Kroacia

 • Kroacia bisedime me Suedi-SHBA për blerjen e avionëve luftarakë

  Kroacia është në bisedime me Suedinë dhe Shtetet e Bashkuara për blerjen e avionëve luftarakë të cilët i nevojiten për modernizimin e forcave ajrore të saj, tha të enjten ministri i Mbrojtjes i Kroacisë, Damir Krstiçeviç. Zagrebi ishte afër një marrëveshjeje për blerjen e një skuadre të avionëve luftarakë...
 • Spanja mund thellë Kroacinë

  Nënkampione bote por përballë Spanjës u shfaq një skuadër shumë e dobët. Kroacia humbi 6-0 përballjen për Nations League. Ekipi vendas i përbërë nga 6 lojtarë titullarë të Real Madrid dhe i drejtuar nga një trajner barcelonist shembi mitin e ngritur në Rusi 2018. Spanjollët ishin të papërmbajtshëm. Spanjollët...
 • Video: Fjalimi i Deschamps në dhomat e zhveshjes

  Është gjithnjë interesante të dihet se çfarë ndodh në dhomat e zhveshjes në pushim të një ndeshjeje futbolli, aq më tepër që kjo është finalja e botërorit. Pak minuta pasi kishte shënuar golin e dytë me Kroacinë Franca u tërhoq në ambientet e saj brenda stadiumit dhe menjëherë Trajneri...
 • Perse fitoi Franca?

  Franca fitoi kupën e botës, Kroacia fitoi botërorin. Kjo është sinteza e ndeshjes finale. Por cilat janë arsyet e suksesit të francezëve? Djemtë e Deschamps bënë diferencën. Kylian Mbappe dhe Paul Pogba, ishin protagonistë në skenën e finales. Të dy në mënyrat e tyre ishin liderë kundër Kroacisë. Ata...
 • Grande Nation kundër Kroacisë!

  Finale! Kush e mendonte, dy kombe të pabarabarta, me yje futbolli që i kanë ngritur peshë zemrat e sportdashësve të tyre. Franca kërkon të përsërisë triumfin e para 20 viteve, ndërsa Kroacia kërkon kupën për herë të parë. Franca kundër Kroacisë në finalen e Kampionatit Botëror! Në lojën vendimtare,...
 • Ministrat në mbledhje me fanellat e Kombëtares

  Vendimet që do të merrnin ishin të rëndësishme, por krenaria e kualifikimit në finalen e Botërorit, bëri që kabineti qeveritar i Kroacisë të thyejë formalitetin. Kryeministri i vendit dhe të gjithë ministrat janë paraqitur në mbledhjen e radhës jo me veshje zyrtare, por me fanellat e Kombëtares së futbollit....
 • Kroacia në gjysmëfinale pas 20 vitesh

  Kroacia është në gjysmëfinalet e botërorit. Një objektiv që priti 20 vite për tu përsëritur. Përfaqësuesja ballkanase eliminoi Rusinë vendase pas penalltive dhe tani ka përballë Anglinë. Trajneri Zlatko Daliç një dekadë më parë drejtonte Dinamon e Tiranës. Synimi i tij është të shkojë më larg se brezi i...
 • Pretendentët mbeten katër

  Pretendentët për Kupën e Botës tashmë nga mbetur katër. Vetëm dy prej tyre e kanë fituar më parë trofeun, Anglia në 1966 dhe Franca në 1998. Por, për t’i rivalizuar janë Kroacia dhe Belgjika me një brez të jashtëzakonshëm lojtarësh. Duket një mini Europian, pasi Argjentina, Brazili, Kolumbia e...
 • Kroacia kualifikohet pas penalltive

  Rusi – Kroaci është çerekfinalja e dytë e botërorit. Pas suksesit të përfaqësueses ruse me penallti ndaj Spanjës në të njëjtën mënyrë u kualifikua edhe ajo kroate. Triumfi me Danimarkën erdhi vetëm pas 11-metërshave, pasi 120 minuta lojë u mbyllën në barazim 1 – 1. Danezët shënuan kur nuk...
 • Ekipet me pikë të plota

  Të përfundosh fazën e grupeve me pikët të plota nuk është e lehtë. Në këtë botëror ia arritën skuadra që nuk ishin ndër të parat si favorite për t’u shpallur kampion. Kroacia, e drejtuar nga ish-trajneri i Dinamos në sezonin e 2008-2009, Zlatko Daliç, Uruguai dhe Belgjika nuk i...
 • Messi po vuan kritikat

  “Do të jepja gjithçka që ky të jetë botërori i tij.” Këto janë fjalët e nënës së Lionel Messit. Ajo dhe familjarët mbështesin yllin argjentinas, paraqitja e të cilit në këtë nisje të botërorit është shoqëruar me kritika. “Ëndrra e tij është të ngrejë kupën dhe të fitojë botërorin.”...
 • Sërish ekstradim për Ballist Morinën

  Për të dytën herë Drejtësia kroate vendosi për ekstradimin e Ismail Morinës në Serbi. Ashtu si pak javë më parë, Gjykata e Shkallës së Parë në Dubrovnik u shpreh se Morina duhet t’u dorëzohet autoriteteve serbe të cilat e kanë lëshuar një urdhër-arrest ndërkombëtar ndaj tij. Ismail Morina, i...
 • Kroacia parandalon “Luftën tregtare Ballkanike”

  Kroacia ka thënë se e ka tërhequr vendimin për të rritur tarifat e importit për pemë dhe perime, në mesin e kërcënimeve për hakmarrje nga disa vende fqinje të Ballkanit. Gjatë muajit të kaluar, ky vend ka vendosur të bëjë disa ndryshime dramatike në çmime, duke i arsyetuar këto...
 • Gjermania kthehet te fitorja, Kroacia shënon 10 gola

  Gjermania u kthye te fitorja pas disfatës befasuese me Sllovakinë në shtëpi. Ekipi kampion i botës mundi Hungarinë me rezultatin 2 – 0 në miqësoren e zhvilluar në Gelshenkirshen. Një autogol i Lang dhe një gol i Muller vendosën fitoren. Trajneri Low duhet të shqetësohet për Khedira, i cili...
 • Lajme bota, Shreder, Kroacia, Letonia (02 tetor 1998)

  Shreder ,kancelari i sapo zgjedhur gjerman, ka nisur tentativat për krijimin e qeverisë. Kabineti i ri duhet të krijohet deri me 28 Tetor. Ky është afati që i është vendosur Shrederit për të formuar qeverinë gjermane. Emrat e zgjedhur për qeverinë e re do të diskutohen në kongresin që...
Emisione