kriza

 • Opinion/ Çdo bëjë Rama për krizën

  Kryeministri Edi Rama deklaroi në emisionin “Opinion” se data e zgjedhjeve lokale nuk lëviz dhe se dialog me opozitën mund të kryehet vetëm brenda kornizës kushtetuese. Sipas tij, skenari i PD dhe LSI për të marrë pushtet në tavolinë është i papranueshëm. Ndjekim një ppjesë të deklaratave të tij. Rama...
 • Palmer në Tiranë, pa platforme për krizën

  Mathew Palmer, Zv/ ndihmës sekretari i shtetit për Euroazine e ka nisur turin e tij ballkanik nga Tirana në një takim me kryeministrin Edi Rama. Takimi ka zgjatur 100 minuta. Por vizita e Palmerit në Tiranë i cili është pasuesi Hojt Brain Yee, duket si një përpjekje për të ofruar...
 • Shteti më neutral i botës përfshihet në krizën bërthamore SHBA-Koreja e Veriut

  Zvicra, shteti më neutral në botë, është angazhuar si ndërmjetës për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës bërthamore mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut. Lajmi është bërë i ditur nga Presidentja e Zvicrës Doris Leuthard. Ajo kujton kohën kur trupat zvicerane u vendosën në zonën e demarkacionit midis Koresë...
 • Kuvendi, nga kriza në krizë

  Fillimi i punës së legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës, ka reflektuar shenjat e para të një krize të re, thonë analistët politikë. Situata e krijuar në seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës, sipas tyre, burimin e ka në sistemin zgjedhor, i cili vlerësohet se nuk i ka...
 • Kriza në Katar, Gabrieli në një mision delikat

  Në kulmin e krizës diplomatike të Gjirit Persik, ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel do të jetë në një vizitë zyrtare në rajon. Gjermania rrezikon të humbasë shumë nga konflikti Katarit. Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel para vizitës së tij në Gjirin Persik është shprehur i shqetësuar për...
 • Shpërthen kriza në vendet e Gjirit Persik

  Arabia Saudite, Egjipti, Bahreini, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Jemeni, akuzuan Katarin si destabilizues të rajonit dhe deklaruan ndërprerje të marrëdhënieve diplomatike me të. Duke akuzuar qeverinë e Dohas, se financuese të grupeve terroriste si Shteti Islamik, Al-qaeda dhe Al-nusra, 5 vendeve Arabe kërkuan që diplomatet e Katarit, të...
 • Rama reagon ndaj letrës së Hahn

  Kryeministri i vendit Edi Rama ka reaguar në lidhje me letrën e Komisionerit për zgjerim Johannes Hahn dedikuar popullit shqiptar në lidhje me krizën politike që ka kapluar vendin. Në letër, Hahn shprehte se zgjedhjet do të mbaheshin edhe nëse opozita do të zgjidhte të mos merrte pjesë dhe...
 • Meta: Kriza politike po dëmton ekonominë

  Presidenti e zgjedhur, Ilir Meta, vazhdon takimet me mbështetësit e partisë së tij dhe në njërin prej tyre, në zonën e Kombinatit, ai ka shprehur shqetësimin për impaktin që ka filluar të ndihet në ekonomi nga kriza politike. Sektori që është prekur direkt sipas tij, është turizmi. “Dje takova...
 • Basha: Rama erdhi pa ofertë, takimi i sotëm ishte përsëritje e të djeshmit

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se takimi i sotëm në presidencë ishte përsëritje e takimit të djeshëm dhe se kryeministri Rama erdhi me një “ofertë që nuk është ofertë”, e për pasojë takimi kishte dështuar.  “Takimi i sotëm ishtë për fat të keq një përsëritje e takimit...
 • Tanja Fajon: Ka ende hapësira që opozita në Shqipëri të marrë pjesë në zgjedhje

  DW: A ka gjasa që kriza që po shfaq demokracia në Shqipëri por edhe në Maqedoni dhe Kosovë, të nxisë veprime të forta nga ana e  BE-së dhe Parlamentit Europian, pra veprime që i shërbejnë perspektivës europiane, motorit të reformave demokratike, forcimit të shtetit ligjor në rajon? Në Shqipëri...
 • Nishani: I shqetësuar për krizën politike në vend

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i kërkon Kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha që të tregojnë vullnet për kompromis dhe të ulen në tryezën e bisedimeve, me qëllim tejkalimin e krizës.   Në një njoftim të zyrës për shtyp të institucionit të Presidentit, thuhet se kreu...
 • Porositë e Hahn në Twitter mbetën kujtim në mur?!

