Kosove

 • Kadri Veseli zëvendëson Thaçin, zyrtarisht kryetar i PDK

  Kadri Veseli është zgjedhur kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Delegatët kanë aplikuar votim të hapur dhe Veseli nuk ka marrë asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim. Veseli, që ishte kandidati i vetëm për kryetar, në fjalën tij para votimit final, ka kërkuar që nëse ende dikush dëshiron të kandidojë për...
 • Thaçi e Mustafa përgëzojnë anëtarësimin e Kosovës në UEFA

  Pranimi i Kosovës në UEFA është përgëzuar nga Presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Isa Mustafa. Në një prononcim për Klan Kosovën, Thaçi e konsideroi këtë pranim historik për vendin. Sipas tij, tashmë UEFA u pasurua edhe me një shtet si Kosova. “Faleminderit të gjithëve për angazhimin, ky...
 • EULEX: Sistemi i drejtësisë në Kosovë, i ndikuar politikisht

  Misioni Europian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) thotë se sistemi i drejtësisë në vend është i kapur politikisht. Sipas EULEX, politika ka ndërhyrë në disa prej rasteve më të mëdha gjyqësore. Siç shkruan Klan Kosova, mosgadishmëria e prokurorëve dhe gjyqtarëve për t’u përballur me rastet e mëdha, në të cilat...
 • Zvicra i trembet Kosovës në UEFA dhe FIFA

  Anëtarësimi i pritshëm i Kosovës në UEFA dhe FIFA shqetëson zviceranët. Gazeta e njohur “Blick” kujton se kjo mund të vendoset në dy javët e ardhshme, pasi më 3 Maj, në Hungari do të mbahet kongresi i UEFA-s dhe pas 10 ditësh në Meksikë, ai i FIFA-s. Nëse Kosova...
 • Liberalizimi i vizave, Thaçi: Shumë afër

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se liberalizimi i vizave për qytetarët kosovarë do të vijë shumë shpejt, pasi Komisioni Europian ka konfirmuar se Kosova ka përmbushur kriteret. “Komisioni Europian ka konfirmuar se Kosova ka plotësuar kriteret. Prandaj, jemi në pritje të këtij vendimi që do të vijë në...
 • Kosovë/Liberalizimi i vizave, çështje ditësh

  Liberalizimi i vizave për Kosovën është çështje ditësh. Kështu është shprehur në një lidhje direkte nga Brukseli, Ministri i Integrimit Europian, Bekim Çollaku, për Klan Kosovën. Sipas Ministrit, pritet që nga kryeqyteti i Europës, të vijnë lajme të mira, pasi qeveria e Kosovës i ka përmbushur kërkesat për liberalizimin e...
 • Thaçi: Liberalizimi i vizave, hapi i radhës për Kosovën

  Për Hashim Thaçin, pas MSA -së, hap i natyrshëm është liberalizimi i vizave për Kosovën. Deklaratën, Presidenti i Kosovës e bëri gjatë një takimi që pati sot me Sekretarin francez të Shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir, si dhe Ministrin e Shtetit për Evropë të Gjermanisë, Michael Roth. Siç shkruan Klan Kosova, Thaçi...
 • Kosovë, KQZ publikon rezultatet paraprake

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë publikon edhe rezultatet paraprake të votimeve në zgjedhjet parlamentare të zhvilluara sot në të gjithë vendin. Teksa janë numëruar rreth 10% e votave, Partia Demokratike e kryeministrit Hashim Thaçi kryeson me 32% të votave e ndjekur nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e Isa...
 • Kosovë, nisin hetimet për shpërthimin e TEC – it

  Autoritetet kosovarë kanë nisur hetimet për ngjarjen e një dite më parë në centralin energjitik, Kosova A. Si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm mbetën të vdekur dy persona dhe u plagosën 14 të tjerë. Fillimisht u fol për 4 viktima, por dy prej punëtorëve që mendohej se kishin...
 • Kosovë, arratiset “Grupi i Drenicës”

  Tre pjesëtarë të të ashtuquajturit “Grupi i Drencicës” janë arratisur nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës, ku ishin shtruar prej disa ditësh. Ata janë Sami Lushtaku, Sahit Jashari dhe Ismet Haxha, të tre drejtues UÇK-së, gjatë luftës së Kosovës në zonën e Drenicës. Lajmi konfirmohet nga kreu i shërbimit...
 • Kosovë, zgjedhjet e parakoshme më 8 Qershor

