kryeministri

 • Opozita proteston sot në kryeqytet

  Opozita zhvillon sot pasdite në Tiranë një tjetër protestë kombëtare. Që një ditë para saj në institucionet kryesore, Kryeministria, Parlamenti dhe Ministria e Brendshme janë vendosur barrierat metalike. Shtyllat e ndriçimit janë lyer me graso në mënyrë që protestuesit mos të hipin në to. Policia dhe Garda e Republikës...
 • Molotov në dyert e Kryeministrisë (Video)

  Ky është momenti kur në dyert e Kryeministrisë hidhet molotov. Protestuesit e sulmuan godinën në kohën kur kreu i PD, Lulzim Basha po niste fjalimin e tij. Vetëm pak çaste përpara se të sulmonin Kryeministrinë, protestuesit hoqën barrierat metalike të vendosura para kësaj godine. Në mënyrë të vazhdueshme protestuesit...
 • Opozita proteston sërish të shtunën në kryeqytet

  Për të katërtën herë radhazi opozita do të protestojë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për largimin e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Strategjia që do të ndiqet në tubimin përpara Kryeministrisë po mbahet larg vëmendjes së medias, por mësohet se zgjatja e protestës do të...
 • “Bashkë për të varrosur fenomenin Rama”

  Mes protestuesve të mbledhur këtë të shtunë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, përpara godinës së Kryeministrisë, Lulzim Basha tha se “asgjë nuk e ndal më këtë bashkim, as frika, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk na ndan dot, nuk na përçan dot”.  “Po bie muzgu i zi për bandën...
 • 1200 forca policie në gatishmëri për protestën e opozitës

  Rreth 1200 efektivë të Policisë dhe Gardës së Republikës pritet të angazhohen për mbarëvajtjen e protestës të 16 Marsit të njoftuar nga opozita. Reparti special i forcave RENEA, por edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë do të vendosen në pjesën e pasme të godinës së Kryeministrisë. Mes Kryeministrisë dhe...
 • Lihen në fuqi masat për protestuesit e 16 Shkurtit

  Gjykata e Apelit ka lënë të pandryshuar masat e sigurisë për 19 protestuesit e opozitës të arrestuar pas tubimit të dhunshëm të 16 Shkurtit. Pesë prej tyre, ndër ta dhe Florenc Hoxha ish-kreu i policisë bashkiake në Tiranë, do të qëndrojnë në qeli deri në përfundim të hetimeve. Tetë...
 • Bullgaria planifikon të zyrtarizojë monedhën Euro

  Kryeministri, Boyko Borisov tha se Bullgaria ende ka për qëllim të adoptojë monedhën euro në vitin 2022, pavarësisht kundërshtimit të bizneseve lokale të cilat shqetësohen për ndikimin në ekonomi. Kryeministri Borisov tha gjatë një takimi me biznese në Sofje se përfitimi kryesor i adoptimit të monedhës euro është se...
 • PD sulmon Ramën për vilën në Surrel

  Partia Demokratike i është rikthyer akuzave në adresë të kryeministrit Rama lidhur me pasurinë e deklaruar prej tij. Në një dalje për mediat nga selia blu, zëdhënësja e kësaj force politike akuzoi kreun e qeverisë se jeton mes luksit në një shtëpi në vlerën e 400 milionë Lekëve, ndaj...
 • Mbyllet protesta e emigrantëve

  Mbyllet protesta e shqiptarëve që jetojnë jashtë Shqipërisë. Prej tre ditësh, të mbështetur edhe nga studentë dhe banorë të Astirit ata protestuan përpara Kryeministrisë. Thirrjet e tyre ishin kundër varfërisë, papunësisë dhe braktisjes se vendit. Kjo e fundit është kthyer në një alarm të frikshëm për shoqërinë shqiptare. Sipas...
 • Qeveria miraton Paktin për Universitetin

  Qeveria mori 4 vendime të cilat kryeministri Edi Rama i argumentoi si zgjidhje të 8 kërkesave të studentëve që protestuan për 2 javë. E nisi me tarifat, meqenëse studentët e kanë renditur si pikë të parë rritjen e buxhetit të arsimit në 5% të GDP me qëllim mundësimin e...
 • Studentë e qytetarë në protestë para Parlamentit