  Bashkimi Evropian është në heshtje dhe se ditëve të fundit nuk ka dhënë ndonjë mesazh lidhur me tejkalimin e krizës politike në Maqedoni. Njëlloj edhe eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn nuk është deklaruar lidhur me krizën, ndërsa kanë munguar edhe porositë e lëshuara përmes Twitter për të rikujtuar politikanët...
 • Tusk sot në Shkup, takon Ivanovin

  Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk sot do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Ai do të takojë presidentin Gjorge Ivanov. Në agjendën e Tusk nuk parashihen takime me përfaqësues të partive politike. Pavarësisht vizitës së Tusk, Simonida Kacarska nga Institutit për politikë evropiane, nuk pret zgjidhje të shpejtë...
 • Kriza politike në Maqedoni vazhdon

  Parlamenti i Maqedonise ka hyrë në ditën e tretë të seances maratonë ku pritet të zgjidhet kryetari i Kuvendit, por mesa tregojnë zhvillimet e fundit kjo do të marrë ende shumë e kohë. Disa përfaqësues të partive parlamentare kanë kërkuar sot nga kreu i sancës parlamentare Trajko Veljanoski që...
 • Kriza maqedonase dhe Ballkani

  Kriza dy-vjeçare politike në Maqedoni po hyn në një fazë të rrezikshme, ndërkohë që nacionalistët po akuzohen për nxitjen e tensioneve etnike në përpjekje për të penguar hetimet për korrupsion. Mijëra maqedonas kanë zhvilluar protesta kundër formimit të një qeverie koalicioni mes tre partive shqiptare dhe social demokratëve. Presidenti...
 • Diplomatët evropianë zbarkojnë në Shkup

  Impuls i ri për tejkalimin e krizës politike është vizita e Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së dhe e të dërguarit special i ministrisë së Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore dhe Turqinë në Shkup. I dërguari special i ministrisë së Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore dhe Turqinë, Kristian...
 • Maqedonia ende pa parlament

  Krijimi i institucioneve të reja në Maqedoni, të dala nga zgjedhjet e përgjithshme të 11 dhjetorit 2016 ka mbetur pezull pas refuzimit të presidentit Ivanov për të mandatuar Zoran Zaevin për krijimin e qeverisë së re. U përfol që parlamenti do të mblidhej që të premten e javës së...
 • Mblidhet tryeza e partive shqiptare

  Liderët politik shqiptarë në Maqedoni u ulën në një tryezë të përbashkët, në të cilën diskutuan mbi platformën e përbashkët për formimin e qeverisë së re. Në takim morën pjesë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti dhe tre drejtuesit e Aleancës për Shqiptarët, ndërsa nuk ishin të pranishëm krerët e...
 • BE: Zgjedhjet e lira më 11 Dhjetor, kusht për zgjidhjen e krizës

  Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parashikuara për më 11 Dhjetor, janë thelbësore për të ardhmen e Maqedonisë dhe ato doemos duhet të mbahen, në atmosferë të lirë dhe demokratike. Kështu kanë porositur përfaqësuesit ndërkombëtarë duke komentuar informacionet jozyrtare rreth mundësisë së shtyrjes së zgjedhjeve për herë të tretë gjatë...
 • Liderët, të ndarë rreth zgjidhjes së krizës politike

  Partitë politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës kanë qëndrime të ndryshme për rrjedhën e refomave për përgatitjen e zgjedhjeve të Dhjetorit. Qëndrimet e tyre, liderët politik i shprehën pas takimeve me përfaqësuesin e lartë amerikan dhe këshilltarin e presidentit Obama për Evropën, Çarls Kupçan. Për liderin e PDSH-së Menduh...
Emisione