt, ish-Kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme të Suedisë. Meta theksoi rëndësinë që ka zgjerimi i BE-së edhe me 6 vendet e Ballkanit Perëndimor dhe në këtë kontekst vuri...
 • KE reagon për deklaratën e Ramës: Ndërhyrjet politike s’ndihmojnë në fqinjësinë e mirë

  Deklaratat e Kryeministrit Edi Rama se në të ardhmen mund të ketë një president të përbashkët për Shqipërinë dhe Kosovën, kanë ngjallur edhe reagimin e Brukselit. E pyetur nëse këto fjalë i ngjanin një projekti për ngritjen e “Shqipërisë së Madhe”, zëdhënësja e Komisionit Europian Catherine Ray, u përgjigj...
 • Strategjia e KE: Asnjë anëtarësim para 2025

  Komisioni Europian publikoi strategjinë e zgjerimit me një mesazh të qartë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Vlerësimi i deritanishëm është pozitiv, por secili prej vendeve aspirante duhet të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar, të forcojë demokracinë dhe të bëjë reforma të thella për shtetin ligjor. Asnjë nuk do të...
Emisione