Korce

 • Basha: Rezistencë kundër zgjedhjeve fasadë

  Edhe në Korçë e Devoll, Lulzim Basha ripërsëriti kushtin e panegociueshëm se nuk do ketë zgjedhje me Edi Ramën kryeministër dhe se nevojitet një ndryshim i thellë i sistemit politik në vend.  “Çdo tentative për një proces falso të diktuar nga krimi do përballet me rezistencën më totale lagje...
 • Bllokohet makina me drogë, 34-vjeçarit i gjenden edhe 20 mijë Euro

  Policia e Korçës ka arrestuar një 34-vjeçar me inicialr Th.Dh., i cili po transportonte lëndë narkotike me makinë. . I arrestuari tentoi fillimisht të largohej, por u ndalua nga uniformat blu. Gjatë aksionit u sekuestruan 46 kg kanabis sativa. Nga kontrolli i ushtruar edhe në banesën e tij, 34-vjeçarit...
 • Aksident në rrugën Korçë-Pogradec, dy të plagosur

  Dy automjete janë përplasur me njëri tjetrin në rrugën Pogradec –Korçë në afërsi të fshatit Sovjan. Mësohet se përplasja e një makine “Benz” me një zetor ka shkaktuar plagosjen rëndë të drejtuesve të mjeteve. Sipas policisë të dy mjetet kanë qenë me shkelje të rregullave të qarkullimit po punohet...
 • Përplasen dy makina në Korçë, plagosen nënë e bijë

  Nënë e bijë u plagosen në Korçë pas përplasjes se dy makinave. Ngjarja ndodhi në rrugën Korçë- Ersekë në Drenove dhe sipas policisë nënë e bijë ndodheshin në njërën nga makinat. Ato u dërguan në spital dhe sipas policisë ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë policia po punon për...
 • Korçë, plagoset me armë zjarri i riu

  Një 27-vjeçar është plagosur ditën e sotme (17 Mars) në qytetin e Korçës. Sipas njoftimi të policisë bëhet me dije se rreth orës 02:05, në Spitalin e Korçës, ka shkuar i plagosur në këmbë me armë zjarri 27 vjeçari me inicialet R.M, banues në Korçë, i cili aktualisht ndodhet...
 • Qëllohet me armë 27-vjeçari në Korçë (Video)

  Një 27-vjeçar ka mbetur i plagosur me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:05 të mëngjesit të sotëm në Korçë. I riu Reans Muçollari kishte shkuar i plagosur në spital për të marrë ndihmë mjekësore. Sipas Policisë së Korçës, 27-vjeçari ka marrë plagë në këmbë dhe nuk ndodhet...
 • Rrëzohet projekti i TEC-it në Korçë

  TEC-i me gaz në afërsi të Korçës nuk do të ndërtohet. Agjencia Kombëtare e Mjedisit dhe Ministria e Mjedisit i kanë thënë jo kërkesës së kompanisë GPP për leje, duke argumentuar se kjo sipërmarrje nuk plotëson asnjë standard. Lajmin se TEC nuk të ndërtohet e dha vetë Ministri i...
 • Vrau nënën, arrest në burg për Demollarin

  Gjykata e Korçës ka dhënë masën e sigurisë “arrest në burg” për Nesim Demollarin, i cili akuzohet se vrau nënën e tij 84-vjeçare Nazime Demollari. 64-vjeçari nuk e ka pranuar autorësinë e ngjarjes dhe vazhdon të mohojë akuzën e vrasjes. 84-vjeçarja u gjet e pajetë në banesën e saj...
 • Makina përplas një person me biçikletë

  Një 77-vjeçar përfundoi në spital pasi u përplas nga një automjet. Ngjarja ndodhi rreth orës 15:30, në lagjen nr 17 të qytetit të Korçës. I moshuari me iniciale J.P, banues në Korçë, po lëvizte me biçikletë kur u përplas nga një automjet. Pasi aksidentoi 77-vjeçarin, drejtuesi i mjetit u...
 • 84-vjeçarja vdiq nga dhuna e djalit të saj

  84-vjeçarja Nazime Demollari e cila u gjet e pajetë në banesën e saj, u dhunua nga djali i saj. Ky është konkluzioni i ekspertëve mjeko-ligjorë, raporti i të cilëve ka zbuluar, se e moshuara kishte hematoma dhe plagë të thella në kokë. Gjithashtu ajo ishte goditur në pjesë të...
 • Gjendet e pajetë 84-vjeçarja

