Kine

 • Masakra e Tienanmenit, polemika SHBA-Kinë

  Deklarata e Sekretarit Amerikan të Shtetit, që kërkon dënimin e autorëve të masakrës së 30 viteve më parë në sheshin Tienanmen, ka shkaktuar polemika të forta mes Uashingtonit dhe Pekinit. Ambasada kineze në Uashington i konsideron deklaratat e Mike Pompeo “arrogante” dhe “ndërhyrje në punët e brendshme” të Kinës....
 • Çudia që vjen nga Kina

  A mundet të luajnë njëkohësisht 3 portierë në formacionin e një ekipi futbolli? Sigurisht që po. E ka bërë të mundur këtë çudi trajneri i skuadrës kineze Beijing Renhe, Alexandar Stanojeviç. Në ndeshjen e kupës kundër Guanzhou Evergrande, që drejtohet nga Fabio Cannavaro, ai i aktivizoi dy portierët e...
 • Zbulimi i pabesueshëm në bahçen e shtëpisë

  Më shumë se 3 mijë bomba të pashpërthyera, të cilat i përkasin kohës së Luftës së Dytë Botërore u zbuluan të groposura në bahçen e një shtëpie në Kinën qendrore. Armët e ndryshkura dhe të rrezikshme u zbuluan të dielën nga punëtorët të cilët po punonin për të ndërtuar...
 • Tsipras: Marrëdhënie strategjike me Kinën

  Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar në Pekin se vendi i tij promovon një marrëdhënie strategjike me Kinën, por duke respektuar edhe angazhimet e Greqisë si vend anëtar i BE-së. Tsipras është një nga pak liderët prej vendeve anëtare të Bashkimit Europian, që po merr pjesë aktivisht në samitin...
 • E lanë vetëm në shtëpi, gruaja zbret 10 kate (Video)

  Një e moshuar në Kinë zbriti 10 kate të një pallati banimi duke u kacavjerrë në fasadën e jashtme. Ngjarja ndodhi në qytetin perëndimor të Çengdusë dhe u fiksua nga në kamera nga dhjetëra të pranishëm kureshtarë. E moshuara rreth të 80-ave zbriti nga kati i 14 deri në...
 • Do të dëshironte që i biri të vdiste…

  Autoritetet kineze kanë nisur hetimet për një baba, i cili u filmua duke goditur me shuplaka në fytyrë djalin e tij të mitur. Babai dyshohet se e godiste të birin 10-muajsh pasi ishte zemëruar nga fakti që i vogli kishte paralizë cerebrale, që vështirëson aftësinë e tij për të...
 • Nuk kishte para mjaftueshëm, babai lë peng vajzën në restorant (Video)

  Një veprim i pazakontë dhe aspak i justifikueshëm është filmuar nga kamerat e sigurisë së një restoranti. Një baba, i cili nuk kishte para mjaftueshëm për të paguar vaktin e tij në restorant, vendosi që të linte peng vajzën e tij 2-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur në Jug të Kinës...
 • Mamaja godet brutalisht vajzën 3-vjeçare (Video)

  Një nënë është filmuar teksa godiste me shkelm vajzën e saj 3-vjeçare. Ajo është akuzuar nga opinioni publik për abuzim me fëmijët. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Hangzhou në Kinë. E mitura po bënte një punë modelingu për veshjet e fëmijëve. Mesa duket, e ëma e vogëlushes nuk ishte...
 • Zbulohet tradhëtia e gruas, binjakët janë me baballarë të ndryshëm

  Një grua ka lindur binjakë, por me baballarë të ndryshëm. Testi i ADN-së e zbuloi këtë fakt dhe gruaja u detyrua të pranonte se kishte tradhëtuar burrin gjatë një nate. Ngjarja ka ndodhur në Kinë, ku mediat vendase shkruajnë se burri mendonte se njëri prej djemve nuk i ngjante...
 • Shpërthim i fuqishëm në një fabrikë kimike

  Një shpërthim i madh në një impiant kimik në Kinë i mori jetën 47 personave dhe plagosi mbi 600 të tjera. Shpërthimi ndodhi në një park industrial në Jançeng lindje të vendit. Vala e shpërthimit preku edhe zona të banuara si dhe një kopsht fëmijësh. Për pasojë shumë prej tyre...
 • 20 minuta “gurë” nga qielli