  Teksa zhvillohej seanca plenare e së enjtes, studentë, qytetarë dhe përkrahës të opozitës protestonin përballë Parlamentit. Në turmë nuk munguan as thirrjet politike, Rama ik, Rama ik… Po edhe pse të paktë në numër studentët kërkuan që kauza e tyre të mos ngjyrosej politikisht. Pas shtyrjes së seancës së...
 • Studentët protestojnë në dy grupe

  Protesta e studentëvë në ditën e 16 u mbajt në dy sheshe, përpara godinës së Kryeministrisë dhe para Korpusit Univeristar. Edhe pse protestuan në dy vende të ndryshme, ata i bashkon mendimi se nuk duhet të dialogojnë me kryeministrin për plotësimin e 8 pikave, ndërsa shprehen se nuk ndihen...
 • Protestuesit nuk i besojnë Kryeministrit

  Premtimit të Kryeministrit Edi Rama për përgjysmimin e tarifave për nivelin Bachelor, studentët protestues i përgjigjen kështu: “Është komplet show i radhës shumë i shëmtuar nga ana e Kryeministrit, por kjo nuk na intimidon, apo nuk na bën më pak të fortë”. “Nuk e besojmë, duhet të plotësohen të 8-ta...
 • Bashkimi i Kosovës më Shqipërinë, Ramush Haradinaj bën deklaratën e fortë

  Një deklaratë e fortë ka qenë ajo e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i ftuar në emisionin “Xing me Ermalin”, mbrëmjen e kësaj të shtune në Tv Klan. I pyetur nga moderatori i emisionit Ermal Mamaqi se nëse bashkohet Shqipëria dhe Kosova, kush do ta japë dorëheqjen Haradinaj apo...
 • Rama: Gati drafti për shkrirjen e hipotekave me ALUIZNI-n

  Qeveria thotë se ka gati për konsultim publik draftin e reformës që shkrin në një institucion të vetëm Hipotekat dhe ALUIZI-n. Kryeministri thotë kjo reformë, e premtuar që zgjedhjet e vitit të shkuar, do t’i japë zgjidhje një sërë problemesh të hasura me pronësinë e tokës e që lidhen...
 • Shkarkohet kryeministri suedez

  Ligjvënësit suedezë shkarkuan kryeministrin Stefan Lofven pas një votëbesimi për shkak të mungesës së një shumice parlamentare të qartë pas zgjedhjeve të 9 Shtatorit. Asnjë nga forcat politike nuk arriti të sigurojë shumicën për të qeverisur. Demokratët suedezë, të cilët mbrojnë politikat kundër imigracionit fituan 62 vende, social-demokratët e...
 • Cipras riformaton kabinetin, fut në qeveri “Armiqtë”

  Ashtu siç kishte paralajmëruar të hënën kur tha se qeveria e tij ka nevojë për “gjak të ri”, kryeministri grek Aleksis Cipras riformatoi kabinetin e tij qeveritar. Mirëpo freskimi i qeverisë greke nuk u reflektua në portofolet kryesore. Në krye të diplomacisë do të jetë sërish, Nikos Kocias, që...
 • Të rinjtë e FRPD, tymyese ndaj Ministrisë së Brendshme

  Prej më shumë se dy javësh, të rinjtë e FRPD protetsojnë përpara Ministrisë së Brendshme. Pasditen e së hënës ata hodhën tymyese dhe shashka në drejtim të ministrisë. Ndërsa më pas iu drejtuan godinë së kryeministrisë ku patën edhe përplasje me uniformat blu, pasi këto të fundit nuk i...
 • Spanja shpëton jetët e 629 emigrantëve të mbetur në det

  Ankthit për fatin e 629 emigrantëve të mbetur prej ditësh në det të hapur pas refuzimit të Italisë për t’i pritur, i dha fund kryeministri spanjoll Pedro Sanchez. Kreu i sapo zgjedhur i qeverisë urdhëroi ankorimin e anijes Akuarius në portin e Valencias. Është detyrimi ynë që të shpëtojmë...
 • Video/ Gjest përulësie nga kryeministri holandez

  Një gjest i theksuar qytetarie ai i kryeministrit holandez Mark Rute. Iu derdh kafja në hyrje të sallës së parlamentit. Nuk urdhëroi pastrueset, por ngriti gotën dhe e mori vetë fshesën për ta pastruar. Bugün Mecliste kahvesi yere dökülen #Hollanda Başbakanı Mark Rutte, meclisin temizlik görevlilerinin alkışları eşliğinde yerleri...
Emisione