krime lufte

 • Arrestohet një person i dyshuar për krime lufte

  Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se me urdhër të prokurorit është arrestuar një person me inicalet D.Sh, shtetas i Republikës së Kosovës, i cili dyshohet se ka kryer krime lufte kundër popullatës civile në Mars të vitit 1999 në...
 • Parlamenti voton rezolutën për krimet serbe

  Debat i gjatë dhe i ashpër është zhvilluar para miratimit të rezolutës për dënimin e krimeve e genocidit serb në Kosovë. Ndërsa publikimi i fotografisë nga deputetja Flora Borvina, ku shihet dhunimi i një gruaje nga serbët gjatë luftës në Kosovë, ka zgjuar reagime të mëdha. Reagimi i parë...
 • Natasha Kandiç: I kam parë vetë krimet serbe

  Aktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiç, themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, flet për bombardimet dhe luftën e Kosovës. Ajo ka qenë edhe vetë shpesh në Kosovë, në kohën e luftës. “Pak kohë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s, pra me 25...
 • Thaçi: Serbia duhet të japë llogari për krimet e kryera në Kosovë

  Forcat serbe kanë kryer gjenocid në Kosovë dhe krimet e tyre ndaj popullatës civile nuk do të harrohen kurrë, tha presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, ai i bëri në tubimin përkujtimor për martirët e Krushës së Vogël që ndodhet në komunën e Prizrenit. Thaçi tha se kryesit...
 • Gjykata në Pejë liron një person që akuzohej për krime lufte

  Gjykata Themelore në Pejë, Departamenti për Krime të Rënda, ka liruar nga të gjitha akuzat të pandehurin M.Z., ndaj të cilit rëndonin akuza për krime lufte. “I pandehuri M.Z. u lirua nga aktakuza se gjatë periudhës qershor – korrik 1998, në fshatin Dush, Komuna Klinë, aktivisht mori pjesë në...
 • Fatmir Limaj i pafajshëm nga akuzat për krime lufte

  Një Gjykatë në Kosovë e shpalli të pafajshëm dhe e liroi nga akuzat për krime lufte, zëvendëskryeministrin e Kosovës Fatmir Limaj, një nga komandantët e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe aktualisht udhëheqës i Nismës Social Demokrate. Në tetor të vitit 2016 ai u akuzua për krime lufte kundër popullatës...
 • 160 shqiptarë të akuzuar nga Serbia për krime lufte

  Zyra e Prokurorisë në Gjykatën për Krime Lufte në Serbi ka akuzuar 160 shqiptarë për krime lufte duke thënë se për të gjithë këta ka dëshmi se kanë kryer krime, shkruan gazeta serbe Blic. Shumica prej të akuzuarve janë ish-anëtarë të UÇK-së, për të cilët Serbia thotë se ka...
 • Lirohet Sami Lushtaku i dënuar për krime lufte

  Gjykata Supreme në Kosovë ka vendosur të lirojë nga burgu Sami Lushtakun nga akuzat për krime lufte, i cili ishte dënuar me 12 vite burg nga Gjykata Themelore në Veri të Mitrovicës. Ish-komandanti i Drenicës Sami Lushtaku ishte dënuar me 12 vite burg në vitin 2015 për vrasjen e...
 • Akuzë për krime lufte ndaj deputetit Fatmir Limaj

  Prokuroria e Posaçme e Kosovës tha se ka ngritur aktakuzë kundër deputetit, Fatmir Limaj, për veprën penale: krime lufte kundër popullatës civile. Në një njoftim të prokurorisë thuhet se “rasti ka të bëjë me vrasjen e dy civilëve: Ramiz Hoxha nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishi nga fshati Banjë,...
 • Schwendiman: Hetime të pavarura të pretendimeve për krime lufte

  Kryeprokurori i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë, David Schwendiman, tha të enjten, se do të punojë me “drejtësi, energji dhe pa frikë”, në procesin e hetimeve që mund të përfshijnë personalitete të larta politik e të vendit. Në një konferencë me gazetarë në Hagë, ku është...
 • Ish-Komandanti i UÇK-së në prokurori, dyshohet për vrasjen e dy civilëve shqiptarë

  Fatmir Limaj, i njohur ndryshe si ish-komandant Çeliku është thirrur nga Prokuroria Speciale ku do të përgjigjet për një rast të ri të krimeve të luftës. Ai po hetohet për vrasjen e dy civilëve shqiptarë në rajonin e Malishevës, të ndodhura në vitin 1998. Fatmir Limaj dyshohet se ka...
Emisione