korea e veriut

 • Korea e Veriut ultimatum SHBA-së

  Korea e Veriut ka kërkuar kthimin e menjëhershëm të anijes së mallrave të konfiskuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës javën e kaluar. “Plaçkitje të paligjshme” e ka konsideruar shteti komunist veprimin e autoriteteve amerikane. Anija e mallrave që transportonte qymyr u ndalua dhe konfiskua nga Departamenti Amerikan i...
 • Koreja e Veriut teston armën e re

  Pa specifikuar nëse bëhet fjalë për një raketë, Koreja e Veriut njoftoi testimin e një arme të re me komandim taktik dhe me një fuqi luftarake. Agjencia shtetërore në Penian dha pak detaje për armën e re, me gjasë një raketë, duke shënuar kësisoj një kthim pas në negociatat...
 • Presidenti Trump letër për Kim Jong Un

  Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, tha se shpreh “kënaqësi të madhe” pas pranimit të një letre nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Agjencia e lajmeve në Phenian “KCNA” nuk dha më shumë detaje se çfarë përmban letra e Trump. Ajo tha se Kim po...
 • Sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

  Shtetet e Bashkuara thonë se do të vendosin sanksione të reja ekonomike ndaj Koresë e Veriut për përdorimin e një agjenti kimik nervor vdekjeprurës në vrasjen vitin e kaluar, të gjysmë vëllait të udhëheqësit Kim Jong Un. Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se ka përcaktuar që Pheniani e përdori...
 • Koreja e Veriut thirrje për ribashkim me Jugun

  Koreja e Veriut lëshon papritur thirrje për ribashkimin e gadishullit në një shtet të vetëm. Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA shkruan se thirrja u lëshua pas një takimi mes zyrtarësh të lartë politikë në Penian. Shteti komunist kërkon që t’i jepet fund tensioneve ushtarake dhe i bën thirrje Seulit...
 • Kush e furnizon Korenë e Veriut me motorë raketash?

  Koreja e Veriut ka arritur përparime të shpejta në aftësitë e saj raketore gjatë dy viteve të fundit, falë mesa duket motorëve të stilit sovjetik të blerë përmes rrjeteve të paligjshme në Rusi dhe Ukrainë, sipas një njoftimi të botuar të hënën. Pas disa dështime me provat e raketave...
 • Kina ndërhyn sërish mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut

  Pasi diktatori Kim Jong Un u tërhoq dhe deklaroi se do të presë çfarë do të bëjë Amerikan, Kina ka ndërhyrë duke i kërkuar SHBA-së dhe Koresë së Veriut që të ndalojnë urgjentisht veprimet e tyre dhe fjalët provokative. Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi tha se zgjidhja...
 • SHBA, gati plani ushtarak për Korenë e Veriut

  Shtetet e Bashkuara po përmbyllin të gjitha opsionet ushtarake në rast se sanksionet dhe tentativat diplomatike dështojnë për zgjidhjen e krizës me Korenë e Veriut. Kreu i ushtrisë amerikane Joseph Dunford, tha se të gjitha planet ushtarake janë drejt përfundimit. “SHBA-të janë gati të përdorin të gjithë kapacitetin e...
 • Shefi i CIA: Nuk përjashtohet mundësia që Koreja e Veriut…

  Në kohën kur SHBA dhe Koreja e Veriut bëjnë kërcënime reciproke për luftë, ka reaguar edhe drejtori i CIA-s, Mike Pompeo. Në një deklaratë për Fox News, Mike Pompeo u shpreh se nuk e përjashton mundësinë që shteti komunist të bëjë një tjetër test me raketa balistike, duke shtuar...
 • Korea e Veriut përgatitet për luftë? Shikoni çfarë kanë fotografuar satelitët

  Korea e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërcënuar njëra-tjetrën me luftë gjatë ditëve të fundit. Duket se shteti komunist është vendosur në lëvizje. Disa pamje satelitore të datës 7 gusht 2017 kanë fotografuar lëvizje në një bazë nëndetësesh të Koresë Veriore. Pamjet satelitore janë marrë një...
 • Koreja e Veriut i përgjigjet SHBA-së: Jemi gati për të sulmuar, po presim urdhër