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga shpall zyrtarisht 8 qershorin si datë për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme. Vendimi u mor pas konsultimeve që pati dy ditë më parë me krerët e partive politike, më pas edhe me kryetarët e Komisionit Zgjedhor Valdete Daka. Të mërkurën deputetët e Kuvendit të...
 • Kosova nuk miraton ngritjen e Ushtrisë

  Legjislatura e ardhshme e Kuvendit të Kosovës do të përcaktojë krijimin e forcave të armatosura të Kosovës. Ishte kryeministri kosovar Hashim Thaçi, i cili e bëri të ditur këtë, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me komisionerin europian për zgjerimin Shtefan Fyle. Thaçi jep edhe një arsye të fortë....
 • Kosovës, Kuvendi diskuton sot për krijimin e FA

  Kuvendi i Kosovës mblidhet sot sërish për të diskutuar për krijimin e Forcave të Armatosura. Votimi për shndërrimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës në forca të Armatosura ishte parashikuar për të hënën. Megjithatë, ky proces u shty pasi gjatë takimit që liderët e partive politike në rezidencën e...
 • Presidenti Nishani dekoron Hasan Prishtinën

  Një nderim ndoshta i vonuar për një nga kalorësit më të mëdhenj të historisë politike dhe kombëtare të Shqipërisë të së paku dy shekujve të fundit të saj. Kështu u shpreh Rresidenti i Republikës, Bujar Nishani teksa nderoi me dekoratën e Flamurit atdhetarin e shquar Hasan Prishtina. Kreu i...
 • Disa orë pritje për të kaluar Morinën

  Fluksi i lartë i shtetasve të Kosovës për të hyrë në territorin shqiptarë duket se i ka gjetur pa përgatitur punonjësit e pikës kufitare të Kukësit. Megjithëse autoritetet policore thonë se kanë punuar me kapacitet të plotë, në Morinë, kosovarët kanë pritur me orë për të kaluar doganën. Për...
 • Parlamenti Kosovës voton për Gjykatën Speciale

  Me 89 vota pro, 22 kundër dhe 2 abstenime, Kuvendi i Kosovës miratoi ngritjen e një Gjykate Speciale që do të merret me akuzat për krime të supozuara lufte të kryera nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës në vitet 1998-1999. Pro themelimit të këtij institucioni votuan shumica e anëtarëve të grupeve...
 • Rama dhe Thaçi në Panairin e Artizanatit

  Gjatë qëndrimit në Kukës Kryeministrat Edi Rama dhe Hashim Thaçi vizituan nga afër panairin e artizanatit. Për shefin e qeverisë së Tiranës është e rëndësishme që tradita e endjes së qilimave të kalojë edhe tek brezi i ri. Kryeministri Rama premtoi mbështetje me anë të projekteve për industrinë e...
 • Mbyllet pa asnjë marrëveshje takimi Thaçi-Daçiç

  Ka përfunduar pa asnjë marrëveshje takimi mes kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë i zhvilluar sot në Bruksel. Takimi mes Hashim Thaçit dhe Ivica Daçiçit kishte në fokus, funksionalizimin e gjyqsorit në veri të Kosovës. Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç tha se aktualisht Serbia ndodhet në kushte të pafavorshme. Sipas tij,...
 • Ja kush janë terroristët shqiptarë që vranë ushtarët turq

  Media e huaja kanë zbuluar emrat e tre personave të cilët u përplasën me armë në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë disa ditë më parë. Mediat turke dekarojnë se ato janë, Muhamed Zekiri 18 – vjeç nga Ohri, Bunjamin Imeri nga fshati Gërçec i Shkupit të arrestuar nga autoritetet...
 • Pejë, 2 viktima e 7 të plagosur

  Dy persona kanë mbetur të vdekur dhe 7 të tjerë janë plagosur pasdite në qytetin e Pejës, në perëndim të Kosovës, pas një atentati me armë zjarri. Ngjarja ndodhi rreth orës 15.40 në afërsi të një hoteli, në rrugën që të çon për në Deçan. Siç bëjnë me dije...
Emisione