Kosova

 • Berisha u përgjigjet akuzave të Hashim Thaçit: Ka dosje në Hagë (Video)

  Ish-Kryeministri Sali Berisha u është përgjigjur akuzave të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, pasi ky i fundit në një intervistë televizive e quajti “argat të Millosheviçit”. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Berisha shpjegoi qëndrimin e tij dhe të Partisë Demokratike në vitin 1991 për Kosovën. “Qëndrimi...
 • Oferta të përbashkëta turistike Shqipëri-Kosovë

  Kosova dhe Shqipëria janë duke shqyrtuar mundësinë që sivjet të fillojnë me oferta të përbashkëta turistike. Për këtë qëllim, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi, bashkë me kryetarët e bashkive të Vlorës, Himarës e Durrësit dhe një grup operatorësh turistikë vizituan Kosovën. Sipas Ministrit Klosi, kjo...
 • Kosova dhe Shqipëria ulin tarifat e roaming nga muaji Qershor

  Ulja e tarifave të romingut në telekomunikim ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë do të fillojë të aplikohet më 15 qershor të këtij viti, njoftoi Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës (ARKEP). “Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15...
 • Rama u përgjigjet ashpër akuzave për ndarjen e Kosovës

  Akuzave për ndarjen e Kosovës, kryeministri Rama zgjodhi t’u përgjigjet akoma me ashpërsi. “Me kujton atë shprehjen sa pa dolë Facebook-i  budallain e njihte vetëm shtëpia e tij,  sot jetojmë në një kohë që nga kjo pikëpamje është fatkeqe”. Për kryeministrin, kjo nuk është gjë tjetër veçse një gënjeshtër....
 • “Kosova nuk zbaton masa të reja ndaj Serbisë para takimit të Parisit”

  Gjatë periudhës ndërmjet Samitit të Berlinit, të mbajtur tashmë më 29 Prill, dhe takimit të ardhshëm të Parisit më 1 Korrik, institucionet e Kosovë nuk do të aplikojnë masa shtesë ndaj Serbisë, por as nuk do të shfuqizojnë taksën doganore, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai tha...
 • Vulin: Të vëmë kufirin me shqiptarët

  Ideja për përkufizimin apo ndarjen e Kosovës duket se nuk ka vdekur. Në Serbi, pas takimeve të Berlinit, komentet nuk kanë qenë të shumta për këtë ngjarje, përveç atyre të vetë Presidentit. Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, në një tubim partiak dhe qëndrim personal ka thënë se...
 • Mohimi i krimeve të luftës në Kosovë

  Mohimi i krimeve të luftës nga Serbia ka shtyrë institucionet e Kosovës që të ndërmarrin një sërë iniciativash. Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli u ka dërguar letër parlamenteve të vendeve mike, për të kërkuar prej tyre hartimin e rezolutave që në mënyrë zyrtare njohin rolin e shtetit...
 • Haradinaj: Në Berlin do kërkoj liberalizmin e vizave

  Për Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, Evropa ia ka borxh Kosovës liberalizmin e vizave. Ai për këtë çështje do të flasë edhe në Samitin e Berlinit me dy udhëheqësit kryesorë, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ndërsa nuk beson se në këtë Samit do të ketë negocim për territorin e...
 • Lavrov: Kosova po provokon Serbinë

  Rusia i kërkon Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian të ndalojnë Kosovën së provokuari Serbinë. Thirrja erdhi nga ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, gjatë një takimi në Moskë me homologun serb Ivica Daçiç. “Ne i bëjmë thirrje Washingtonit dhe Brukselit që të ndikojnë në Prishtinë dhe të kuptojnë...
 • Incident në konferencën mbi klimën

  Konferenca mbi klimën në Ballkanin Perëndimor në Tiranë, një organizim i Kombeve të Bashkuara, ka nisur me një përplasje diplomatike Kosovë – Serbi. Delegacioni serb dhe Kombet e Bashkuara nuk kanë pranuar në tryezë delegacionin kosovar, duke kërkuar që kjo e fundit të përfaqësohej nga UNMIK. Kërksesa e tyre...
 • Tronditet Zvicra, 7-vjeçari shqiptar qëllohet me thikë pasi doli nga shkolla