  Gjendet e pajetë një 84-vjeçare në lagjen nr. 14 të qytetit të Korçës. Dyshimet parapake të policisë janë se e moshuara është mbytur nga i biri. Viktima është Nazime Demollari, ndërsa djali i saj Nesimi, 54-vjeç është shoqëruar në komisariat. Rrethanat e ngjarjes nuk janë ende të qarta. Fillimisht ata kanë...
 • 29-vjeçari ndodhej pak metra larg makinës, kur autorët hapën zjarr

  Dy persona dyshohet se hapën zjarr mbrëmjen e së dielës, në drejtim të një automjeti të parkuar në qytetin e Korçës. Makina Tuareg ishte në pronësi të 29-vjeçarit Mateos Aliko dhe ky i fundit dyshohet se ishte objektivi i atentatit të dështuar. Autorët, ende të paidentifikuar, qëlluan më breshëri...
 • E rrëmbeu nga shtëpia në moshën 19-vjeçare, por pas lindjes së fëmijëve… (Video)

  Megjithse e martuar me dashuri, Blerta nuk arriti të mbante të bashkuar familjen e saj. Në përpjekje për të krijuar një të ardhme më të mirë për dy fëmijët e saj i ktheu kurrizin gjithçkaje, përfshirë dhe bashkëshortit, i cili i bëhej pengesë. Blerta Koçiasi vjen nga Korça. Ajo...
 • “Range Rover” përplas këmbësorin

  Një 59-vjeçar ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një fuoristradë në aksin rrugor Korçë – Maliq pranë fshatit Bulgarec. Policia thotë se i plagosuri është me iniciale A.D., i cili ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Ai u përplas nga një automjet “Range Rover” që drejtohej nga qytetari...
 • Rama nis fushatën

  Edhe pse jo zyrtarisht, socialistët e kanë çelur fushatën e lokaleve të Qershorit nga Bashkia e Korçës. Me një tur, që e ka emërtuar ‘Bashkia që duam’, Edi Rama bëri të ditur se do të rikandidojë Sotiraq Filon. Duke përdorur si nxitje kërkesën e një ish-protestueseje të këtij qyteti,...
 • Tentoi të vriste punonjësit e policisë, 69-vjeçarit iu bllokua arma

  Një ngjarje që mund të kishte përfunduar në tragjedi, është shmangur për shkak të një defektit të armës. Një 69-vjeçar me iniciale G.Xh. po konfliktohej me një person tjetër në lagjen Nr.4 të Korçës. 69-vjeçari ka qenë në gjendje të dehur, ndërsa qytetarët e tjerë njoftuan policinë. Në këtë...
 • Vidhen 3 biznese në Korçë

  Tre biznese janë grabitur gjatë natës në Korçë nga persona të paidentifikuar. Policia thotë se në fshatin Bulgares është vjedhur një furrë buke, ku persona të maskuar kanë marrë një shumë parash. Gjithashtu në aksin rrugor Korçë-Dishnicë janë vjedhur dy biznese privare. Autorët morën një sasi parash. Në të...
 • Po futej në makinë, kur u qëllua për vdekje

  Një vrasje tronditi mbrëmjen e së enjtes qytetin e Korçës, viktimë e së cilës mbeti një i ri. Ai është Altin Balliu, një 35-vjeçar nga fshati Slabinjë i Pogradecit. Ndërsa autor i dyshuar i ngjarjes së rëndë është Olger Mustafaj, i cili rezulton person me precedentë penalë. Ngjara e...
 • Vritet pas sherrit 30-vjeçari

  Një person është vrarë me armë zjarri në qytetin e Korçës. Vrasja ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në periferi të këtij qyteti. Mësohet se viktima, mashkull rreth të 30-ave ka humbur jetën rrugës për në spitalin e Korçës. Shkak për këtë ngjarje dyshohet se është bërë një sherr...
 • Situata e rrugëve në vend

  Autoriteti Rrugor Shqiptar edhe këtë të hënë ka dhënë informacion mbi gjendjen e akseve kryesore të vendit, si pasojë e motit. Rajoni Verior: Gjatë natës ka pasur temperatura të ulëta. Në të gjitha akset ku ka prezencë ngricash, është bërë shpërndarja e kripës nga ana e kontraktorëve. Segmentet që...
1 2 3 16
Emisione