Kosove

 • Kosova përshëndet heqjen e Roaming

  Në Kosovë është mirëpritur marrëveshja për heqjen e Roaming-ut me shtetet e Ballkanit Perëndimor që u nënshkrua në Serbi.  Eksperti për çështje të telekomunikacionit Agron Dida ka thënë se ky është një hap i rëndësishëm i afrimit të këtyre vendeve të Ballkanit me Evropën. Thotë se negociatat me Serbinë...
 • Alarmi britanik për shmangien e veriut të Kosovës

  Një letër që ambasada britanike në Kosovë ua ka dërguar qytetarëve të  saj që të shmangin udhëtimet në veri të  Kosovë s ka shtyrë  që të reagojnë krerë të shtetit serb. Presidenti serb ka thënë se ka frikë nga situata në Kosovë, për të cilën sipas tij flitet çdo...
 • Manipulime me flamujt e origjinës së produkteve

  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës përmes një udhëzimi administrativ kishte obliguar subjektet afariste që të vendosin flamurin e origjinës së produktit nëpër dyqane në mënyrë që konsumatorët të njoftohen me origjinën e mallrave që blejnë. Por, në disa raste ky udhëzim administrativ nuk po zbatohet...
 • Natasha Kandiç: I kam parë vetë krimet serbe

  Aktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiç, themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, flet për bombardimet dhe luftën e Kosovës. Ajo ka qenë edhe vetë shpesh në Kosovë, në kohën e luftës. “Pak kohë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s, pra me 25...
 • A po e pengon taksa idenë për ndryshimin e kufirit?

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën ndaj prodhimeve të Serbisë ka rezultuar me ndërprerjen e procesit të dialogut ndërmjet dy vendeve dhe rrjedhimisht edhe për pengimin e mundësisë që ideja për ndryshimin e kufirit Kosovë-Serbi të shtrohet në dialog, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike. Por, sipas tyre, ky...
 • BE-ja nuk sheh alternativa për dialog pa pezullimin e taksës

  Bashkimi Evropian vazhdon t’u bëjë thirrje institucioneve të Kosovës që ta pezullojnë taksën doganore të vendosur për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, duke bërë të ditur se pa pezullimin e saj, dialogu për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi, mbetet i bllokuar. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e përfaqësueses...
 • Ligji për Qeverinë pritet të përcaktojë edhe kuotën gjinore

  Përfaqësimi i barabartë gjinor në të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës vazhdimisht ka qenë dhe mbetet temë debati. Për krijimin e hapësirës dhe për t’i tejkaluar pengesat për pjesëmarrjen e grave në institucione janë krijuar kuota, të cilat janë paraparë edhe në kuadër të kornizave ligjore. Një kuotë e...
 • Fidan Aliti në formacionin ideal të “France Football”

  Kosova po befason të gjithë me ecurinë e saj, pasi nuk humbet prej 1 viti e gjysmë. Barazimi 1-1 me Bullgarinë ishte një tjetër provë pozitive e dardanëve. Në këtë ndeshje të kualifikueseve të Euro 2020 spikati mbrojtësi Fidan Aliti, i cili dha pasimin për golin e Arbër Zenelit....
 • Ndalohen me ligj lojërat e fatit në Kosovë

  Me një projektligj të veçantë, qeveria e Kosovës ndalon lojërat e fatit. Ligji pritet të miratohet në seancë të jashtëzakonshme në Kuvend. 20 milionë euro në vit kanë hyrë në buxhetin e Kosovës nga këto të ardhura. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar në Kuvendin e Kosovës kërkesën...
 • Serbia po tenton destabilizimin e Kosovës

  Agjencia Kosovare e Intelegjencës pretendon se Serbia po tenton të destabilizoj Kosovën. Për këtë kreu i AKI-së Shpend Maxhuni, ka njoftuar krerët e shtetit të Kosovës ndërsa të njëjtën gjë ua ka thënë edhe anëtarëve të Komisonit Parlamentar për Mbikëqyrjen e AKI-së. Këto detenca siç u ka thënë ai...
 • Vuçiç: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se mundësitë për marrëveshje me shqiptarët e Kosovës janë “shumë më të vogla sesa kanë qenë” duke shtuar se Prishtina nuk do ta vazhdojë dialogun derisa të përfundojë mandati i administratës aktuale evropiane. Zgjedhjet e reja për institucionet evropiane janë paraparë të mbahen...
 • Haradinaj kërkon seancë të jashtëzakonshme për ndalimin e lojërave të fatit