  Një i mitur shqiptar në Zvicër me origjinë nga Kosova, është qëlluar për vdekje me thikë. Ngjarja ka ndodhur të enjten në Bazel, teksa 7-vjeçari Mërgim L. kishte mbaruar mësimin dhe po kthehej nga shkolla. Rasti i rëndë tronditi opinionin publik në Zvicër. Sipas mediave vendase, vogëlushi u godit...
 • Mali i Zi: Korrigjimi i territoreve, jo ide e mirë

  Mali i Zi përkrah çdo opsion që do të çonte në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por ideja e korrigjimit të territoreve, “nuk është ideja më e mirë”, tha sot në Prishtinë, ministri i Jashtëm malazez Sërgjan Darmanoviç. “Ne e shohim një dialog intensiv, i cili kohë...
 • Edhe Kosova ndalon fluturimin e avionëve Boeing

  Edhe Kosova është bashkuar me vendet e Bashkimit Europian dhe disa vende tjera nëpër botë, që të ndalojë operimin e të gjithë tipave të aeroplanëve Boeing 737 Max-8 dhe 738 Max-9. “Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës, informon të gjithë qytetarët se Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit...
 • Sa mund ta pengojë Beogradi regjistrimin e Trepçës si ndërmarrje publike?

  Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar.Ndërmarrja industriale metalurgjike Trepça, nuk po mund të regjistrohet si ndërmarrje publike me aksione edhe të punëtorëve, për faktin që punëtorët serb të kësaj...
 • SHBA: Marrëveshja Kosovë – Serbi brenda këtij viti

  Ngrirja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë ka vënë në lëvizje Shtetet e Bashkuara që po përpiqen të afrojnë palët drejt një marrëveshjeje historike. Beogradin dhe Prishtinën i viziton më 8 dhe 9 Mars Zëvendës Sekretari Amerikan i Shtetit David Hale, i cili theksoi se zgjidhja mund të vijë...
 • Largimi i trupave nga Kosova, flet komandanti i bazës ushtarake amerikane

  Komandanti i bazës ushtarake amerikane Bondsteel në Kosovë, Kolonel Roj Makareg, ka deklaruar se vendimi për tërheqjen eventuale të trupave ushtarake të SHBA-ve nga Kosova, si pasojë e taksës 100%, “do të merret në nivelin politik”. “Ambasada Amerikane në Prishtinë e ka thënë qartë qëndrimin tonë kombëtar. Ne si...
 • Thaçi intervistë për ABC News: Nuk do lejojmë cënimin e raporteve me SHBA

  Çështja e dialogut me Serbinë që do të prodhonte një marrëveshje historike, tarifat mbi produktet serbe vendosur nga qeveria e Ramush Haradinaj, vazhdojnë të jenë në qendër të aktualitet politik në Kosove. Lidhur me këto çështje, por jo vetëm, gazetarja e ABC News Bruna Çifligu ka zhvilluar një intervistë...
 • SHBA: Kosova të anulojë taksën 100%

  Delegacioni i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së ka kërkuar nga Kosova pezullimin e taksës ndaj produkteve serbe.  Pas takimeve që kanë pasur në Kosovë e serbi ata përmes një komunikate për media kanë kërkuar që dialogu të kthehet në binarë dhe se të dyja palët duhet të ndërpresin...
 • Haradinaj: Ndryshimi i kufijve në Ballkan, agjendë e presidentit Putin

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se hapja e çështjes së kufijve dhe territoreve në Ballkan është agjendë e presidentit rus, Vladimir Putin. Sipas tij, Kosovës i duhet një garanci e fortë ndërkombëtare për njohje të shtetësisë së Kosovës nga ana e...
 • Daçiç: Në vitin 2005 patëm ofertë nga ndërkombëtarët për ndarjen e Kosovës

  Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç vlerëson se nuk do të vijë deri deri te një marrëveshje me Kosovën, sepse sipas tij “shqiptarët nuk duan”. Kryediplomati serb për televizionin BN tha se demarkacioni i Kosovës nuk është një ide nga dje dhe se për të flitet me vite. Sipas...
1 2 3 20
Emisione