  Një stuhi e frikshme përfshiu pjesën jugore të Kinës këtë të martë, me kokrra breshëri që thuhet se ishin aq të mëdha sa një vezë. Banorët e Jinping, në provincën e Yunnan, kur u zgjuan i gjetën makinat e tyre të shkatërruara, dritaret e thyera dhe rrugët e mbuluara...
 • Trump i shpall “luftë tregtare” edhe Indisë

  Teksa “lufta tregtare” me Kinën pritet të përmbyllet me një marrëveshje, presidenti amerikan Donald Trump duket se po hap një front të ri, atë me Indinë. Shefi i Shtëpisë së Bardhë i bëri të ditur Kongresit se koha kur mallrat indianë hynin në SHBA pa asnjë tarifë, ka përfunduar....
 • Shefja financiare e Huaweit padit Kanadanë

  Shefja financiare e gjigandit teknologjik kinez, Huawei, Meng Wanzhou ka paditur Kanadanë për arrestimin e saj në aeroportin e Vankuverit një vit më parë, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara. Wanzhou është ndaluar në dhjetor të vitit të kaluar me dyshimet për mashtrime dhe shkelje të sanksioneve amerikane ndaj...
 • Piloti filmohet duke fjetur (Video)

  Një pilot me gati 20 vjet eksperiencë fluturimi është filmuar duke fjetur në kabinën e tij, teksa ndihmësi  i tij e ka regjistruar këtë veprim. Video u shfaq në media vetëm disa ditë pasi pilotët e China Airlines përfunduan një grevë shtatë-ditore. Ata protestuan për orarin e gjatë të...
 • Tragjedi në një minierë

  Të paktën 21 minatorë kanë humbur jetën në veri të Kinës, për shkak të një shembjeje në minierën ku po punonin. Ngjarja ndodhi në provincën Shanxi, ku 66 minatorë të tjerë u shpëtuan nga ekipet e emergjencës. Sipas agjencisë së lajmeve “Xinhua”, shkaqet e shembjes së pjesës së sipërme...
 • Zbardhen 1100 SMS të zyrtarëve europianë për Trump

  Mbi 1100 mesazhe të klasifikuara të zyrtarëve të lartë europianë kanë rënë në duart e një grupi hakerash kinezë. Një pjesë e mesazheve janë publikuar nga e përditshmja New York Times, ku bie në sy korrespondenca mes krerëve të unionit dhe presidentit kinez Shi Xhinping, i cili u bën...
 • I dashuruar pas erës së çorapeve

  Një burrë përfundoi në spital me një infeksion të rëndë në mushkëri, që dyshohet se i erdhi si pasojë e një vesi aspak të zakontë. Sipas asaj që shkruan e përditshmja Mirror, burri nga Zhangzhou në juglindje të Kinës, i merrte erë çdo ditë pas pune çorapeve të të...
 • Përfshihen në aksident 28 makina

  Një aksident në të cilin u përfshinë 28 makina i mori jetën të paktën 9 personave, ndërsa 9 të tjerë mbetën të plagogur. Ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e së hënës pranë një stacioni të tarifimit të rrugës, në një autostradë në Kinën qendrore. Autoritetet atje thanë se shkak...
 • Shoferi zihet me pasagjeren, humbin jetën 13 persona (Video)

  Një debat mes drejtuesit të autobusit dhe një pasagjereje, i ka marrë jetën 13 personave. Ngjarja ka ndodhur në lumin Yangtze në Chongqing në Kinë. Pamjet e sigurisë kanë treguar dhe momentin kur shoferi debaton me një grua e cila e gjuan me një telefon dhe më pas dhe...
 • Klubi i super të pasurve po rritet

  Klubi i super të pasurve po rritet – po ashtu edhe pasuria e tyre e përgjithshme. Një studim i bankës zvicerane UBS nxjerr në pah gjithashtu, që Kina u paraprin të gjithëve me disa miliarderë dhe disa miliarda më shumë. Tregje të aksioneve në bum, rritje e çmimeve të...
1 2 3 12
Emisione