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë të mërkurën se në Kuvendin e Kosovës ka dorëzuar kërkesën për mbajtje të një seance të jashtëzakonshme më 3 Prill, lidhur me projektligjin për ndalimin e lojërave të fatit. Kuvendi i Kosovës disa ditë më parë ka miratuar një rezolutë të propozuar...
 • Facebook “godet” Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

  Facebook ka njoftuar se ka mbyllur me mijëra llogari në Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Rusi dhe Iran. Sipas rrjetit më të madh social, janë mbyllur më shumë se 2600 llogari false në këto katër shtete. “Jemi vazhdimisht duke punuar për të zbuluar dhe ndaluar këtë lloj aktiviteti, sepse nuk...
 • Kosovë, lojërat e fatit pranë ndalimit me ligj

  Së shpejti lojërat e fatit do të ndalohen edhe me ligj. Pas miratimit të rezolutës për ndalimin e lojërave të fatit, qeveria ka miratuar projektligjin për shfuqizimin e ligjit për lojërat e fatit. Nëse projektligji si i tillë miratohet edhe në Kuvend, atëherë do të ndalohen të gjitha lojërat...
 • Reformat në gjyqësor, Gjonaj në Kosovë

  Ministrja e Drejtësisë, Etlida Gjonaj ka qëndruar sot në Prishtinë ku ka takuar ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri. Ata kanë biseduar për zbatimin e reformave të ndërmarra në gjyqësor në Shqipëri respektivisht Kosovë. Ministrja Gjonaj ka kërkuar shkëmbimin e përvojave në çështjen e ndërmjetësimit ndërsa ka ofruar mbështetjen e...
 • Thaçi: Serbia duhet të japë llogari për krimet e kryera në Kosovë

  Forcat serbe kanë kryer gjenocid në Kosovë dhe krimet e tyre ndaj popullatës civile nuk do të harrohen kurrë, tha presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, ai i bëri në tubimin përkujtimor për martirët e Krushës së Vogël që ndodhet në komunën e Prizrenit. Thaçi tha se kryesit...
 • Kosova barazon ndeshjen e parë të Europianit

  Kosova barazoi 1-1 në shtëpi me Bullgarinë. Në stadiumin “Fadil Vokrri” të Prishtinës kosovarët merituan më shumë, pasi zhvilluan një ndeshje gati perfekte. Ekipi i Shallande shpenzoi shumë energji, krijoi volum loje dhe raste, por mungoi finalizimi i suksesshëm. Kosova gjeti forcën të barazonte në fillimin e pjesës së...
 • Policia e Kosovës konfiskon 99 armë, 3 persona në pranga

  Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona të dyshuar, si dhe ka konfiskuar 99 armë zjarri të llojeve të ndryshme, municion, por edhe medikamente, që dyshohet se ishin kontrabandë. Në një konferencë për media, Bashkim Spahiu, drejtor i Departamentit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, tha se pas...
 • Kosova barazon 2-2 me Danimarkën

  Kosova barazoi 2-2 me Danimarkën në miqësore, por rezultati nuk thotë të vërtetën e ndeshjes së zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri”. Kosova dominoi lojën në pjesën e parë të takimit. Goli i parë u shënua nga Rahmani me kokë pasi kërceu në zonë më shumë nga të gjithë. Barazimi...
 • Reduktimi i tarifave celulare me Kosovën

  Pas 3 muajsh qytetarët e Shqipërisë dhe ata të Kosovës do të flasin përmes linjave të telefonisë celulare me tarifa të reduktuara. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike e Postare ka miratuar vendimin për të nisur hartimin e rregulloreve që do të heqin tarifat “Roaming” mes dy vendeve. Në 15 Qershor Kosova...
Emisione