klodian tanushi

 • Meta: Lamtumirë Major Klodian Tanushi!

  Presidenti Ilir Meta mori pjesë në homazhet e Major Klodian Tanushit, e i cili humbi jetën në Letoni, pas shpërthimit të një mine gjatë një misioni në Camp Adazi. Kreu i Shtetit ndau dhe sot ngushëllimet më të sinqerta për nënën, babain, bashkëshorten dhe tre fëmijët e tij. “Rënia...
 • Major Tanushi “Dëshmor i Atdheut”, 16 Maji ditë zie kombëtare

  Këshilli i Ministrave ka shpallur ditë zie kombëtare ditën e enjte 16 Maj 2019. Në nder të major Tanushit që humbi jetën gjatë misionit të NATO-s, komandant i kontingjentit shqiptar në Letoni, ditën e enjte në të gjitha institucionet publike e private, flamuri kombëtar do të ulet në gjysmështizë....
 • Mbërrin trupi i Major Tanushit

  Pas përcjelljes me nderimet më të larta ushtarake në aeroportin e Rigës në Letoni, trupi i pajetë i Major Klodian Tanushit mbërriti në atdhe rreth orës 13:15. Arkivoli i mbuluar me flamurin kombëtar iu dorëzua rojeve të nderit të ushtrisë sipas protokollit ushtarak. Në aeroportin ‘Nënë Tereza’ ishin familjarë...
 • Kosova nderon ushtarakët që humbën jetën në Letoni

  Kosova sot ka nderuar dy oficerët shqiptarë që kanë humbur jetën në Letoni. U vlerësua kontributi i tyre në mbrojte të paqes globale. Ambasada e Shqipërisë në Kosovë gjatë gjithë ditës ka qenë e hapur për personalitete të jetës politike e ushtarake të cilët kanë nënshkruar në librin e...
 • Nisin procedurat për kthimin e Major Klodian Tanushit

  Autoritetet shqiptare nisin procedurat për rikthimin në atdhe të trupit të Major Klodian Tanushit, i cili humbi betejën me jetën pas plagosjes së rëndë gjatë misionit të NATO-s në Letoni. Komandanti i kontingjentit shqiptar në misionin e NATO-s, nuk arriti t’u mbijetojë plagëve të marra dhe ndërroi jetë rreth...
 • Rama: Major Tanushi u nda jeta si dëshmor i sakrificës së FA

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të Majorit Klodian Tanushit. “Ai u nda nga jeta si një dëshmor i atdheut e shembull i lavdishëm i sakrificës së Forcave tona të Armatosura”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetin social Twitter. “Flamuri kombëtar në zi🇦🇱Fatkeqësisht edhe Klodian Tanushi,ushtaraku ynë...
 • Vdekja e Major Tanushit, NATO: Humbëm një vëlla

  Pas ndarjes nga jeta të Major Klodjan Tanushit mbrëmjen e së premtes ka reaguar dhe NATO duke përcjellë një mesazh ngushëllimi për bashkëshorten dhe të afërmit e tij. “Është dhimbje e madhe që sot ka ndërruar jetë Major Klodjan Tanushi. Ne i shprehim ngushëllimet tona më të thella bashkëshortes,...
Emisione