kryeministri zoran zaev

  • Kryeministri Zaev: Nëse dështojnë zgjedhjet presidenciale, ndryshime kushtetuese

    Kryeministri Zoran Zaev pret mbështetje edhe më të madhe të shqiptarëve se ajo e viti 2016 në zgjedhjet presidenciale që mbahen të dielën në Maqedoninë e Veriut. Duke folur në një intervistë televizive, Zaev tha se qytetarët janë vetëdijësuar që çdo votë kundër kandidatit të mazhorancës Stevo Pendarovski, është...
  • Zaev: Fundi i paqes së papërfunduar në Ballkan

    Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev u shpreh se me ratifikimin tashmë dhe në parlamentin grek të marrëveshjes së Prespës, është përfunduar procesi i paqes në Ballkan. Ndërsa opozita në Maqedoni njëzëri me atë në Greqi e konsiderojnë kapitulluese “Me Marrëveshjen e Prespës dhe zbatimin e saj hapet rruga për...
  • Zaev shtrin dorën për pajtim me opozitën

    Kryeministri Zoran Zaev i shtriu dorën për pajtim VMRO-DPMNE-së, për ngjarjen e 27 Prillit, kur u pushtua Parlamenti maqedonas dhe u dhunuan disa deputetë, mes tyre edhe vetë Zaev. Me qëllim sigurimin e konsensusit parlamentar për ndryshimin e Kushtetutës, kreu i qeverisë në fjalimin e mbajtur para deputetëve në...
Emisione