  Retorika mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut është ashpërsuar më tej sot. Koreja e Veriut reagoi sot ndaj paralajmërimeve më të fundit të Presidentit Trump. Në një artikull editorial të botuar të shtunën në gazetën Mi nju Joson të Koresë së Veriut thuhej se “SHBA e gjejnë veten...
 • Luftë me Korenë? Presidenti i Kinës telefonon Donald Trump

  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka telefonuar Presidentin amerikan pas përshkallëzimit të retorikës mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut. Sipas mediave shtetërore kineze, Presidenti Jinping i tha presidentit Trump se “palët duhet të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të shmangin fjalët dhe veprat që mund të përkeqësojnë tensionet në gadishullin Korean”....
 • Foto/ Ky është personi që mund të nisë Luftën e III Botërore

  Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet gjithmonë duke buzëqeshur dhe duke bërë shaka me vartësit, por është...
 • Koreja e Veriut me plan të detajuar për të sulmuar bazën amerikane

  Koreja Veriore e ka prezantuar një plan të detajuar për lansimin e raketave në ishullin Guam, territor i Shteteve të Bashkuara në Oqeanin Paqësor, duke shtuar se vetëm me “një forcë të tillë absolute” mund ta përballojnë presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Komandanti i Forcave Strategjike në...
 • Kina do ta paguajë çmimin e sanksioneve të reja kundër Koresë Veriore

  Kina do ta paguajë çmimin më të madh pas sanksioneve të reja të Kombeve të Bashkuara, kundër Koresë Veriore, për shkak të bashkëpunimit të ngushtë ekomonik me këtë vend, ka thënë ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi. Mirëpo ai ka shtuar se Kina pavarësisht asaj do të zbatojë gjithmonë...
 • Korea e Veriut kërcënon SHBA-në: Do ta paguash

  Korea e Veriut është zotuar se do të hakmerret dhe “ta bëjë SHBA-në të paguajë një çmim” për sanksionet e reja që u miratuan nga OKB ndaj vendit komunist për shkak të testeve raketore.  “Sanksionet që u miratuan nga Kombet e Bashkuara ishin një shkelje e dhunshme e sovranitetit...
 • Takimi i rrallë i ministrave të Koresë së Jugut dhe të Veriut

  Korea e Veriut ka hedhur poshtë një ofertë bisedimesh nga Korea e Jugut, duke e quajtur “të pasinqertë” gjatë një takimi të rrallë mes ministrave të Jashtëm të dy vendeve. Ministrja e Jashtme e Koresë së Jugut, Kang Kyung –wha foli me homologun e saj të Koresë së Veriut,...
 • Sekretari amerikan i Shtetit – Koresë së Veriut: Nuk jemi armiku juaj

  Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson, në komentet e pazakonta të bëra të martën gjatë një konference shtypi, iu drejtua krerëve të Koresë së Veriut me fjalët “ne nuk jemi armiku juaj” dhe bëri thirrje për dialog në klimën e tensioneve që po rriten me shpejtësi. Tillerson tha se...
 • Bota dënon provën e fundit me raketë të Koresë së Veriut

  Zyrtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes thanë të mërkurën se raketa balistike ndërkontinentale që Koreja e Veriut provoi me sukses këtë javë “është e një lloji që nuk e kemi parë më përpara”. Por zëdhënësi i Pentagonit Jeff Davis e cilësoi kërcënimin e menjëhershëm të raketës ndaj Shteteve të...
 • Korea e Veriut gati për sulm bërthamor

  Korea e Veriut ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të mos ndërmarrin veprime provokuese në rajon, duke shtuar se ata janë të “gatshëm për të goditur me armë bërthamore”. Këto komente kanë ardhur pasi Korea e Veriut shënoi 105 vjetorin e lindjes së themeluesit të saj, presidentit...
Emisione